Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wystawa portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r.

Podziel się
Oceń

50 portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r. m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Teodora Axentowicza, Tadeusza Makowskiego, Witkacego można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Wystawa portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r.

Autor: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Ekspozycja „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku” została przygotowana z okazji jubileuszu 90. lat istnienia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wystawa prezentuje 50 portretów wykonanych na podłożu papierowym w różnych technikach, m.in. akwareli, gwaszu, pasteli, kredki, sangwiny, ołówka, węgla i tuszu, a także piórkiem, lawowane oraz w technikach łączonych.

Wśród autorów zaprezentowanych prac znalazł się m.in. Henryk Rodakowski, Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Tadeusz Makowski, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy.

Kuratorka wystawy, kustosz Maria Stopyra zwróciła uwagę, że na przestrzeni lat artyści polscy bardzo często podejmowali w swej twórczości portret, „czyli jeden z najżywotniejszych tematów w dziejach sztuki”.

„Uwieczniali zarówno znane, jak i anonimowe postacie, w ujęciach pojedynczych, a także zbiorowych, w rozmaitych formatach i technikach. Interesującym przykładem są kameralne portrety konne” – zauważyła kustosz.

Dodała, że prezentowane dzieła są, z różnych względów, eksponowane niezwykle rzadko, a zatem wystawa jest doskonałą okazją do obejrzenia dzieł mistrzów, niedostępnych na co dzień.

„Wystawa ukazuje doniosłość i siłę wizerunków w kulturze tamtego czasu”- zaznaczyła Stopyra.

Ekspozycję można oglądać do 30 marca.(PAP)

api/ dki/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama