Andrzej Duda przypomniał, że prezydent – zarówno obecny, jak i ten, który zostanie wybrany w najbliższych wyborach – pełni funkcję zwierzchnika Sił Zbrojnych oraz stoi na straży przestrzegania konstytucji. Podkreślił, że do obowiązków prezydenta należy reagowanie w sytuacjach, gdy ktoś łamie prawo lub narusza zasady demokracji, niezależnie od tego, kim jest dana osoba.
Prezydent zwrócił uwagę, że 3 maja to dzień szczególnej dumy z polskiej historii, państwowości i osiągnięć narodu. Przypomniał, że Konstytucja 3 Maja była w swoim czasie dokumentem przełomowym, który miał umocnić państwo i budować demokrację, a jej dziedzictwo jest fundamentem współczesnej Polski.
W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zaapelował, by 18 maja każdy obywatel wziął udział w wyborach prezydenckich, traktując to nie tylko jako prawo, ale także obowiązek wobec ojczyzny. Podkreślił, że uczciwość i transparentność procesu wyborczego są dla niego kluczowe, a sam zamierza głosować jak każdy inny obywatel. Wyraził także nadzieję, że urząd przekaże następcy wybranemu przez silną, uczciwą większość.
Prezydent zachęcił, by wspierać innych w udziale w wyborach, pomagając im dotrzeć do lokali wyborczych. Podkreślił, że wybory to moment, w którym społeczeństwo bierze odpowiedzialność za przyszłość kraju, a mandat prezydenta jest wyjątkowo silny, bo pochodzi bezpośrednio od narodu.
W dalszej części przemówienia Andrzej Duda przypomniał, że prezydent czuwa nad przestrzeganiem konstytucji i powinien stanowczo reagować na jej łamanie. Podkreślił, że konstytucję należy interpretować zgodnie z jej zapisami, a nie szukać w niej treści, których tam nie ma.
Prezydent zwrócił uwagę na rolę głowy państwa jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo kraju i zapewnienie odpowiedniego wyposażenia polskim żołnierzom. Zaapelował także o kontynuację reform i inwestycji w obronność, w tym o utrzymanie wysokiego poziomu wydatków na ten cel. Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt poprawki do konstytucji, która gwarantowałaby co najmniej 4 proc. PKB na obronność.
Andrzej Duda podkreślił również znaczenie zacieśniania sojuszy międzynarodowych, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od politycznych zmian za oceanem. Według prezydenta trwałość tych relacji leży w strategicznym interesie Polski.
Na zakończenie prezydent podziękował wszystkim za dziesięć lat swojej prezydentury, wyrażając dumę z możliwości służenia Polsce jako państwu bezpiecznemu, suwerennemu i sprawiedliwemu. Zaapelował o wspólną troskę o demokratyczną i praworządną Polskę, do której każdy będzie chciał wracać i którą będzie można się szczycić.
Tusk zgadza się z Dudą, tylko inaczej
Premier Donald Tusk odniósł się do słów prezydenta Dudy w serwisie x.com:
Słuchając dziś ostatniego przemówienia prezydenta Dudy z okazji 3 Maja pamiętajmy o znaczeniu słów prezydenckiej przysięgi: +Uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji+. I wybierzmy prezydenta, który tej przysiędze będzie wierny
- napisał na X szef rządu.
Napisz komentarz
Komentarze