Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Tarcza antykryzysowa od Rządu

Podziel się
Oceń

W środę 25 listopada o godzinie 12:00 odbyła się konferencje prasową organizowaną przez Porozumienie Jarosława Gowina Zarządu Okręgu 23, na której omówiony został temat Tarczy Antykryzysowej od Rządu.
  • Źródło: Materiały własne
Konferencja odbyła się w Grein Hotel Rzeszów a w jej trakcie zachowane zostały wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa. Podczas jej trwania Stanisław Kruczek, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, mówił o nowej Tarczy Antykryzysowej wprowadzonej przez rząd w ostatnich dniach.

Obecnie trwają bardzo zaawansowane rozmowy w Ministerstwie Rozwoju związane z obliczeniem skutków koronawirusa na gospodarkę. Udało nam się na razie uniknąć drugiego lock-downu co niewątpliwie jest naszym sukcesem- od takich słów rozpoczął konferencję Wicemarszałek Stanisław Kruczek.

Zapewnił on również że lider jego partii, Jarosław Gowin prowadzi rozmowy z branżą hotelarską, gastronomiczną czy transportową w celu ustalenia dalszego działania. Przekazano również że niemal 7 miliardów złotych otrzymali przedsiębiorcy podkarpaccy w ramach wsparcia związanego z pandemią. Szósta już Tarcza zakłada duże wsparcie dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych branży, które spotkał ostatnimi czasy lock-down.

W Tarczy znalazły się następujące punkty


1. Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – rozwiązanie to przewiduje otrzymania wsparcia w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r. (rozwiązanie ma zostać wdrożone od stycznia 2021 r.)
2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju – z tej pomocy skorzystają przedsiębiorcy, którzy wykażą spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Umorzenie subwencji ma mieć miejsce w I połowie 2021 r.
3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 30.06.2021 r. (wypłaty) – termin to połowa grudnia 2020 r.
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją – po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej pożyczki miałyby dać możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami.
5. Dofinansowanie zatrudnienia – przepisy wymagają uchwalenia ustawy - projekt z 26 października 2020 r.
6. Przedłużenie postojowego – przepisy wymagają uchwalenia ustawy - projekt z 26 października 2020 r.
7. Zwolnienie ze składek na ZUS – przepisy wymagają uchwalenia ustawy - projekt z 26 października 2020 r.
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes” – dotacje mają zostać zwiększone z 6- do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Dofinansowanie dotyczyć ma nie tylko nowej działalności, ale także zmiany dotychczasowego zakresu.
9. Polityka drugiej szansy – to rozwiązania dla firm w restrukturyzacji finansowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, które jest już wdrożone
10. Dofinansowanie leasingu – to rozwiązanie, które funkcjonuje od I fali pandemii, polega na finansowaniu kosztów leasingu przez Agencję Rozwoju Przemysłu, po spełnieniu określonych warunków.

Co jeszcze?

Zapowiadana przez rząd pomoc jest jednak ograniczona co oznacza, że nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać, bowiem tarcza 6.0 nie gwarantuje pomocy nowym firmom. Kluczowy będzie kod PKD, a dodatkowo trzeba spełnić określone warunki, aby móc wnioskować o wsparcie. Najwięcej możliwości ma branża gastronomiczna.

Wciąż trwają konsultacje z wieloma branżami odnośnie skutków pandemii dla gałęzi gospodarki takich jak na przykład sport. Te branże będą uwzględnione w Tarczy Antykryzysowej- mówił Pan Wicemarszałek.

Zapowiadał on również że zrobią oni wszystko, żeby branża, która żyje z ferii była jak najmniej dotknięta tym kryzysem. To jednak w dużym stopniu zależy od Ministerstwa Zdrowia, które analizuje na bieżaco sytuacje w Polsce. Jest to pokłosie tego, że Rząd zapowiedział, że ferie w nadchodzącym roku odbędą się w jednym terminie. Wywołało to niepokój wśród właścicieli ośrodków, którzy wydali oświadczenie, że taka decyzja oznacza dla nich pewną śmierć.

Liczymy na to, że pandemia szybko ustanie i będziemy mogli wrócić do normalnego życia- mówił Pan Kruczek i dodał -Wierzę, że będziemy mogli luzować kolejne restrykcje i będziemy mogli otwierać, chociażby hotele czy kina.

Zaznaczono również że wpływ na rozwój pandemii mieli tzw. Covido-sceptycy, którzy ignorowali kolejne obostrzenia Rządu nie wierząc w istnienie wirusa.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama