Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Gawlik o programie SAFE: Bezpieczeństwo Polski powinno łączyć

Podziel się
Oceń

Około 80 miliardów złotych, które dzięki programowi SAFE mają trafić do podkarpackiego przemysłu obronnego, może stać się jednym z najważniejszych impulsów rozwojowych dla regionu od wielu lat. O znaczeniu tych inwestycji, przyszłości Huty Stalowa Wola i Dezametu oraz roli Podkarpacia w systemie bezpieczeństwa państwa rozmawiamy z posłem Koalicji Obywatelskiej, Zdzisławem Gawlikiem.

Wspomnijmy, że program SAFE i związane z nim kontrakty były jednym z głównych tematów konferencji zorganizowanej na początku tygodnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, w której udział wzięli m.in. wojewoda Teresa Kubas-Hul, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

"To może być historyczny moment dla Podkarpacia"

Podczas spotkania z dziennikarzami wiele mówiono o około 80 miliardach złotych, które mają zasilić podkarpacki przemysł obronny. Część opinii publicznej zastanawia się, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z przełomowym momentem dla regionu.

Co do tego nie ma wątpliwości obecny na konferencji poseł Zdzisław Gawlik, który uważa, że w ostatnich dniach byliśmy świadkami bezprecedensowego wydarzenia.

– 30 maja 2026 roku stał się symbolicznym dniem dla Podkarpacia. Program SAFE oznacza ogromne środki dla Huty Stalowa Wola i Zakładów Metalowych Dezamet. To pokazuje, że nasze województwo odgrywa strategiczną rolę w systemie bezpieczeństwa całej Polski – tłumaczy polityk w rozmowie z Halo Rzeszów.

Jak podkreśla parlamentarzysta, znaczenie programu wykracza daleko poza sam sektor zbrojeniowy.

– To nie są środki przeznaczone wyłącznie na rozwój przemysłu obronnego. To także inwestycje, które będą wzmacniać potencjał gospodarczy regionu, tworzyć miejsca pracy i pobudzać rozwój firm współpracujących z tym sektorem – zaznacza.

Bezpieczeństwo ponad polityką

W ostatnich miesiącach wokół programu SAFE nie brakowało politycznych sporów. Prezydent Karol Nawrocki, a także opozycja ostro krytykują unijny program, wskazując na ryzyka finansowe i polityczne.

Zdaniem Gawlika, kwestie związane z obronnością powinny jednak pozostawać poza bieżącą walką polityczną.

– Bezpieczeństwo Polski to coś, co powinno być wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Powinniśmy pracować od prawa do lewa, aby zagwarantować bezpieczną przyszłość naszym dzieciom i wnukom – podkreśla.

Polityk zwraca również uwagę na fakt, że zagrożenia związane z sytuacją międzynarodową wymagają odpowiedzialnego podejścia wszystkich środowisk politycznych.

– Kwestie bezpieczeństwa powinny łączyć ponad podziałami politycznymi. To wspólna odpowiedzialność za przyszłość państwa i obywateli. W takich sprawach najważniejszy powinien być interes Polski – dodaje.

Podkarpacie jednym z filarów polskiej obronności

Według posła Gawlika, realizacja programu SAFE może umocnić pozycję Podkarpacia jako jednego z najważniejszych regionów przemysłowych w kraju.

– Środki z programu SAFE będą służyć rozwojowi regionu i zostaną przeznaczone na konkretne inwestycje wzmacniające potencjał gospodarczy oraz obronny Podkarpacia. To szansa, którą musimy dobrze wykorzystać – mówi były lider struktur podkarpackiej PO, a później KO.

Jednocześnie nasz rozmówca podkreśla, że korzyści odczują nie tylko największe zakłady zbrojeniowe, ale również przedsiębiorstwa współpracujące z branżą obronną oraz lokalne społeczności.

– Dziś bezpieczeństwo Polski budujemy także na Podkarpaciu. To region, który ma kompetencje, doświadczenie i potencjał, aby stać się jednym z kluczowych ośrodków rozwoju polskiego przemysłu obronnego – podsumowuje.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Licealista Treść komentarza: Znalazłem ten artykuł przypadkiem. Ten tzw. Ksiądz ( książę) był kiedyś proboszczem w parafii w DUBIECKU. Uczył religii w szkole. Jego podejście do młodzieży było tragiczne, podpadało pod psychiczne znęcanie. Oczywiście w szkole nikt nie reagował, od nauczycieli po Dyrekcję . Nie wspominając o jego szemranych interesach. Zachowywał się jak biznesmen, któremu wszystko wolno . Tak właśnie wygląda KK w Polsce. Tragedia!!! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 00:50 Źródło komentarza: Czy ksiądz z Żołyni prowadzi działania mafijne? Lista dla proboszcza Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Szokujące ustalenia dziennikarzy: gangsterzy od podkarpackich agencji towarzyskich byli agentami polskich służb! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!]
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama