Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W Stalowej Woli zasadzono Dęby Pamięci. Upamiętniono m.in. bohatera ze Świlczy

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 28 kwietnia, w Stalowej Woli odbyła się uroczystość zasadzenia Dębów Pamięci, które upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy policji. Wśród uhonorowanych znalazł się kpt. Tadeusz Kirchner, wybitny żołnierz i sportowiec, związany z powiatem stalowowolskim oraz gminą Świlcza.
W Stalowej Woli zasadzono Dęby Pamięci. Upamiętniono m.in. bohatera ze Świlczy

Autor: Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Wydaje się, że rozpoczynając niniejszy artykuł, warto przede wszystkim wspomnieć kilka słów o samym wojskowym. Był on bowiem człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

Kim był kpt. Kirchner?

Tadeusz Kirchner urodził się 7 maja 1891 r. w Chwałowicach Był kapitanem saperów Wojska Polskiego. W trakcie swojej służby brał on udział w walkach polsko-bolszewickich.

Jednocześnie jednak był on też wybitnym lekkoatletą, czterokrotnym medalistą mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, takich jak skok wzwyż, rzut oszczepem, pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Jego największym sportowym sukcesem było zdobycie złotego medalu w skoku wzwyż podczas pierwszych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce w 1920 r. w Lwowie.

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Po wybuchu II wojny światowej, kpt. Kirchner został aresztowany przez Sowietów i osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 r., podobnie jak ponad 20 tys. innych polskich obywateli, padł ofiarą zbrodni katyńskiej. Obecnie jego szczątki znajdują się w bezimiennej mogile na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 

W 2007 r. został pośmiertnie awansowany na stopień majora.

Posadzenie Dębu

W poniedziałkowej uroczystości zasadzenia Dębu Pamięci poświęconego kpt. Tadeuszowi Kirchnerowi uczestniczyła jego prawnuczka Jolanta Kirchner, mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii. Pracuje ona w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. 

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Pani Jolanta, reprezentująca kolejne pokolenie rodziny, aktywnie interesuje się historią Polski i jej bohaterów. Dzień po uroczystości, 29 kwietnia, potomkini wojskowego podzieliła się historią rodziny Kirchnerów ze społecznością uczniów Szkoły Podstawowej w Mrowli.

W ceremonii zasadzenia Dębów uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gminy Świlcza, w tym wójt Dawid Homa oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy Artur Szary. Obydwaj swoją obecnością w Stalowej Woli starali się podkreślić lokalne znaczenie pamięci o kpt. Kirchnerze.

Świlcza pamięta

W gminie Świlcza kpt. Kirchner jest pamiętany nie tylko jako bohater narodowy, ale także jako postać związana z lokalną historią i sportem. To właśnie w kościele w Świlczy, Tadeusz Kirchner i jego starsza siostra Józefina zostali ochrzczeni 1891 r. Dodatkowo, domem rodzinnym Kirchnerów był dwór w sąsiedniej Woliczce, w parafii Świlcza. 

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa, w której spoczęli rodzice kpt. Kirchnera - Franciszek i Maria, a także jego siostra będąca znaną malarką. W 2018 r. na frontowej ścianie tej kaplicy ufundowana została tablica ku czci wojskowego.

Co więcej, każdego roku w Świlczy odbywa się impreza o nazwie „Bieg Ulicami Świlczy. Memoriał kpt. Tadeusza Kirchnera”, który łączy sportową rywalizację z patriotycznym upamiętnieniem bohatera

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama