Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Podpisano umowę na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Podziel się
Oceń

W Rzeszowie podpisano umowę na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Nowoczesny szpital pediatryczny powstanie przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jadwigi Królowej, a jego oddanie do użytku zaplanowano na październik 2029 roku. Wartość całej inwestycji przekracza 763 mln zł.
Podpisano umowę na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Autor: Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Umowę z wykonawcą podpisała dyrektor szpitala Barbara Rogowska. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Adamietz S.A. oraz Wodpol Sp. z o.o., wybrane w postępowaniu przetargowym.

Największa inwestycja zdrowotna na Podkarpaciu

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma być pierwszym tak nowoczesnym i kompleksowym szpitalem pediatrycznym w regionie. Placówka ma poprawić dostęp najmłodszych pacjentów do specjalistycznego leczenia, ograniczając konieczność wyjazdów do ośrodków poza województwem.

– Cieszę się, że zapowiadana przez nas już w 2018 roku inwestycja dzisiaj staje się faktem. Pamiętam czas, kiedy analizowaliśmy dane i widzieliśmy, jak pacjenci z naszego województwa poszukują świadczeń pediatrycznych poza regionem, co oznaczało szacunkowo wypływanie około 50 milionów złotych – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak dodał, przed samorządem, szpitalem i wykonawcą jest ogromna praca, ale celem jest oddanie w 2029 roku obiektu najwyższej jakości.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 763 254 071 zł. Sam kontrakt budowlany opiewa na 642 922 222,22 zł, a blisko 120 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie i doposażenie nowego centrum.

Nowe kliniki, poradnie i dziecięcy SOR

Obecnie najmłodsi pacjenci są leczeni w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie w siedmiu klinikach oraz 21 poradniach specjalistycznych. Po uruchomieniu Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej wszystkie poradnie dla dzieci mają zostać skupione w jednym miejscu.

W nowym obiekcie znajdzie się 24 poradnie specjalistyczne. Powstaną także nowe kliniki, w tym Klinika Urologii Dziecięcej, Klinika Otolaryngologii z pracownią audiologiczną i foniatryczną oraz Klinika Alergologii i Mukowiscydozy. Swoje miejsce otrzyma również Klinika Kardiologii Dziecięcej.

W centrum zaplanowano także nowoczesne pracownie diagnostyczne, dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy, blok operacyjny dla dzieci oraz większy, samodzielny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej z 15 łóżkami.

Obiekt będzie miał trzy główne części: ambulatoryjną, kliniczną oraz tzw. „gorącą platformę”, czyli przestrzeń obejmującą najważniejsze obszary ratowania zdrowia i życia dzieci – SOR, blok operacyjny i intensywną terapię.

fot. Kliniczny Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Centrum dla ponad 89 tysięcy pacjentów rocznie

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało powierzchnię 34 tys. mkw. i pięć kondygnacji połączonych przewiązkami z istniejącymi budynkami szpitala. Baza łóżkowa obejmie 195 miejsc: 117 łóżek klinicznych, 63 łóżka opieki jednego dnia oraz 15 łóżek intensywnej terapii.

W otoczeniu obiektu powstanie około 380 miejsc parkingowych, tereny zielone oraz rozwiązania proekologiczne, w tym instalacje fotowoltaiczne.

Centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. W planach są m.in. dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa angiografy, aparaty RTG stacjonarne i mobilne, system zintegrowanej sali operacyjnej, respiratory, aparaty EKG i EEG. Dzięki tej infrastrukturze placówka będzie mogła obsłużyć ponad 89 tysięcy pacjentów rocznie.

„Projekt, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy”

Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie Barbara Rogowska podkreśliła, że podpisanie umowy z wykonawcą to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do realizacji inwestycji.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Marszałka Władysława Ortyla za wsparcie i zaangażowanie na każdym etapie przygotowań – mówiła Barbara Rogowska.

Jak zaznaczyła, dzięki wspólnej pracy powstanie obiekt, który przez kolejne dekady będzie służył najmłodszym mieszkańcom regionu.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul życzyła, aby inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem.

– Patrząc na inwestycje, które do tej pory były realizowane w tym szpitalu, wszystkie były wykonywane zgodnie z harmonogramem, na najwyższym poziomie i bez większych problemów. Jestem przekonana, że tym razem również tak będzie i że w 2029 roku będzie nam dane wspólnie uczestniczyć w otwarciu Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej – powiedziała wojewoda.

Pierwsze prace jeszcze w czerwcu

Projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej został opracowany w 2023 roku przez biuro Atelier Tektura. Jego przygotowanie kosztowało ponad 6,4 mln zł, a środki pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Za kompleksowe zarządzanie inwestycją, nadzór nad pracami budowlanymi, kontrolę dokumentacji oraz koordynację działań odpowiada inwestor zastępczy – firma BBC Best Building Consultants.

Pierwsze prace związane z budową centrum mają rozpocząć się jeszcze w czerwcu. Główne roboty budowlane na terenie obecnego lądowiska ruszą po zakończeniu budowy nowego lądowiska wraz z parkingiem wielopoziomowym.

Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma zostać oddane do użytku w październiku 2029 roku.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama