Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Za nami III etap XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”!

Podziel się
Oceń

28 kwietnia 2025 roku, 50 finalistów ze szkół średnich, z całej Polski przystąpiło do III etapu XX edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z pytań otwartych, zamkniętych jedno- i wielokrotnego wyboru, pytań problemowych oraz kazusu. Finał konkursu, do którego zakwalifikuje się 10 najlepszych uczniów odbędzie się 12 czerwca br. w Słupskim Ratuszu i będzie składał się z dwóch części.
Za nami III etap XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”!
Uczestnicy III etapu olimpiady "Gwiezdny Krąg": Albert Błędniak, Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej; Bartosz Słyś, I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie oraz przedstawicielka EUROPE DIRECT Rzeszów, Joanna Sowińska

Autor: G.Selwa

W pierwszej kolejności uczestnicy odpowiedzą na pytania jury, a następnie zmierzą się z debatą. Następnie dzień później tj. 13 czerwca odbędzie się uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” jest organizowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Stowarzyszenie „Słupski Instytut ds. Młodzieży” przy współpracy z ekspertami Team Europe, punktami EUROPE DIRECT oraz Stowarzyszeniem „Pomorskie w Unii Europejskiej”. Za przebieg etapów okręgowych w województwie podkarpackim odpowiada EUROPE DIRECT – Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

- Olimpiada „Gwiezdny Krąg” to projekt realizowany od 2004 roku, który ma na celu popularyzację m.in. wiedzy o Unii Europejskiej i jej instytucjach. Kierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Korzyścią udziału w olimpiadzie są nie tylko fantastyczne nagrody takie jak np. wyjazd turystyczny do wybranego przez uczestnika miejsca w UE, ale również sprawdzenie swojej wiedzy i udział  w przedsięwzięciu na skalę ogólnopolską – informuje Joanna Sowińska z EUROPE DIRECT Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Komisji XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Warto zaznaczyć, że w latach ubiegłych reprezentanci regionu nie tylko znajdowali się wśród laureatów Olimpiady, lecz także ją wygrywali. W XIX edycji do ich grona dołączył Bartosz Słyś z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, wygrywając zeszłoroczną edycję olimpiady. Natomiast w roku 2025, Bartosz ponownie wziął w niej udział i wraz z Albertem Błędniakiem z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, 28 kwietnia przystąpili do pierwszej części III etapu olimpiady w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Komisji XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg na stałe zagościła już w kalendarzu imprez edukacyjnych. Od lat cieszy się nie tylko popularnością wśród uczniów, lecz także wsparciem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. W 19. edycjach udział wzięło łącznie ponad 50 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych.

Na korzyści wynikające z udziału w Olimpiadzie z perspektywy ucznia wskazuje również Bartosz Słyś, zeszłoroczny zwycięzca konkursu – Olimpiada “Gwiezdny Krąg” to wyjątkowe wydarzenie. Udział w niej przynosi wiele korzyści, zarówno na poziomie edukacyjnym, jak i osobistym. Dzięki niej można zgłębić wiedzę na temat historii, struktur i polityk Unii Europejskiej, co jest nie tylko fascynujące, ale także niezwykle użyteczne w zrozumieniu współczesnego świata. Poza tym, całe przygotowania do olimpiady i sam udział w niej rozwijają umiejętności analityczne, krytycznego myślenia oraz efektywnego komunikowania się. To także okazja do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Sukcesy w olimpiadzie otwierają drzwi do wielu możliwości edukacyjnych, takich jak stypendia oraz miejsca na prestiżowych uczelniach. Gwarantują również zdobycie wartościowych nagród takich jak wyjazd studyjny do Brukseli czy bon na wyjazd turystyczny do wybranego przez siebie państwa w Unii Europejskiej. Jako zwycięzca XIX edycji Olimpiady Gwiezdny Krąg serdecznie zachęcam wszystkich uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji. To nie tylko szansa na rozwój i zdobycie cennych nagród, ale także możliwość przeżycia niezapomnianej przygody edukacyjnej. Niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się historią, polityką, czy aktualnymi wydarzeniami, Olimpiada “Gwiezdny Krąg” oferuje coś dla każdego. To inwestycja w siebie, która może przynieść świetne wspomnienia, nieocenione korzyści i satysfakcję na całe życie.

Idąc w ślad za Bartoszem, już dzisiaj  zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XXI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, która odbędzie się w następnym roku.

Więcej informacji na temat olimpiady znajduje się pod adresem http://www.gwiezdnykrag.pl Kontakt do organizatorów: [email protected]


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama