Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm

Fundacja Rzeszowska po raz kolejny o Pomniku Czynu Rewolucyjnego. Tym razem przygotowała ulotkę.

Podziel się
Oceń

W ostatnim tygodniu na stronach internetowych Fundacji Rzeszowskiej pojawił się materiał dotyczący Pomnika Walk Rewolucyjnych (vel: Czynu Rewolucyjnego), który niebawem będzie dostepny na terenie Rzeszowa w formie ulotki. Jest to kolejna w ciągu kilku miesięcy broszura ulotkowa na temat najbardziej charakterystycznego obiektu, jaki znajduje się w naszym mieście.
Fundacja Rzeszowska po raz kolejny o Pomniku Czynu Rewolucyjnego. Tym razem przygotowała ulotkę.
Grafika na przedniej stronie ulotki. Autorzy: Nikodem Soszyński, Ivan Zmrok.

Źródło: Fundacja Rzeszowska

Twórcy materiału - czyli Fundacja Rzeszowska - są także pomysłodawcami inicjatywy "Wielka Mandorla". Pod ta nazwą "kryją się" działania mające na celu popularyzację wiedzy o samym pomniku, jak i o każdym istotnym wątku w jego zawiłej, trwającej już ponad pięćdziesiąt lat historii. Mandorla to aureola w kształcie migdału, symbol obecny w sztuce od pradziejów, który genezę ma w archaicznych kultach płodności. Twórca stojącej w stolicy Podkarpacia rzeźby, krakowski artysta Marian Konieczny, wpisał w ten kształt dwa pionowe liście lauru, aby następnie po obu stronach umieścić płaskorzeźby.

Autorom inicjatywy zależy przede wszystkim na rzetelnym prezentowaniu zagadnień związanych z pomnikiem, aby przez edukowanie w dziedzinie historii i kultury wpłynąć na oczyszczanie "okołopomnikowej" dyskusji z wielu obiegowych a często też błędnych opinii. Także przy okazji opracowania ulotki podkreślono, że rzetelność była tu głównym celem. Stąd z broszury dowiemy się w encyklopedycznej formie o: genezie pomnika, okolicznościach jego powstania, intencjach mocodawców budowy oraz autora dzieła, a także późniejszych losach monumentu, wokół którego na przestrzeni lat wywiązał się ostry spór ideologiczny. Broszura zawiera też pełny opis walorów artystycznych pomnika. Nie zabrakło słowniczka pojęć, który może być pomocny zwłaszcza dla młodszego pokolenia odbiorców. Dopełnieniem zbioru informacji jest kilka ciekawostek. 

Ulotka w sporej części poświęcona jest samemu twórcy - Marianowi Koniecznemu. Autor słynnego Pomnika Bohaterów Warszawy (warszawska Nike), którego realizacje artystyczne znajdują się na kilku kontynentach, uważał rzeszowską mandorlę za jedno z lepszych dzieł w swoim dorobku. W bieżącym roku przypada 95. rocznica jego urodzin.    

To właśnie Fundacja Rzeszowska, za sprawą lokalnych aktywistów, podjęła w 2018 roku starania o wpis Pomnika Walk Rewolucyjnych do rejestru zabytków, w celu objęcia go ochroną konserwatorską. Dziełu Koniecznego groziło wyburzenie, gdyż środowiska prawicowe oraz Instytut Pamięci Narodowej utrzymywały, że jego dalsze istnienie jest niezgodne z przepisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej z dnia 1 kwietnia 2016 roku. Rzeszowski oddział IPN był autorem opinii w tym temacie, wyraźnie wskazujących na potrzebę rozbiórki pomnika, nazywanego przez tę instytucję "komunistycznym upamiętnieniem". Instytut jest także autorem niedawnej ulotki poświęconej sprawie pomnika, zatytułowanej: "Wstyd w mieście", którą rozpowszechniono w końcu listopada ub.r. 

Decyzję wpisową Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął w dniu 8 sierpnia 2024r. Obecnie trwa postępowanie w drugiej instancji w związku z odwołaniem właścicieli terenu, na którym stoi monument, a jego czas trwania i wynik pozostają nieznane.

ULOTKA DO POBRANIA TUTAJ
 


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

jerry 09.02.2025 20:26
komentarz dla zasięgów

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Bo czytać tez trzeba umiećData dodania komentarza: 12.03.2025, 12:37Źródło komentarza: "Kobiety z Trzaskiem." Konferencja na Rynku w Rzeszowie z okazji Dnia KobietAutor komentarza: Papa SmerfTreść komentarza: Mało tych kobiet z Trzaskiem. Na zdjęciu doliczyłem się trzynastu.Data dodania komentarza: 9.03.2025, 07:10Źródło komentarza: "Kobiety z Trzaskiem." Konferencja na Rynku w Rzeszowie z okazji Dnia KobietAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ta posłanka nie ma pojęcia o czym mówi. Trampowi nie chodzi pokój na świecie tylko o kasę którą zarobią nie amerykanie tylko on . To jest biznesmen który rządzi z pozycji kasy w kieszeni. Pani Pamuła proszę przypomnieć sobie wizytę Trampa w Polsce za poprzedniej kadencji. Śmiał się że przekazał Polsce zestarzałe okręty bo i tak na nich zarobi bo za potrzebne części do naprawy i tak Polska mu zapłaci.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 19:03Źródło komentarza: Czy prezydent Zełenski to dyktator? Posłanka Pamuła: A nie?Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Czas najwyższy odseparować się od przyjaciela, za komuny ze wschodu, teraz z zachodu, każdy z nich (a zwłaszcza dzisiejszy) pokazał na co go stać. Czas samemu sobie rzepkę skrobać, jak tego "politycy" nie rozumieją, to wygląda na to że idioci rządzą większą bandą idiotów. Skoro wybieramy takich ludzi jak przywołana Pani Poseł na Sejm RP. Idea demokracji się sprawdza w takim przypadku, większa banda idiotów wybrała sobie adekwatnych przedstawicieli. Dla tych, co z zrozumieniem nie potrafią - nie jestem wyborcą POPIS.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Czy prezydent Zełenski to dyktator? Posłanka Pamuła: A nie?Autor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Warto odwiedzić wystawę, by spojrzeć na anoreksję z innej perspektywy i lepiej zrozumieć, jak głęboko ta choroba może wpłynąć na życie chorego oraz jego otoczenie.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 09:59Źródło komentarza: "Drugie oblicze anoreksji". Fotografka spróbuje zwrócić uwagę na coraz większy problemAutor komentarza: BanaanTreść komentarza: Zarówno matka dzieci, jak i ich znajomy Grzegorz B. powinni ponieść odpowiedzialność za swoje czyny.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 09:57Źródło komentarza: Rzeszów. 18 marca rozprawa apelacyjna ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana. Czy Karina i Grzegorz poniosą karę?
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama