Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W Stalowej Woli zasadzono Dęby Pamięci. Upamiętniono m.in. bohatera ze Świlczy

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 28 kwietnia, w Stalowej Woli odbyła się uroczystość zasadzenia Dębów Pamięci, które upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej – oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy policji. Wśród uhonorowanych znalazł się kpt. Tadeusz Kirchner, wybitny żołnierz i sportowiec, związany z powiatem stalowowolskim oraz gminą Świlcza.
W Stalowej Woli zasadzono Dęby Pamięci. Upamiętniono m.in. bohatera ze Świlczy

Autor: Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Wydaje się, że rozpoczynając niniejszy artykuł, warto przede wszystkim wspomnieć kilka słów o samym wojskowym. Był on bowiem człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

Kim był kpt. Kirchner?

Tadeusz Kirchner urodził się 7 maja 1891 r. w Chwałowicach Był kapitanem saperów Wojska Polskiego. W trakcie swojej służby brał on udział w walkach polsko-bolszewickich.

Jednocześnie jednak był on też wybitnym lekkoatletą, czterokrotnym medalistą mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, takich jak skok wzwyż, rzut oszczepem, pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Jego największym sportowym sukcesem było zdobycie złotego medalu w skoku wzwyż podczas pierwszych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce w 1920 r. w Lwowie.

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Po wybuchu II wojny światowej, kpt. Kirchner został aresztowany przez Sowietów i osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 r., podobnie jak ponad 20 tys. innych polskich obywateli, padł ofiarą zbrodni katyńskiej. Obecnie jego szczątki znajdują się w bezimiennej mogile na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 

W 2007 r. został pośmiertnie awansowany na stopień majora.

Posadzenie Dębu

W poniedziałkowej uroczystości zasadzenia Dębu Pamięci poświęconego kpt. Tadeuszowi Kirchnerowi uczestniczyła jego prawnuczka Jolanta Kirchner, mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii. Pracuje ona w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. 

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Pani Jolanta, reprezentująca kolejne pokolenie rodziny, aktywnie interesuje się historią Polski i jej bohaterów. Dzień po uroczystości, 29 kwietnia, potomkini wojskowego podzieliła się historią rodziny Kirchnerów ze społecznością uczniów Szkoły Podstawowej w Mrowli.

W ceremonii zasadzenia Dębów uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gminy Świlcza, w tym wójt Dawid Homa oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy Artur Szary. Obydwaj swoją obecnością w Stalowej Woli starali się podkreślić lokalne znaczenie pamięci o kpt. Kirchnerze.

Świlcza pamięta

W gminie Świlcza kpt. Kirchner jest pamiętany nie tylko jako bohater narodowy, ale także jako postać związana z lokalną historią i sportem. To właśnie w kościele w Świlczy, Tadeusz Kirchner i jego starsza siostra Józefina zostali ochrzczeni 1891 r. Dodatkowo, domem rodzinnym Kirchnerów był dwór w sąsiedniej Woliczce, w parafii Świlcza. 

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa, w której spoczęli rodzice kpt. Kirchnera - Franciszek i Maria, a także jego siostra będąca znaną malarką. W 2018 r. na frontowej ścianie tej kaplicy ufundowana została tablica ku czci wojskowego.

Co więcej, każdego roku w Świlczy odbywa się impreza o nazwie „Bieg Ulicami Świlczy. Memoriał kpt. Tadeusza Kirchnera”, który łączy sportową rywalizację z patriotycznym upamiętnieniem bohatera

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama