Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Wystawa portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r.

Podziel się
Oceń

50 portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r. m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Teodora Axentowicza, Tadeusza Makowskiego, Witkacego można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Wystawa portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r.

Autor: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Ekspozycja „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku” została przygotowana z okazji jubileuszu 90. lat istnienia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wystawa prezentuje 50 portretów wykonanych na podłożu papierowym w różnych technikach, m.in. akwareli, gwaszu, pasteli, kredki, sangwiny, ołówka, węgla i tuszu, a także piórkiem, lawowane oraz w technikach łączonych.

Wśród autorów zaprezentowanych prac znalazł się m.in. Henryk Rodakowski, Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Tadeusz Makowski, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy.

Kuratorka wystawy, kustosz Maria Stopyra zwróciła uwagę, że na przestrzeni lat artyści polscy bardzo często podejmowali w swej twórczości portret, „czyli jeden z najżywotniejszych tematów w dziejach sztuki”.

„Uwieczniali zarówno znane, jak i anonimowe postacie, w ujęciach pojedynczych, a także zbiorowych, w rozmaitych formatach i technikach. Interesującym przykładem są kameralne portrety konne” – zauważyła kustosz.

Dodała, że prezentowane dzieła są, z różnych względów, eksponowane niezwykle rzadko, a zatem wystawa jest doskonałą okazją do obejrzenia dzieł mistrzów, niedostępnych na co dzień.

„Wystawa ukazuje doniosłość i siłę wizerunków w kulturze tamtego czasu”- zaznaczyła Stopyra.

Ekspozycję można oglądać do 30 marca.(PAP)

api/ dki/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama