Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm

Europejski Dzień Numeru 112: Ponad 800 tysięcy zgłoszeń na Podkarpaciu w 2024 roku [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul wzięła udział w uroczystych obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, które odbyły się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Podczas wydarzenia podkreślono kluczową rolę operatorów numeru alarmowego oraz przedstawiono szczegółowe statystyki za rok 2024.
Europejski Dzień Numeru 112: Ponad 800 tysięcy zgłoszeń na Podkarpaciu w 2024 roku [FOTO]
Dyspozytorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odznaczeni

Autor: Jerzy Żygadło / PUW Rzeszów

Z danych przedstawionych podczas uroczystości wynika, że w minionym roku podkarpackie CPR obsłużyło ponad 810 tysięcy zgłoszeń. Niepokojącym zjawiskiem pozostaje wysoki odsetek połączeń niezasadnych, które stanowiły aż 63,38 procent wszystkich zgłoszeń.

System ratownictwa na Podkarpaciu

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie stanowi kluczowy element systemu ratownictwa w regionie. W 2024 roku 58 operatorów obsłużyło łącznie 810 125 zgłoszeń, co oznacza, że każdy z nich odebrał średnio około 10 650 połączeń. Szczególnie imponujący jest średni czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia, który wyniósł poniżej 10 sekund.

-Praca, którą wykonujecie na co dzień jako operatorzy numeru 112, to zadanie bardzo odpowiedzialne - podkreślała podczas uroczystości wojewoda Teresa Kubas-Hul. -Dziękuję Wam, że podjęliście się tego trudnego wyzwania - podkresliła.

W 2024 roku operatorzy CPR przekazali zgłoszenia do następujących służb:

  • 124 394 zgłoszeń do Dyspozytorni Medycznej
  • 117 414 zgłoszeń do Policji
  • 23 535 zgłoszeń do Państwowej Straży Pożarnej
  • 25 168 zgłoszeń do służb pomocniczych (pogotowie wodociągowe, energetyczne itp.)

Problem zgłoszeń niezasadnych

Spośród wszystkich połączeń, aż 513 483 stanowiły zgłoszenia niezasadne. Najczęstsze przypadki takich połączeń to:

  • Zgłoszenia od osób "nudzących się", chcących porozmawiać
  • Przypadkowe "głuche" połączenia
  • Prośby o podanie numeru do pomocy drogowej
  • Pytania o odblokowanie telefonu komórkowego

- Prowadzimy regularne kampanie informacyjne, także po to, aby tych fałszywych, niezasadnych połączeń było coraz mniej - zaznaczyła wojewoda. Każda sekunda zajęta przez "żartownisia" może być kluczowa dla osoby rzeczywiście potrzebującej pomocy.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, system powiadamiania ratunkowego działa w skali całego kraju. W 2024 roku operatorzy z Rzeszowa przyjęli 35 651 zgłoszeń z innych regionów Polski, podczas gdy inne ośrodki obsłużyły 16 081 zgłoszeń z województwa podkarpackiego.

Obecnie system powiadamiania ratunkowego obsługuje nie tylko numer 112, ale również tradycyjne numery alarmowe 997 i 998. Wprowadzono także obsługę zgłoszeń typu eCall112, czyli automatycznych powiadomień z pojazdów wyposażonych w ten system.

Procedura obsługi zgłoszeń

Operatorzy numeru 112 realizują złożony proces obsługi każdego zgłoszenia:

  1. Przyjęcie połączenia
  2. Analiza zasadności zgłoszenia
  3. Weryfikacja przekazanych informacji
  4. Przekazanie zgłoszenia do właściwych służb ratunkowych
  5. Koordynacja działań z dyspozytorami poszczególnych służb

Podziękowania i odznaczenia

Podczas uroczystości wojewoda Teresa Kubas-Hul złożyła podziękowania nie tylko operatorom, ale również wszystkim współpracującym służbom. -Cały system został tak skonstruowany, że dzwoniąc na numer 112, jesteśmy w stanie zadysponować w bardzo krótkim czasie właściwe załogi do pomocy - podkreśliła. Szczególnym momentem było wręczenie odznaczeń państwowych wyróżniającym się pracownikom.

 

Zobacz fotorelację z obchodów EDN 112 w 2023 roku:

 

Zobacz fotorelację z obchodów EDN 112 w 2024 roku:

 

Zobacz fotorelację z obchodów EDN 112 w 2025 roku:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Bo czytać tez trzeba umiećData dodania komentarza: 12.03.2025, 12:37Źródło komentarza: "Kobiety z Trzaskiem." Konferencja na Rynku w Rzeszowie z okazji Dnia KobietAutor komentarza: Papa SmerfTreść komentarza: Mało tych kobiet z Trzaskiem. Na zdjęciu doliczyłem się trzynastu.Data dodania komentarza: 9.03.2025, 07:10Źródło komentarza: "Kobiety z Trzaskiem." Konferencja na Rynku w Rzeszowie z okazji Dnia KobietAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ta posłanka nie ma pojęcia o czym mówi. Trampowi nie chodzi pokój na świecie tylko o kasę którą zarobią nie amerykanie tylko on . To jest biznesmen który rządzi z pozycji kasy w kieszeni. Pani Pamuła proszę przypomnieć sobie wizytę Trampa w Polsce za poprzedniej kadencji. Śmiał się że przekazał Polsce zestarzałe okręty bo i tak na nich zarobi bo za potrzebne części do naprawy i tak Polska mu zapłaci.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 19:03Źródło komentarza: Czy prezydent Zełenski to dyktator? Posłanka Pamuła: A nie?Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Czas najwyższy odseparować się od przyjaciela, za komuny ze wschodu, teraz z zachodu, każdy z nich (a zwłaszcza dzisiejszy) pokazał na co go stać. Czas samemu sobie rzepkę skrobać, jak tego "politycy" nie rozumieją, to wygląda na to że idioci rządzą większą bandą idiotów. Skoro wybieramy takich ludzi jak przywołana Pani Poseł na Sejm RP. Idea demokracji się sprawdza w takim przypadku, większa banda idiotów wybrała sobie adekwatnych przedstawicieli. Dla tych, co z zrozumieniem nie potrafią - nie jestem wyborcą POPIS.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Czy prezydent Zełenski to dyktator? Posłanka Pamuła: A nie?Autor komentarza: PaulinaTreść komentarza: Warto odwiedzić wystawę, by spojrzeć na anoreksję z innej perspektywy i lepiej zrozumieć, jak głęboko ta choroba może wpłynąć na życie chorego oraz jego otoczenie.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 09:59Źródło komentarza: "Drugie oblicze anoreksji". Fotografka spróbuje zwrócić uwagę na coraz większy problemAutor komentarza: BanaanTreść komentarza: Zarówno matka dzieci, jak i ich znajomy Grzegorz B. powinni ponieść odpowiedzialność za swoje czyny.Data dodania komentarza: 6.03.2025, 09:57Źródło komentarza: Rzeszów. 18 marca rozprawa apelacyjna ws. zabójstwa półrocznego Maksymiliana. Czy Karina i Grzegorz poniosą karę?
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama