Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Mieszkańcy chcą dostępu do informacji o inwestycjach

Podziel się
Oceń

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa ma być głosowana uchwała, która zakłada zwiększenie dostępu do informacji dla mieszkańców o planowanych inwestycjach. - Ma to być pierwszy krok w kierunku ucywilizowania polityki zagospodarowania przestrzennego - piszą wnioskodawcy.
  • Źródło: informacje prasowe
Mieszkańcy chcą dostępu do informacji o inwestycjach
fot. Forum Rzeszowskich Inwestycji - Facebook
Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa poddany pod głosowanie projekt uchwały, który zakłada zwiększenie dostępu do informacji dla mieszkańców o planowanych zmianach zagospodarowania przestrzennego. Pod dokumentem podpisało się 1100 obywateli. Rzeszowianie mają dość, że tak późno dowiadują się o tych rzeczach.

W Rzeszowie powstaje coraz więcej bloków

Wnioskodawcy uchwały za powód do jej złożenia podają przykład nagłych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego w rejonach ul. Wyspiańskiego oraz Witosa.

Według początkowych założeń miało tam powstać centrum rekreacyjno-sportowe. Jednak na mocy ostatnich zmian w tych rejonach ma powstać łącznie 8 bloków dla 3,5 tys. mieszkańców, z czego najwyższy ma mieć 40 pięter. Wnioskodawcy nazywają to ironicznie "drobną korektę układu komunikacji wewnętrznej z dopuszczeniem szerszego zakresu usług publicznych". Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj: Przy stadionie Resovii powstanie 8 wieżowców ?

Cywilizacja polityki zagospodarowania przestrzennego

Pod projektem uchwały podpisało się 1100 mieszkańców. W ich przekonaniu będzie ona pierwszym krokiem w kierunku ucywilizowania polityki zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie. Wnioskodawcy mają także nadzieje, że przyczyni się ona do zmniejszenia napięć społecznych wynikających z braku wiedzy na temat planowanych inwestycji w rejonie ich zamieszkania.

- Mając na względzie edukacyjną misję mediów oraz sytuacje, do których dochodzi w Rzeszowie, że mieszkańcy z opóźnieniem dowiadują się o inwestycjach z tablic ogłoszeń w UM, kartek wywieszonych na słupach czy klatkach schodowych (anachroniczne systemy komunikacji) lub nie dowiadują się wcale, a protesty społeczne wybuchają w momencie opisania sprawy przez media - piszą nam autorzy projektu uchwały.

Dobrym przykładem jest Gdańsk

Mieszkańców Rzeszowa denerwuje także fakt, że chodź informacje o planach w zagospodarowaniu przestrzennym są dostępne, to znalezie ich jest praktycznie niemożliwe.

- Na stronie urzędu miasta trzeba przeszukać mnóstwo zakładek, a jeśli już uda się znaleźć odpowiedni dokument, trzeba go przetłumaczyć z języka typowo urzędniczego, co nie jest proste - piszą nam autorzy uchwały.

Za przykład dobrych rozwiązań w tym zakresie podają, chociażby Gdańsk.

- Treści obwieszczeń są tam odpowiednio klasyfikowane, możliwa jest także filtracja dokumentów według odpowiednich parametrów np. fraza, znak sprawy, znak pisma, typ sprawy, rodzaj dokumentu, daty ważności - pisze na końcu stowarzyszenie "Razem dla Rzeszowa".

Projekt uchwały został już pozytywnie zaopiniowany na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej. Teraz będzie trafi on pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta.

Napisz komentarz

Komentarze

Li 21.11.2020 22:04
Brawo za inicjatywę. Szkoda, że nie miałam okazji podpisać się pod tym dokumentem. Rzeszów to miasto należące całkowicie do deweloperów, zwłaszcza kilku cwaniaczków. Bloki buduje się tam, gdzie sobie deweloper zażyczy, a prezydent przyklaśnie. Opinia i dobro mieszkańców miasta zupełnie się nie liczy. Stolica betonu, a nie innowacji. No chyba, że innowacją jest wybetonowanie rzeki po samą wodę, gdzie inne miasta zagospodarowują wzdłuż rzeki tereny zielone.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama