Umowę z wykonawcą podpisała dyrektor szpitala Barbara Rogowska. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Adamietz S.A. oraz Wodpol Sp. z o.o., wybrane w postępowaniu przetargowym.
Największa inwestycja zdrowotna na Podkarpaciu
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma być pierwszym tak nowoczesnym i kompleksowym szpitalem pediatrycznym w regionie. Placówka ma poprawić dostęp najmłodszych pacjentów do specjalistycznego leczenia, ograniczając konieczność wyjazdów do ośrodków poza województwem.
– Cieszę się, że zapowiadana przez nas już w 2018 roku inwestycja dzisiaj staje się faktem. Pamiętam czas, kiedy analizowaliśmy dane i widzieliśmy, jak pacjenci z naszego województwa poszukują świadczeń pediatrycznych poza regionem, co oznaczało szacunkowo wypływanie około 50 milionów złotych – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Jak dodał, przed samorządem, szpitalem i wykonawcą jest ogromna praca, ale celem jest oddanie w 2029 roku obiektu najwyższej jakości.
Całkowita wartość inwestycji wynosi 763 254 071 zł. Sam kontrakt budowlany opiewa na 642 922 222,22 zł, a blisko 120 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie i doposażenie nowego centrum.
Nowe kliniki, poradnie i dziecięcy SOR
Obecnie najmłodsi pacjenci są leczeni w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie w siedmiu klinikach oraz 21 poradniach specjalistycznych. Po uruchomieniu Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej wszystkie poradnie dla dzieci mają zostać skupione w jednym miejscu.
W nowym obiekcie znajdzie się 24 poradnie specjalistyczne. Powstaną także nowe kliniki, w tym Klinika Urologii Dziecięcej, Klinika Otolaryngologii z pracownią audiologiczną i foniatryczną oraz Klinika Alergologii i Mukowiscydozy. Swoje miejsce otrzyma również Klinika Kardiologii Dziecięcej.
W centrum zaplanowano także nowoczesne pracownie diagnostyczne, dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy, blok operacyjny dla dzieci oraz większy, samodzielny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej z 15 łóżkami.
Obiekt będzie miał trzy główne części: ambulatoryjną, kliniczną oraz tzw. „gorącą platformę”, czyli przestrzeń obejmującą najważniejsze obszary ratowania zdrowia i życia dzieci – SOR, blok operacyjny i intensywną terapię.

Centrum dla ponad 89 tysięcy pacjentów rocznie
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało powierzchnię 34 tys. mkw. i pięć kondygnacji połączonych przewiązkami z istniejącymi budynkami szpitala. Baza łóżkowa obejmie 195 miejsc: 117 łóżek klinicznych, 63 łóżka opieki jednego dnia oraz 15 łóżek intensywnej terapii.
W otoczeniu obiektu powstanie około 380 miejsc parkingowych, tereny zielone oraz rozwiązania proekologiczne, w tym instalacje fotowoltaiczne.
Centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy. W planach są m.in. dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa angiografy, aparaty RTG stacjonarne i mobilne, system zintegrowanej sali operacyjnej, respiratory, aparaty EKG i EEG. Dzięki tej infrastrukturze placówka będzie mogła obsłużyć ponad 89 tysięcy pacjentów rocznie.
„Projekt, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy”
Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie Barbara Rogowska podkreśliła, że podpisanie umowy z wykonawcą to jeden z najważniejszych etapów przygotowań do realizacji inwestycji.
– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Marszałka Władysława Ortyla za wsparcie i zaangażowanie na każdym etapie przygotowań – mówiła Barbara Rogowska.
Jak zaznaczyła, dzięki wspólnej pracy powstanie obiekt, który przez kolejne dekady będzie służył najmłodszym mieszkańcom regionu.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul życzyła, aby inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem.
– Patrząc na inwestycje, które do tej pory były realizowane w tym szpitalu, wszystkie były wykonywane zgodnie z harmonogramem, na najwyższym poziomie i bez większych problemów. Jestem przekonana, że tym razem również tak będzie i że w 2029 roku będzie nam dane wspólnie uczestniczyć w otwarciu Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej – powiedziała wojewoda.
Pierwsze prace jeszcze w czerwcu
Projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej został opracowany w 2023 roku przez biuro Atelier Tektura. Jego przygotowanie kosztowało ponad 6,4 mln zł, a środki pochodziły z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Za kompleksowe zarządzanie inwestycją, nadzór nad pracami budowlanymi, kontrolę dokumentacji oraz koordynację działań odpowiada inwestor zastępczy – firma BBC Best Building Consultants.
Pierwsze prace związane z budową centrum mają rozpocząć się jeszcze w czerwcu. Główne roboty budowlane na terenie obecnego lądowiska ruszą po zakończeniu budowy nowego lądowiska wraz z parkingiem wielopoziomowym.
Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma zostać oddane do użytku w październiku 2029 roku.




Napisz komentarz
Komentarze