Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rzeszowski Dronehub z dofinansowaniem z NCBR

Podziel się
Oceń

Konsorcjum, na czele którego stoi firma Dronehub – europejski lider rozwiązań typu drone-in-a-box – uzyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na kwotę 6,9 mln zł. Dzięki grantowi powstanie innowacyjne rozwiązanie – mobilna infrastruktura dronowa, której zadaniem będzie tworzenie automatycznych ortofotomap.
  • Źródło: Informacja prasowa
Rzeszowski Dronehub z dofinansowaniem z NCBR
Rzeszowski Dronehub z dofinansowaniem z NCBR
- Świat i technologia pędzą do przodu, wykonywanie pomiarów czy inspekcji na rozległych obszarach przemysłowych przez człowieka jest już marnotrawstwem pieniędzy i czasu. W ramach projektu udoskonalimy nasz system, w którym te procesy realizowane są w pełni autonomicznie przez drony, bez konieczności angażowania człowieka – mówi Vadym Melnyk, założyciel i prezes spółki Dronehub.

- Dodatkowo opracujemy niezwykle precyzyjne algorytmy, dzięki którym dron realizujący misję będzie mógł korzystać ze stacji dokującej, gdy ta będzie się poruszać i to z prędkością nawet 30 km/h. To kolejny krok w kierunku oszczędności czasu i optymalizacji procesów monitoringu czy inspekcji – dodaje Melnyk.

Projekt zakłada opracowanie systemu do tworzenia ortofotomap przez drony oraz przesyłania i archiwizacji zebranych danych. W ramach projektu powstanie innowacyjne rozwiązanie umożliwiające dronom korzystanie ze stacji dokujących, gdy te będą w ruchu. Dzięki temu drony będą mogły realizować starty i lądowania, a także wymianę lub ładowanie baterii, bez tracenia czasu na powrót do stacjonarnej bazy dokującej. Zastosowanie rozwiązań oferowanych przez Dronehub pozwala dronom na wykonywanie misji bez ingerencji człowieka oraz w trybie ciągłym.

Rozwiązanie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, obiektach przemysłowych oraz w monitoringu i ochronie, w tym w zadaniach realizowanych przez publiczne służby mundurowe.

Główna siedziba firmy, w tym część produkcyjna, znajduje się w kompleksie Aeropolis należącym do Doliny Lotniczej w podrzeszowskiej Jasionce.

Grant został przyznany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020". Projekt został rozpisany na 25 miesięcy – od lutego 2021 r. do lutego 2023 r. W skład konsorcjum, którego liderem jest Dronehub, wchodzi również firma Concept Sp. z o.o. Wartość dofinansowania projektu wynosi 6.885,000 zł.

Dronehub to europejski lider kompleksowych rozwiązań typu drone-in-a-box. Jest jedynym na świecie producentem stacji dokującej umożliwiającej automatyczną wymianę baterii w dronie. Dzięki temu, drony mogą bez udziału człowieka wykonywać misje w trybie 24/7. Rozwiązania Dronehub są przeznaczone do monitoringu, inspekcji i pomiarów w przemyśle i rolnictwie. Spółka współpracuje projektowo z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony. Z oprogramowania i sprzętu Dronehub korzysta m.in. koncern PKN Orlen w płockiej rafinerii.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama