Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Powstanie nowy odcinek DK9: Kolbuszowa - Nowa Deba

Podziel się
Oceń

GDDiKA podpisała umowę na prace przygotowawcze dla nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 na odcinku od obwodnicy Nowej Dęby (miejscowość Komorów) do obwodnicy Kolbuszowej.
Powstanie nowy odcinek DK9: Kolbuszowa - Nowa Deba

Źródło: GDDiKA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dla nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 na odcinku od obwodnicy Nowej Dęby (miejscowość Komorów) do obwodnicy Kolbuszowej. Kontrakt o wartości 3 682 398,60 zł zrealizuje firma Promost Consulting w ciągu najbliższych 21 miesięcy. Planowany odcinek drogi będzie miał około 11 kilometrów długości.

Jeden z trzech kluczowych odcinków

Podpisana umowa dotyczy jednego z trzech fragmentów nowego przebiegu DK9 w województwie podkarpackim. Dla pozostałych odcinków również trwają zaawansowane procedury:

  • Dla odcinka od drogi ekspresowej S74 do obwodnicy Nowej Dęby (około 19 km) trwa procedura wyboru najkorzystniejszej oferty
  • Dla odcinka od obwodnicy Kolbuszowej w miejscowości Widełka do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 (około 14 km) trwa sprawdzanie ofert

Docelowo nowa droga krajowa nr 9 będzie przebiegać od drogi ekspresowej S74 w województwie podkarpackim do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4. Uzupełnieniem tego ciągu komunikacyjnego będą przygotowywane do realizacji obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej, dla których aktualnie trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowej. Łącznie z obwodnicami, cały odcinek nowej DK9 będzie liczył około 60 kilometrów.

Zakres prac przygotowawczych

Podpisana umowa obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Wykonawca przeprowadzi szczegółowe analizy:

  • ruchowe
  • środowiskowe
  • techniczne
  • ekonomiczne

Zostaną również wstępnie ustalone rozwiązania projektowe planowanej drogi, w tym sposób połączenia z sąsiednimi odcinkami DK9, obsługa terenów przyległych oraz rodzaj i zakres urządzeń ochrony środowiska. Przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji środowiskowej jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu, czyli prac przygotowawczych w zakresie Koncepcji programowej.

Cel inwestycji

Droga krajowa nr 9 ma istotne znaczenie w sieci transportowej Polski, gdyż stanowi jedną z głównych arterii pozwalających na prowadzenie transportu na kierunku północ-południe. Obecny jej przebieg jest niezwykle uciążliwy dla obszarów zabudowanych ze względu na duże natężenie ruchu, składającego się głównie z ruchu tranzytowego. Powoduje to znaczne utrudnienia w płynności przejazdu.

Dodatkowo, obecna DK9 krzyżuje się z wieloma drogami niższych klas i posiada liczne zjazdy, a zagospodarowanie terenu wzdłuż istniejącej drogi nie pozwala na jej rozbudowę. Budowa nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 pozwoli na:

  • Odsunięcie ruchu pojazdów od ścisłej zabudowy
  • Usprawnienie ruchu tranzytowego
  • Poprawę płynności transportu osobowego na kierunku Rzeszów-Radom-Warszawa
  • Skrócenie czasu przejazdu
  • Zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu
  • Likwidację tzw. wąskich gardeł spowalniających ruch pojazdów

Informacje o objazdach

Na obecnym etapie inwestycji, który dotyczy wyłącznie prac przygotowawczych, nie wprowadzono żadnych zmian w organizacji ruchu ani objazdów. Informacje o ewentualnych utrudnieniach dla kierowców pojawią się dopiero po zakończeniu fazy projektowej i rozpoczęciu właściwych prac budowlanych, co nastąpi najwcześniej po uzyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń.

Kierowcy powinni na bieżąco śledzić komunikaty GDDKiA dotyczące postępów w realizacji tej inwestycji, aby być przygotowanym na przyszłe zmiany w organizacji ruchu na tym odcinku.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama