Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Mieszkańcy i sportowcy nie chcą bloków przy Wyspiańskiego

Podziel się
Oceń

Szereg mieszkańców Rzeszowa, w tym m.in. władze klubu Apklan Resovii, sportowcy oraz mieszkańcy osiedla Augusta protestują przeciwko zapisom w planach zagospodarowania przestrzennego przy stadionie Resovii. Według nich może to zmierzać do zablokowania budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.
  • Źródło: Rzeszow112.pl
Mieszkańcy i sportowcy nie chcą bloków przy Wyspiańskiego
Mieszkańcy i sportowcy nie chcą bloków przy Wyspiańskiego

Autor: Resovia Rzeszów

Na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa trafił projekt uchwały, który zakłada zmianę planów zagospodarowania przestrzennego na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego oraz Witosa. Miasto chce, aby te tereny zostały w większej części przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Jeden z deweloperów chce tam wybudować bloki mieszkalne w wysokości 130 oraz 90 metrów. Ponadto plany zakładają wybudowanie jednopasmowej drogi pomiędzy planowanym osiedlem a budynkiem klubowym przy stadionie Resovii.

Obawy mieszkańców i sportowców

W poniedziałek 28 grudnia na stadionie Resovii Rzeszów została w tej sprawie zorganizowana konferencja prasowa. Zjawili się na niej: Aleksander Bentkowski - prezes CWKS Resovia, Jarosław Dyląg - przedstawiciel kibiców Resovii, Tomasz Brodzicki z Rady Osiedla Kr. Augusta, Michał Tittinger - trener lekkoatletów Resovii Rzeszów, Piotr Rzeźwicki - prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP, Jakub Szyszka z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Michał Wróbel z Porozumienia Razem dla Rzeszowa.

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego. Nie uwzględniają one w znacznej części budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Projektowanie tak potężnej inwestycji, a jednocześnie nieuwzględnienie rozbudowy stadionu wzbudza obawy, czy ten obiekt w przyszłości w ogóle będzie rozbudowany - mówił Aleksander Bentkowski, prezes CWKS Resovia Rzeszów.

Klub w wysłanym oświadczeniu do Tadeusza Ferenca prosi o bezwzględne odrzucenie planowanych zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

Nowy plan zablokuje inwestycje?

Te obawy wyrażają nie tylko miejscy działacze, ale także sportowcy. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił o niej m.in. Michał Tittinger - trener lekkoatletów Resovii. Rzeszowska sekcja jest bowiem jedną z liczących się w kraju. Co roku lekkoatleci ze stolicy Podkarpacia zdobywają na mistrzostwach Polski kilkanaście medali mistrzostw Polski.

- Co roku, tuż przed nadejściem sezonu zimowego stajemy przed zasadniczym pytaniem: gdzie mamy trenować ?. Ćwiczenia organizujemy sobie najczęściej w salach gimnastycznych różnych szkół. Nie można tego jednak nazwać profesjonalnym treningiem. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego daje jedyną szansę na podtrzymanie naszego wysokiego poziomu - zauwaza Tittinger.

O odrzucenie uchwały apelował także Tomasz Brodzicki z Rady Osiedla Kr. Augusta. Jego zdaniem zmiany mogą być wprowadzanie jedynie wtedy, kiedy powstaną już projekty krytego lodowiska oraz Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego.

- Planowana inwestycja może zablokować budowę tych obiektów sportowych. Apeluję do radnych Rzeszowa oraz do prezydenta, by przed głosowaniem wzięli pod uwagę interes mieszkańców, nasze apele i zrewidowali swoje stanowisko - dodawał z kolei Jakub Szyszka z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Do protestów tradycyjnie przyłączyło się także stowarzyszenie "Razem dla Rzeszowa". - Z całego serca popieramy inicjatywę władz klubu oraz kibiców. Sprzeciwiamy się wielkomiejskiej wizji prezydenta Ferenca przy zabudowie okolic stadionu. Widzimy tutaj kolejny dowód uległości prezydenta wobec deweloperów. Według nas nie będzie możliwości współistnienia nowej zabudowy, którą dopuści zmieniony plan z inwestycją Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w kształcie i formie, na jaką zasługuje stolica innowacji - dodawał Michał Wróbel z "Razem dla Rzeszowa".

Przeciwko czemu właściwie ten protest?

Chodzi tutaj m.in. o planowaną budowę drogi w związku z planowanymi dwoma wieżowcami mieszkalnymi. Według założeń ma ona przecinać istniejący już budynek CWKS Resovii.

- Budynek musiałby zostać wyburzony. Proponowaliśmy, aby planowana droga przebiegała obok niego, lecz nie zostało to uwzględnione - mówił Aleksander Bentkowski.

Wspierał ich także Piotr Rzeźwicki, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP. - Składaliśmy uwagi co do zmiany planów. Dotyczyły one m.in. odległości planowanych inwestycji. Z planowanych 30 metrów zmniejszono ją do 14 metrów od istniejącej trybuny Resovii. Na dodatek drastycznie zwiększono intensywność zabudowy, zmniejszono liczbę miejsc postojowych oraz ilość zieleni. Jednym słowem: skandal - mówił Piotr Rzeźwicki.

Radni opozycji przeciw

Projekt uchwały opiniowany był dzisiaj na Komisji Gospodarki Przestrzennej. Radni Rzeszowa jednogłośnie sprzeciwili się tym proponowanym zmianom.

- W pełni zgadzamy się z obawami, zarządu CWKS Resovia jak i kibiców, sportowców i mieszkańców. Ten plan nie pasuje w tym miejscu i negatywnie wpłynie na istniejącą już infrastrukturę - mówi nam Waldemar Kotula, Radny Rzeszowa.

Przeciwko proponowanym zmianom głosowało 4 radnych. Radni Tomasz Kamiński i Bogusław Sak nie wzięli udziału w głosowaniu.






Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama