Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Mural upamiętniający historię OSP w Świlczy walczy o tytuł w ogólnopolskim konkursie

Podziel się
Oceń

Na budynku Urzędu Gminy w Świlczy powstał mural przedstawiający strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej podczas historycznej zbiórki z przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Dzieło nawiązuje do dawnych tradycji pożarniczych i jest symbolicznym hołdem dla odwagi, poświęcenia i wspólnoty mieszkańców. Teraz może zdobyć uznanie w całej Polsce!
Mural upamiętniający historię OSP w Świlczy walczy o tytuł w ogólnopolskim konkursie

Autor: Gmina Świlcza

Malowidło stanowi część projektu „Z Modernizacją Wśród Murali”, który łączy sztukę uliczną z lokalną historią. Jak podkreślają przedstawiciele gminy, dzieło to jest wyjątkową podróżą w czasie, łączącą przeszłość z teraźniejszością. Mural stał się nie tylko ozdobą przestrzeni publicznej, ale również ważnym elementem lokalnej tożsamości i pamięci o dawnych pokoleniach strażaków.

Zbiórka OSP w Świlczy z lat 40. i 50. XX wieku została sportretowana w realistyczny sposób. Na muralu widać strażaków w trakcie szkolenia, gotowych do swej służby. Mural ma w swym założeniu przypominać o znaczeniu wspólnoty i odwadze tych, którzy przez lata dbali o bezpieczeństwo mieszkańców.

Już teraz dzieło to doczekało się docenienia na szczeblu ogólnopolskim. Mural zakwalifikował się bowiem do konkursu i wystawy w ramach projektu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Od początku października jego fotografię można oglądać w warszawskich Łazienkach Królewskich, gdzie prezentowane są prace z całej Polski.

To jednak nie koniec. Gmina zachęca mieszkańców i sympatyków do oddania głosu na „Zbiórkę OSP w Gminie Świlcza” i wsparcia w ten sposób walki o najwyższe wyróżnienie w konkursie. Głosowanie w plebiscycie publiczności potrwa do 31 października do godziny 12:00. Głos oddać można na stronie organizatora: LINK TUTAJ.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Szokujące ustalenia dziennikarzy: gangsterzy od podkarpackich agencji towarzyskich byli agentami polskich służb! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu!
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama