Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

W Markowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Podziel się
Oceń

W Markowej na Podkarpaciu w niedzielę uczczono pamięć Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Na ich grobach złożono kwiaty i zapalono znicze, w kościele parafialnym została odprawiona msza św.
W Markowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Autor: Sławek Kasper/IPN

Obchody przypadającego w poniedziałek Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką rozpoczęły się od niedzielnej modlitwy przy grobie rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie). 81 lat temu niemieccy żandarmi rozstrzelali Józefa i jego żonę Wiktorię, będącą w siódmym miesiącu ciąży, a następnie sześcioro ich dzieci. Razem z Ulmami zginęło ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

„Zachowujemy pamięć o tych, którzy w nieludzkich warunkach zachowali się godnie. Nie zastanawiając się nad własnym życiem ratowali życie zagrożonych, prześladowanych Żydów” – powiedziała do zgromadzonych prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej Maria Ryznar-Fołta.

Na grobie Ulmów oraz innych mieszkańców Markowej, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów, złożono kwiaty i zapalono znicze. „W ten sposób czcimy pamięć wszystkich Sprawiedliwych, o których przez lata nie mówiono, o których zapomniano, a oni ratowali swoich starszych braci w wierze” - dodała Ryznar-Fołta.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczy m.in. 93-letni Eugeniusz Szylar, którego rodzice - Dorota i Antoni ukrywali na strychu domu siedmioro Żydów. Pomagali im przez 17 miesięcy - od stycznia 1943 r. do lipca 1944 r. Wszyscy przeżyli. Szylarowie mieli pięcioro dzieci.

O godzinie 13.45 w dawnym domu Szylarów, przeniesionym do skansenu w Markowej, rozpocznie się spotkanie z Eugeniuszem Szylarem.

fot. Sławek Kasper/IPN

Do Markowej w niedzielę przyjechali m.in. wiceprezes IPN Mateusz Szpytma oraz marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. W kościele parafialnym została odprawiona msza św.

Narodowy Dzień Pamięci jest świętem ustanowionym z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Przypada 24 marca, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów – Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld i Lea Didner z małym dzieckiem. Zamordowali także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelali Józefa i jego żonę Wiktorię. Na końcu zabili dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób.

W Markowej przed wojną żyło 120 Żydów, przeżyło 21. Część z nich ukrywała się we wsi.

Za pomoc Żydom, w 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września 2023 r., decyzją papieża Franciszka, rodzina Ulmów została beatyfikowana.

W Markowej jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Budynek pokryty spatynowaną blachą przypomina prosty wiejski dom albo dużą stodołę. Obok rośnie owocowy Sad Pamięci nawiązujący do Ogrodu Sprawiedliwych w jerozolimskim Yad Vashem. (PAP)

al/ pad/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: i po co Mentzen zaprosił tego gamonia?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 22:11Źródło komentarza: Piwo z Mentzenem: Czarnek w Rzeszowie. Większość obozu rządowego zawiesza uczestnictwoAutor komentarza: doulos achreiosTreść komentarza: Niezwykłe te kongresy! 1)Dobór tematyki na czasie, wykracza poza religię: dotyczy osobistego rozwoju, spraw rodziny, wychowania, edukacji, pracy, życia społecznego. 2)Zwięzłość i konkret: każda minuta wypełniona, prosty styl, głębokie treści, praktyczne rady, adresaci w każdym wieku. A te multimedia! 3)Program osadzony na Biblii =ponadczasowy, autorytatywny, z wymiarem duchowym. 4)Świetna organizacja techniczna pomaga się skupić na programie. I to wszystko za darmo! Świeckie szkolenie na takim poziomie kosztowałoby krocie. 5) Co roku dziesiątki tysięcy chętnych korzystają z zachwytem z programu kongresów. A w alternatywnej rzeczywistości (internetu) leje się na JW najobrzydliwszy hejt, pomówienia, oszczerstwa, pogarda, ślepota na fakty, głuchota na argumenty, odporność na zdrowy rozsądek. A każdy z nielicznych hejterów nadrabia za 10 swoim jazgotem. Dlatego na kongres trzeba osobiście przyjść i samemu wyciągnąć wnioskiData dodania komentarza: 14.07.2025, 17:03Źródło komentarza: Nowi Świadkowie Jehowy przyjęli chrzest w RzeszowieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: ten na zdjęciu z zasłoniętą gębą wstydzi się że idzie w tym marszu?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:12Źródło komentarza: Rzeszów, Domostawa, Przemyśl… Podkarpacie oddało hołd Ofiarom WołyniaAutor komentarza: okazyjkaTreść komentarza: Super okazja na podszlifowanie angielskiego latem!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:59Źródło komentarza: Letni kurs języka angielskiego Pomost International 2025Autor komentarza: NatanTreść komentarza: Piękne wydarzenie i świetna atmosfera! Tomasz Stańko to prawdziwa legenda polskiego jazzuData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: Jazz, wspomnienia i pełny dziedziniec. Rzeszów uczcił 83. urodziny Tomasza StańkoAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: 270 razy w ciągu ostatniej doby! Wielkie brawa dla wszystkich służb za ich zaangażowanie i poświęcenieData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: W związku z burzami strażacy interweniowali w regionie 270 razy
Reklama
Reklama
Reklama