Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Pojawi się bon żłobkowy w Rzeszowie. Znamy wstępne założenia

Podziel się
Oceń

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od września w Rzeszowie pojawi się tzw. bon żłobkowy. Znamy wstępne założenia tego programu.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Pojawi się bon żłobkowy w Rzeszowie. Znamy wstępne założenia
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: pixabay

Jeszcze w czasie kampanii wyborczej Konrad Fijołek jako kandydat obiecywał pomoc dla młodych matek w wychowaniu swoich dzieci.

- Chcemy zatem się porozumieć i ułatwić dostęp do żłobków wszystkim rodzinom. Nie da się bowiem, żeby miasto wybudowało żłobki wszystkim i dla wszystkich, ale można skorzystać z rozwiązań, które już istnieją i panie, z którymi dzisiaj tutaj rozmawiałem, dobrze je znają - mówił Fijołek.

Jego zdaniem przedsiębiorczynie to również matki, które podkreślają, fakt, że aby dobrze pracować, trzeba być pewnym, że dziecko jest pod dobrą opieką. I koszt tej opieki nie może być niemal równy pensji rodzica.

W Rzeszowie pojawi się bon żłobkowy. Znamy wstępne założenia programu

Wyrazem takiej pomocy ze strony władz miasta dla młodych matek ma być wprowadzenie programu o nazwie "bon żłobkowy".

Obecnie bowiem w Rzeszowie funkcjonuje 35 żłobków prywatnych, a także 10 publicznych. Ten drugi stan władze miasta chcą zmienić przez budowę dwóch nowych: na Budziwoju oraz przy ul. Iwonickiej, ale ich ukończenie, jest kwestią co najmniej kilkunastu miesięcy.

Z kolei na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa ma być rozpatrywany projekt uchwały, który ma wprowadzić w życie właśnie takie świadczenie. Jego wysokość ma wynosić 300 zł.

- Prawo do Świadczenia przysługuje niezależnie od sytuacji dochodowej rodziny: matce albo ojcu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, tj. osobie faktycznie opiekującej się
dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka lub osobie pełniącej funkcję rodziny zastępczej -
czytamy w projekcie uchwały.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić?
  • zamieszkuje razem z dzieckiem na terenie Gminy Miasto Rzeszów,

  • podlega właściwości Urzędu Skarbowego w Rzeszowie,

  • jest zatrudniona lub wykonuje inną pracę zarobkową w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, prowadzi działalność rolniczą, uczy się w szkole ponadpodstawowej w trybie stacjonarnym, studiuje w trybie stacjonarnym lub pobiera świadczenie pielęgnacyjne,

  • jest stroną umowy o objęciu dziecka opieką z podmiotem prowadzącym żłobek,

Co ważnie, świadczenie takie będzie wypłacane młodym rodzinom co miesiąc.

Jakie to będą koszty dla Rzeszowa?

Jeśli projekt uchwały zostanie przegłosowany na najbliższej sesji Rady Miasta, która jest zaplanowana już na wtorek 24 sierpnia, świadczenie takie będzie obowiązywało już od września.

Według wyliczeń miasta w skali roku koszt takiego programu może wynieść około 3 mln zł, zaś do końca tego roku będzie on kosztował miejski budżet około 1 mln złotych.

Za realizację tego wypłat tego świadczenia będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.










Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama