Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

W Leżajsku głuszce już tokują

Podziel się
Oceń

Toki głuszców, które potrwają do maja, rozpoczęły się w ośrodku hodowlanym tego ptaka przy Nadleśnictwie Leżajsk na Podkarpaciu. To jedne z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie – podkreślił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek.
W Leżajsku głuszce już tokują

Autor: Anna Bukowska/Nadleśnictwo Leżajsk

Okres godowy u głuszców trwa od marca do maja. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon, opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna śpiewać.

Jak zaznaczył Marszałek, jest to jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt.

Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z czterech zwrotek; klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie.

Jak podkreślił rzecznik RDLP w Krośnie, głuszec w ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. "Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnorannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek" – wyjaśnił.

W okresie godowym brwi samca nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Natomiast pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami.

Jak dodał Marszałek, wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, bo to one wybierają głównego tokownika. "W tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, a kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu" – wyjaśnił leśnik.

Głuszec jest gatunkiem poligamicznym. Kogut może mieć kilka, a nawet kilkanaście kur.

Samice złożą jaja w pierwszej dekadzie kwietnia. Jak podkreśliła Anna Bukowska, leśniczy ds. hodowli głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk, nie każda kura zakłada jednak w tym momencie gniazda. "Dlatego składanie jaj może rozciągać się do trzech tygodni i przedłużyć się do końca kwietnia" – dodała.

Kura znosi od 6 do 12 jaj, a wysiadywanie trwa od 26 do 28 dni.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Głuszce można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników m.in. jenotów, kun, lisów.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej. (PAP)

huk/ mick/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama