Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Przysięga terytorialsów w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W niedzielę 14 lutego o godz. 10.00 w Rzeszowie, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze składali ślubowanie w 31 Batalionie Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Słowa roty wypowiedziało 73 ochotników.
  • Źródło: Informacja prasowa
Przysięga terytorialsów w Rzeszowie
Przysięga terytorialsów w Rzeszowie - Przysięga terytorialsów w Rzeszowie

Autor: 3 PBOT

W tym ważnym dniu dla Wojsk Obrony Terytorialnej mianowano też na pierwszy stopień podoficerski 50 ubiegłorocznych uczestników kursu „SONDA”.

W 79. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 73 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Wśród nich było 10 kobiet. Uroczystości odbyły się na placu apelowym 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 4. Żołnierze przysięgali na sztandar 3 PBOT a przysięgę od niedzielnych bohaterów odebrał płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich terytorialsów.

Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak w liście do bohaterów uroczystości napisał – dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pokazujecie w ten sposób, że bliskie są Wam wartości patriotyczne, dobro naszej Ojczyzny i Jej obywateli. Mundur żołnierza Wojska Polskiego i oliwkowy beret to symbole lojalności, oddania i poświęcenia. Noście je z dumą…

Podczas dzisiejszej uroczystości 50 żołnierzy Brygady otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Mianowani żołnierze w ostatnim kwartale ubiegłego roku ukończyli kurs podoficerski "Sonda", którego już po raz drugi organizatorem była 3 PBOT. Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w pięciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Nieprzypadkowo uroczystości w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT odbyły się właśnie dzisiaj, bowiem tego dnia przypada 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej, której spadkobiercami tradycji są Wojska Obrony Terytorialnej.

Korzystając z okazji prezes ŚZŻAK okręgu podkarpackiego Pan kpt. w st. spocz. Julian Pawełek skierował list do uczestników uroczystości – dziś obchodzimy 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Dziś uczestniczymy w uroczystej przysiędze nowych ochotników – żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT. Przysięga to bezsprzecznie najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza – niezależnie od okoliczności, czasu i miejsca jej składania. Jej cel zawsze ma w treści walkę o wolność Ojczyzny… Dziś to Wy kontynuujecie naszą misję, etos walki i tradycje. Kończąc życzę Wam Drodzy Żołnierze, w imieniu własnym oraz moich kolegów, niezłomnych charakterów, walecznych serc i wytrwałości w realizacji swoich celów.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama