Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rzeszów w międzynarodowym programie edukacyjnym P-TECH

Podziel się
Oceń

Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie wspólnie z firmą Asseco Poland wszedł do międzynarodowego programu P-Tech. W jego ramach uczniowie po pięciu latach nauki będą mieli możliwość uzyskania poszukiwanej na rynku kwalifikacji z zakresu programowania.
  • Źródło: informacje prasowe
Rzeszów w międzynarodowym programie edukacyjnym P-TECH

Autor: Grzegorz Bukała Urząd Miasta Rzeszowa

Głównym celem P-TECH jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w branży informatycznej, adekwatnie do potrzeb rynku pracy XXI wieku. Program P-TECH jako wielostronna inicjatywa edukacyjna zapewnia młodym ludziom wsparcie w rozwoju umiejętności naukowych, technicznych, pracowniczych
i zawodowych.

Celem jest wykształcenie przyszłych programistów rzeszowskiego giganta

To przykład najlepszego wykorzystania wielostronnego partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach którego uczniowie szkół technicznych i ogólnokształcących mogą się rozwijać również w środowisku zawodowym.

- Edukacja jest podstawą rozwoju i postępu, dlatego mocno stawiamy na nią w naszym mieście. Bardzo cieszę się, że tak ważny i innowacyjny program jak P-TECH, w który zaangażowane są tak potężne firmy, będzie realizowany właśnie w Rzeszowie. Jestem przekonany, że uczniowie, którzy będą objęci tym programem zdobędą kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W ramach P-TECH uczniowie będą między innymi śledzić codzienną pracę swojego mentora (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz rzeczywiste środowisko biznesowe czy też uczestnicząc w wykładach i płatnych stażach. P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej.

Firmy i instytucje partnerskie we współpracy z kadrą dydaktyczną szkoły dostarczają dodatkowy wkład merytoryczny lub narzędzia do już istniejących przedmiotów i zajęć, tak by wyposażyć uczniów w konkretne umiejętności potrzebne na rynku pracy.

Uczniowie uczestniczący w programie P-TECH, po zdaniu matury otrzymają świadectwo dojrzałości, które jest na IV poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) oraz dodatkowo po spełnieniu wymagań określonych dla kwalifikacji Technik Programista, uzyskają certyfikat potwierdzający posiadanie tej kwalifikacji, która jest na poziomie 5 PRK.

- Rzeszów od lat stanowi centrum nowoczesnych technologii, gdzie uczelnie techniczne szkolą przyszłych specjalistów IT. Jako IBM jesteśmy dumni, że możemy inspirować tutaj młodych adeptów sztuki IT już na poziomie szkoły średniej, dając im możliwość zdobycia realnych kompetencji zawodowych. Sektor IT nieustannie się rozwija, a umiejętności pracy z nowymi technologiami są wymagane niemal na każdym stanowisku niezależnie od branży. Dlatego tak ważne jest dostosowanie edukacji do najnowszych trendów technologicznych i wspieranie procesów ustawicznego kształcenia - mówi Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Z kolei zdaniem Ireneusza Baranowskiego, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, edukacja zawodowa daje najlepsze efekty, gdy jest powiązana z nabywaniem umiejętności w realnym środowisku pracy.

- Asseco od lat aktywnie współpracuje z środowiskiem akademickim. Wspieramy je w przygotowywaniu programów nauczania zgodnych z bieżącymi trendami rynkowymi i potrzebami biznesu, prowadzimy zajęcia dydaktyczne na uczelniach oraz oferujemy staże i praktyki dla studentów. Dostrzegamy też duży potencjał w uczniach szkół średnich i dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do programu P-TECH, który startuje w Technikum Nr 9 w Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie. Wierzymy, że ta współpraca przyniesie korzyści zarówno dla uczniów, szeroko rozumianego biznesu, jak i miasta. Asseco zatrudnia 29 tys. osób i jest obecne w 60 krajach na całym świecie, jednak swoją działalność zaczynało 30 lat temu właśnie na Podkarpaciu. Korzystając z naszej wiedzy i doświadczeń chcemy wspierać rozwój kompetencji młodych ludzi z tego regionu i przyczyniać się do jego dalszego rozwoju - powiedziała Justyna Sawicka, Kierownik ds. Rekrutacji w Asseco Poland S.A.

To kolejna tego typu szkoła w Polsce

P-TECH zainicjowany został przez firmę IBM w USA. Pierwszą szkołę włączono do programu w 2011 r. w Brooklynie w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM. Od tego momentu P-TECH został wdrożony w ponad 260 szkołach w 28 krajach.

Obecnie program zrzesza 600 firm partnerskich i 200 uniwersytetów, które ostatecznie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z ponad 150 tys. uczniów. W Polsce IBM jest również Partnerem Branżowym wielu z tych inicjatyw.

Rzeszowskie Technikum jest szóstą szkołą w Polsce, w której będą prowadzone zajęcia w ramach P-TECH. Dotychczas do programu dołączyło I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego z Krakowa, dwie szkoły z Katowic: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic, oraz Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach i Zespół Szkół Politechnicznych w Łodzi.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama