Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Ruszają wakacyjne połączenia kolejowe z Rzeszowa na Słowację

Podziel się
Oceń

W czasie wakacji z Rzeszowa będzie można pojechać pociągiem w atrakcyjne turystycznie miejsca: do Sandomierza i Zamościa, a także na Słowację do miejscowości Medżilaborce. A z Jarosławia pojedziemy pociągiem do Lublina. Taka siatka połączeń to letnia propozycja urzędu marszałkowskiego, który stawia na kolej! Dodatkowo na pasażerów, którzy kupią bilet na pociąg „Wojak Szwejk” na Słowację czekają darmowe wejściówki do podkarpackich muzeów w ramach akcji „Pociąg do kultury”.
  • Źródło: Informacja prasowa
Ruszają wakacyjne połączenia kolejowe z Rzeszowa na Słowację
Ruszają wakacyjne połączenia kolejowe z Rzeszowa na Słowację

Autor: pixabay.com

- Chcemy zachęcić mieszkańców Podkarpacia do podróżowania koleją. Nie tylko na co dzień do pracy, czy szkoły, ale także podczas wakacyjnych podróży. Staramy się, aby nasza letnia oferta była atrakcyjna, by stanowiła alternatywę dla podróży samochodem, zatłoczonymi drogami – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Na Słowację do przygranicznej miejscowości Medżilaborce pojedziemy transgranicznym pociągiem „Wojak Szwejk”. Pociąg będzie kursował przez całe wakacje od 2 lipca do 5 września włącznie- w piątki, soboty i niedziele. Dodatkowo po przyjeździe do miejscowości Medżilaborce pociąg wykona kurs do Sanoka, a stamtąd wróci na Słowację.

Jak będzie kursowa pociąg

Pociąg z Rzeszowa na Słowację (przez Strzyżów, Jasło, Krosno, Sanok i Komańczę) będzie kursował następująco:
- w piątki odjazd z Rzeszowa zaplanowany jest na godzinę 5:05, przyjazd 10,24;
- w soboty i niedziele odjazd o 5:59 – przyjazd Medzilaborce 10:24;

Powrót ze Słowacji z miejscowości Medżilaborce do Rzeszowa (przez Sanok) w piątki, soboty i niedziele – zawsze o godzinie 17:48. Przyjazd do Rzeszowa o 21:59.

Połączenie Medżilaborce – Sanok przedstawia się z kolei tak:
- Piątek, sobota, niedziela wyjazd: Medżilaborce 10:31 – przyjazd: Sanok 12:12; wyjazd z Sanoka 15:45 – przyjazd Medzilaborce 17:36;

Mapa połączeń


Atrakcje na Słowacji

W miejscowości Medżilaborce na podróżnych czekać będzie specjalny autobus, którym za 3 euro można się wybrać na wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach północno-wschodniej Słowacji. W tym regionie znajduje się na przykład wiele drewnianych cerkwi, z których część figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na trasie autokarowej wycieczki znajdują się między innymi takie miejsca jak:
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola
- ruiny monastyru Bazylianów w Krasnym Brodzie
- drewniana cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja- zabytek UNESCO
- cmentarz wojenny w Hunkovcach
- Muzeum Wojskowe w Svidníku

Powrót z autobusowej wycieczki zaplanowany jest tak, aby jej uczestnicy zdążyli na kurs powrotny pociągu z Medżilaborec do Rzeszowa.

Dodatkowo kupując bilet na pociąg „Wojak Szwejk” podróżni mają zapewnione bezpłatne wejściówki do pięciu podkarpackich muzeów:
• Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku;
• Muzeum Historyczne w Sanoku,
• Muzeum Podkarpackie w Krośnie,
• Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu,
• Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

- Bezpłatne wejściówki rozdawane są w ramach akcji „Pociąg do kultury”, której celem jest zachęcenie mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia do letniego podróżowania koleją i odwiedzania regionalnych muzeów. Bezpłatny bilet do muzeum obowiązuje przez trzy dni od daty przejazdu pociągiem „Wojak Szwejk” – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Pozostałe pociągi wakacyjne: z Rzeszowa do Sandomierza i do Zamościa oraz z Jarosławia do Lublina będą kursowały w soboty i niedziele. Kursy już się rozpoczęły a odbywają się w następujących godzinach:
- Rzeszów Gł. 07:32 - Sandomierz 08:58; Sandomierz 17:23 – Rzeszów Gł.18:59.
W Sandomierzu, na stacji kolejowej na turystów będą oczekiwały autobusy miejskie, którymi po okazaniu biletu kolejowego, będzie można dotrzeć do centrum miasta oraz wrócić na kurs powrotny pociągu.

- Rzeszów Gł. 07:43 – Zamość 12:20; Zamość 16.16 – Rzeszów Gł. 20.58
Ten pociąg zatrzymuje się również w Horyńcu Zdroju, pięknej miejscowości, w której działa jedno z kilku uzdrowisk znajdujących się w województwie podkarpackim. Dodatkowo trasa pociągu biegnie przez malownicze Roztocze, co sprawia, że podróż z Rzeszowa do Zamościa zwanego „perłą renesansu”, jest niezwykle urokliwa.

- Lublin 7.18 – Jarosław 12:44; Jarosław 15:45 – Lublin 21.15. To połączenie uruchamiane jest przez województwo lubelskie.
Wakacyjne kursy są realizowane nowoczesnymi pojazdami szynowymi wyposażonymi m.in. w systemy informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz udogodnienia zarówno dla podróżujących z małymi dziećmi, jak i z większym bagażem czy rowerem.

Przypominamy, aby w związku z pandemią śledzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych informacje dotyczące warunków wjazdu na Słowację.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Muzeum w Oświęcimiu też jest drastyczne ALE JEST, funkcjonuje i nikt nie neguje faktów historycznychData dodania komentarza: 12.07.2024, 10:57Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: SzatanTreść komentarza: @Palacz nie namawia do niczego nikogo, czytaj ze zrozumieniem kobieto !!!Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:45Źródło komentarza: [POSŁUCHAJ] Kierowca mitsubishi zatrzymany z narkotykami - trafił do aresztuAutor komentarza: PolkaTreść komentarza: Piękny pomnik, oddaje w pełni dramat Polaków, pokazuje prawdę, jaki los spotkał Polaków z rąk ukraińskich "braci". Fałszowanie historii, propaganda proukraińska nie zmieni faktów.Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:44Źródło komentarza: Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Kiedy odsłonięcie monumentu?Autor komentarza: krośniakTreść komentarza: Wielu ludzi straci pracę i to jest smutny fakt, właściciel łyknie odszkodowanie i po sprawie.Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:40Źródło komentarza: Pożar marketu budowlanego w Krośnie. Ponad 200 strażaków walczy z żywiołem. Na miejscu specjalny robot [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: Andrzej WalecTreść komentarza: Pewnie napiszą za chwilę że Rosyjska prowokacja !!! :):):):):Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:39Źródło komentarza: Trwa walka z pożarem w Krośnie! 32 zastępy straży pożarnej na miejscu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: PalaczTreść komentarza: Nie obrażaj mnie to raz, po drugie twierdzisz że kraje gdzie legalizacja Marychy jest faktem są nieucywilizowanymi?! Ogarnij się! Nie namawiam to po trzecie a stwierdzam fakty! Żegnam "czytelniczko" !Data dodania komentarza: 11.07.2024, 08:37Źródło komentarza: [POSŁUCHAJ] Kierowca mitsubishi zatrzymany z narkotykami - trafił do aresztu
Reklama
Reklama
Reklama