Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Nasz Rzeszów wzywa do zorganizowania prawyborów

Podziel się
Oceń

- Wzywamy wszystkich kandydatów ze wszystkich partii politycznych czy stowarzyszeń do wzięcia udziału w prawyborach, które wyłonią jednego kandydata na prezydenta Rzeszowa. Ich wielość może zniekształcić pogląd mieszkańców - mówili działacze stowarzyszenia.
  • Źródło: informacje prasowe/Rzeszow112.pl
Nasz Rzeszów wzywa do zorganizowania prawyborów
Dariusz Bobak: Wzywamy do zorganizowania prawyborów

Autor: Łukasz Kotulak

Ilość kandydatów, zarówno ze strony opozycji, ale jak i po stronie obozu rządzącego w ostatnim czasie szczególnie się namnożyła. Już teraz wiadomo, że będzie ich co najmniej siedmiu, a dojdzie jeszcze co najmniej dwóch. Dlatego członkowie stowarzyszenia "Nasz Rzeszów" wzywają do zorganizowania prawyborów.

Wzywamy do wzięcia udziału w prawyborach

Celem prawyborów jest wyłonienie w powszechnym głosowaniu przez mieszkańców naszego miasta JEDNEJ OSOBY, która będzie kandydować na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa w opozycji do kandydatów ugrupowań niedemokratycznych.

Chcą, by to mieszkańcy mieli decydujący głos w kwestii wyboru tej z kandydatur, która będzie najlepiej odpowiadać ich wymaganiom i oczekiwaniom dotyczącym zarządzania i nadawania kierunku rozwojowi miasta. Chcą, aby to mieszkańcy ocenili kompetencje przyszłego prezydenta Rzeszowa. Od kandydatek i kandydatów przystępujących do prawyborów oczekują, że wykażą się odpowiedzialnością za dobro wspólne i zadeklarują bezwzględne poddanie się wynikowi głosowania oraz rezygnację z kandydowania na rzecz tej lub tego, który w prawyborach otrzyma najwyższą liczbę głosów. Oczekują także pełnego wsparcia dla wybranej osoby. To jedyna szansa, aby wygrać z kandydatami opcji niedemokratycznych!

Jedna obywatelska kandydatura będzie miała największe szanse, by odnieść zwycięstwo w wyborach. Wyłonienie takiej osoby poprzez głosowanie mieszkańców, a nie w zamkniętych gabinetach partyjnych, będzie ogromnym atutem jasno pokazującym, że przyszły prezydent będzie faktycznym reprezentantem mieszkańców Rzeszowa, że to im, a nie swoim zwierzchnikom partyjnym będzie winien lojalność i przed nimi będzie ponosił odpowiedzialność.

- Apelujemy do wszystkich środowisk politycznych i społecznych, które głoszą przywiązanie do wartości demokratycznych i obywatelskich, aby wsparły projekt prawyborów, dowodząc tym samym, że są gotowe do wcielania tych wartości w życie publiczne, także wówczas, gdy wymaga to poświęcenia partykularnych interesów - piszą w swoim manifeście członkowie stowarzyszenia.

Wybory w Rzeszowie: Czas na głos mieszkańców

- My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa chcemy miasta przyjaznego. Miasta zielonego. Miasta czystego. Chcemy, by Rzeszów był domem dla każdej i dla każdego, niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, narodowości, poglądów czy orientacji seksualnej. My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa, chcemy mieć wpływ na to, kto w naszym imieniu będzie tym miastem zarządzał. Nie chcemy, by władzę sprawowali przedstawiciele opcji politycznych które, niekiedy od wielu lat, depczą w Polsce prawa człowieka, dla których sposobem sprawowania władzy jest bezprawie -czytamy w dalszej części manifestu.

Dlatego członkowie stowarzyszenia wzywają wszystkich, którym te wartości są bliskie, do skutecznego stawienia czoła kandydatom niedemokratycznym. Chcą, by wszyscy kandydaci na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa poddali się ocenie mieszkańców naszego miasta.

Od kandydatów członkowie stowarzyszenia oczekują następujących deklaracji:
- Zwiększenia udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem, poprzez organizację paneli obywatelskich w kluczowych dla miasta sprawach oraz przez zwiększenie kompetencji Rad Osiedli.
- Podjęcia zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości środowiska. W szczególności - natychmiastowych działań w sprawie poprawy jakości powietrza, zwiększenia liczby i powierzchni terenów zielonych w obszarze zabudowy miejskiej oraz ochrony wybrzeży Wisłoka przed zabudową.
- Ochrony ładu przestrzennego, poprzez uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego i skutecznego wprowadzenia w życie przepisów tak zwanej ustawy krajobrazowej.
- Integracji wszystkich form transportu miejskiego i aglomeracyjnego oraz zwiększenie jego udziału w sposobach przemieszczania się mieszkańców.
- Racjonalnego gospodarowania mieniem miejskim, w szczególności nieprzekazywania nieruchomości instytucjom niepublicznym po cenach niższych od rynkowych.
- Zwiększenia budżetu na kulturę oddolną oraz ułatwienia dostępu do niej zarówno jej odbiorcom, jak i twórcom.
- Działania w kierunku zapewnienia praw reprodukcyjnych poprzez wprowadzenie miejskiego programu zapłodnienia in vitro oraz zwiększenie liczby żłobków.
- Działania w kierunku stworzenia miasta przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami.
- Działania na rzecz ochrony zabytków, w tym Pomnika Czynu Rewolucyjnego.
- Zwiększenie środków miejskich na zajęcia pozalekcyjne w szkołach oraz dążenie do zapewnienia etatu psychologa w każdej szkole.
- Poszanowania praw wszystkich mieszkańców miasta, także mniejszości.

A jak te prawybory miałyby się odbyć ?

Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 ewentualna debata prezydencka kandydatów, czy prawybory, na pewno odbyłaby się w zupełnie innej formule, niż w normalnych czasach. A jak ich zorganizowanie wyobrażają sobie członkowie stowarzyszenia ?

- My wiemy, w jaki sposób zorganizować te prawybory. Jednak ze względu na ograniczone środki nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić. Dlatego od komitetów czy samych kandydatów oczekujemy przynajmniej częściowego wsparcia finansowego - mówił dziś Dariusz Bobak z Obywateli RP.

Pozostaje jeszcze pytanie o ewentualną frekwencję. Tu jednak organizatorzy nie podali konkretnych odpowiedzi. - Trudno jest nam na razie mówić o frekwencji, ale zakładamy, że na pewno będzie ona miała jakiś próg, który będzie miarodajny. My sami nie chcemy narzucać konkretnych progów - dodaje Bobak.

Organizatorzy zakładają, że najpóźniejszy termin na przeprowadzenie prawyborów upływałby na dwa tygodnie przed 16 kwietnia.




Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama