Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rewolucyjny projekt rzeszowskich naukowców! Wiele możliwości stosowania

Podziel się
Oceń

Projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle to pomysł pracowników Instytutu Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Może on znaleźć zastosowanie w wielu branżach.
  • Źródło: Informacja prasowa
Rewolucyjny projekt rzeszowskich naukowców! Wiele możliwości stosowania
Dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR - Dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR, lider zespołu projektowego

Autor: Zdjęcie prasowe

Przewodniczącym zespołu opracowującego innowacyjną koncepcję jest dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR. Natomiast sam projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle finansowany jest w ramach drugiego konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Jak to jest zrobione? Specyfikacja techniczna powłoki antybakteryjnej


Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna na szkle w założeniu ma służyć do pokrywania różnych powierzchni, w celu zapewnienia im antybakteryjnych funkcji. Aby było to możliwe, powłoka ma posiadać unikalny skład fazowy i nanokrystaliczną strukturę. Natomiast jej działanie aktywowane byłoby światłem widzialnym.

Będzie również przeźroczysta, by nie wpływać na funkcjonowanie pokrytych nią przedmiotów, np. ekranów telefonów. Przy czym jednocześnie będzie także wytrzymała i nie będzie się zużywać.

Jaki jest zakres zastosowania w gospodarce powłoki antybakteryjnej?


Szkło jest materiałem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jak do tej pory dawało ono jedynie ochronę mechaniczną. Projekt zakłada, że powłoka będzie stosowana wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystywano powierzchnie szklane, wzbogacające je o właściwości antybakteryjne. Dzięki temu może znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku aparatów i urządzeń medycznych, ale również w niemalże w każdej dziedzinie gospodarki.

Może być też pożądanym produktem szczególnie w przypadku technologii mobilnych, takich jak telefony komórkowe, tablety itp. Są to artykuły codziennego użytku, z którymi człowiek ma bezpośredni kontakt poprzez dotyk, dlatego zabezpieczenie ich przed bakteriami może znaleźć szerokie grono zainteresowanych. Mówi o tym sam dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR.:

Pomysł na opracowanie i wytworzenie powłoki antybakteryjnej zrodził się wcześniej i miał na celu ochronę przed bakteriami, zwłaszcza opornymi na antybiotyki. Pandemia wymogła opracowanie powłok do aplikacji na elementy codziennego użytku, jak wyświetlacze dotykowe, na których znajduje się najwięcej bakterii. Badania prowadzone poza projektem pozwalają sądzić, że powłoki wykazują również działanie antywirusowe, co znacząco zwiększa potencjał komercjalizacyjny

Powłoka nanokompozytowa - dostępność w najbliższych latach


Tworzenie tej innowacyjnej technologi, na daną chwilę jest na etapie opracowanych planów. Wsparcie finansowe projektu z I naboru pozwoliło zwiększyć stopień gotowości technologicznej produktu do poziomu 4 (przeprowadzane są pierwsze próby opracowania i testowania prototypu w warunkach laboratoryjnych).
Dzięki pomocy Podkarpackiego Centrum Innowacji prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie możliwa komercjalizacja wyników badań, a tym samym wprowadzenie artykułu na rynek. Jednak jak mówi lider projektu Andrzej Dziedzic:

Niezbędny jest kolejny nabór na wnioski, mający na celu zwiększenie stopnia gotowości technologicznej produktu, czyli komercjalizację otrzymanych wyników badań.

Rzeszów może zatrząść światem technologicznym - kolejny projekt!


Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna to nie jedyny projekt zespołu z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który może zrewolucjonizować gospodarkę. Punktem wyjścia badań dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR było stworzenie powłoki do zastosowania na węzły tarcia w maszynach i urządzeniach, w których wykorzystuje się łożyska ślizgowe.

Powłoka do zastosowań tribologicznych opracowana w ramach projektu z pierwszego naboru przyczynia się do obniżania kosztów eksploatacji elementów maszyn i urządzeń, co zawsze rodzi zapotrzebowanie na tego typu produkt.

Jednak jak zauważył sam lider projektu:

Projekt z drugiego naboru dotyczący powłoki antybakteryjnej na szkła naklejane na wyświetlacze, w dobie pandemii wydaje się mieć większą szansę komercjalizacyjną. Jednak wszystkie te powłoki powstają z wykorzystaniem zaawansowanej drogiej technologii rozpylania magnetronowego.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama