Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

VI Marsz Równości w Rzeszowie. Młode pokolenie przejęło głos

Podziel się
Oceń

VI Marsz Równości połączył poważne postulaty społeczne z celebracją różnorodności i kulturą drag. Portal Halo Rzeszów objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

W tłumie dominowały młode osoby, głównie kobiety, w wieku od około 18 do 25 lat. Dostrzegliśmy pojedyncze osoby w wieku od ok. 30 do 60 lat. Byli rodzice LGBT, sojusznicy z Partii Razem i inicjatywy socjalistycznej. Marsz zjednoczył również osoby walczące o poszanowanie dla osób niepełnosprawnych, solidarne z Palestyną i Ukrainą, wspierających prawo do zmiany płci.

Uczestnicy tegorocznego marszu wyruszyli z okolic Mostu Narutowicza i przeszli ulicami Rzeszowa, m.in. aleją Cieplińskiego, ulicą Zamkową i Słowackiego. Marsz zakończył się na rzeszowskim Rynku. Uczestnicy nieśli ze sobą m.in. tęczowe flagi i hasła dotyczące równości i praw człowieka. Wśród głównych postulatów uczestników marszu znalazły się: uproszczona i refundowana procedura uzgodnienia płci, obowiązkowa edukacja seksualna i antydyskryminacyjna według standardów WHO, wsparcie zdrowia psychicznego osób LGBTQIA+ i zakaz tzw. terapii konwersyjnej.

Organizatorzy zwracali uwagę również na sytuację cudzoziemców na granicy z Białorusią.

W czasie trwania marszu w Rzeszowie odbyła się kontrmanifestacja organizowana m.in. przez środowiska narodowe i katolickie. Grupki osób modliły się, część wznosiła hasła obrony tradycyjnych wartości i rodziny.

Jak powiedział PAP Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, nie odnotowano żadnych incydentów.

Marsz odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa. 

Cztery postulaty młodego pokolenia

Tegoroczny marsz oparł się na czterech konkretnych postulatach społecznych i politycznych, prezentowanych na barwnych grafikach w mediach społecznościowych. 

Pierwszym postulatem było wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej opartej na standardach WHO. Organizatorzy podkreślali: "niech zdrowie młodego pokolenia pozostanie w rękach ekspertów, nie polityków i księży".

Drugi postulat dotyczył samostanowienia administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci oraz refundacji świadczeń medycznych wymaganych do tranzycji - terapii hormonalnej i operacyjnej korekty płci. 

Trzeci postulat obejmował równość małżeńską, włącznie z prawem do adopcji dzieci.

Czwarty postulat przewidywał wprowadzenie programów ochrony zdrowia psychicznego z uwzględnieniem potrzeb członków społeczności LGBTQIA+, tworzonych we współpracy z tym środowiskiem, a także bezwzględny zakaz pseudonaukowej "terapii konwersyjnej".

Wydarzenia towarzyszące

Po marszu, od 18:30, odbyło się oficjalne afterparty w Pubie Spółdzielczym z występami artystów: Ruskie Kotki, Hipstra i Be1s. Impreza była dostępna dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, jednak obowiązywała opłata w wysokości 20 złotych na wejściu.

Zobacz fotorelację:
 

Od godziny 22:00 uczestnicy mieli okazję "wejść w świat dragu" - wszyscy chętni byli mile widziani, a każdy, kto się zgłosił, miał swój moment na scenie. Widownia zadecydowała, kto zasłużył na tytuł zwycięzcy i nagrody.

Obawy o bezpieczeństwo

Organizatorzy przygotowali ankietę dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w marszu, ale z różnych powodów nie mogli lub obawiały się agresji.

 W tłumie dostrzegliśmy osoby, które nosiły maski, broniły się przed fotografowaniem, zasłaniały niesionymi przez siebie transparentami. 

Kontrmanifestacja

Jak co roku, Narodowy Rzeszów zorganizował protest pod hasłem "STOP IDEOLOGII LGBT". Narodowcy zebrali się na scenie pod Ratuszem, gdzie wygłosili hasła przeciwko uczestnikom Marszu Równości. 

Ulicami stolicy Podkarpacia przeszedł w sobotę VI Marsz Równości. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób. Marszowi towarzyszyła kontrmanifestacja, ale policja nie odnotowała incydentów.


Napisz komentarz

Komentarze

Jurek 04.10.2025 21:39
Coraz bardziej ten skrót LG się rozrasta, może portal zamieści wytłumaczenie, bo niestety z braku czasu nie uczestniczę w obserwacji wszelkich zlotów w mieście innowacji, stąd pewnie nie do końca poprawnie pojąłem że facet z facetem albo kobieta z kobietą chcą adoptować dziecko. Fakt, taki związek dziecka nie przyniesie, tylko po co krzywdzić maluchy? Przecież można adoptować dziecko z domu dziecka do skończenia wieku 18 lat. Tam jest, jak sądzę, wiele do wykazania lepszego wychowania.

Ł
Redakcja 06.10.2025 16:45
Za Google: Skrót LGBTQIA oznacza: Lesbijki, Geje, Biseksualni, Transpłciowi, Queer (lub Questioning – kwestionujący tożsamość), Interpłciowi, Aseksualni (lub Alli – sojusznicy). Znak plus „+” po skrócie symbolizuje obecność innych tożsamości, które nie mieszczą się w definicjach literowych, obejmując wszystkich, którzy nie czują się dobrze w tradycyjnych ramach płci i seksualności.

Jurek 06.10.2025 19:26
Redakcja 06.10.2025 16:45
Za Google: Skrót LGBTQIA oznacza: Lesbijki, Geje, Biseksualni, Transpłciowi, Queer (lub Questioning – kwestionujący tożsamość), Interpłciowi, Aseksualni (lub Alli – sojusznicy). Znak plus „+” po skrócie symbolizuje obecność innych tożsamości, które nie mieszczą się w definicjach literowych, obejmując wszystkich, którzy nie czują się dobrze w tradycyjnych ramach płci i seksualności.
Rzeczowo wytłumaczone. Macie może z Google ilość możliwych odmian tego plusa (+)? Warto również podać link to tłumaczenia, wg prawa autorskiego. Nie odnieśliście się jako redakcja do możliwości adopcji przez LGBTQIA dzieci (małoletnich). W nawiasach tłumaczę z inn ego nasz piękny język.

Ł
Redakcja 07.10.2025 00:50
W kwestii wychowania dzieci przez pary LGBT google podpowiada taki adres: https://www.teczowerodziny.pl/zasoby/wywiady-z-dziecmi-z-teczowych-rodzin

Jurek 08.10.2025 19:35
Obejrzałem reklamę, nie przekonuje mnie to zupełnie, wyczytane z kartki moim zdaniem. Jestem prosty chłop ze wsi, tzn. chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa nigdy :), stąd wyczuwam sztuczne przemowy. Mam takie pytanie, lubię mleko, mam łazić po mieście z transparentem, że lubię? Pederaści i lesbijki byli, są i będą, nic mi do tego, kto co ma w domu, nie chcę oglądać i stać w korku przez jakąkolwiek demonstrację. Szanujmy się nawzajem poprzez ułatwianie życia w ramach prawnych obowiązujących i hetero i homo i nie wiadomo, wszystkim nam będzie się lepiej żyć w mieście innowacji, swoją drogą dziś kierujacy pojazdem na tablicy miasta innowacji wywołał taki atak śmiechu mojego i syna, że trudno było się opanować :). Może redakcja skupiona na wspieraniu dzieła zechce się pochylić nad głosem zwykłego szaraka.

Basia 21.09.2025 16:50
brawo dla wszystkich uczestników

Ojciec 17.09.2025 12:02
Dobre dobre! Młode pokolenie ! A co ono reprezentuje? Zboczenia, używki wszelkiej maści, rozwiązłość seksualna do dewiacji włącznie, tępota intelektualna. Wizytówka jak nic! Tragedia i dramat!

wyborca 18.09.2025 09:45
Najgorsze jest to że oni kiedyś dorosną i zaczną rządzić....

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Janusz Treść komentarza: A kogo mam zabrać, proszę konkretnie wskazać kogo zatrudniłem po znajomości. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 21:10 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama