Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Oświadczenie ws. wycinki drzew przy ul. Dominikańskiej w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W związku z wycinką drzew na ul. Dominikańskiej, przeprowadzoną przez dewelopera, Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa, dementuje opublikowane w mediach społecznościowych informacje, wprowadzające opinię publiczną w błąd.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Oświadczenie ws. wycinki drzew przy ul. Dominikańskiej w Rzeszowie
Rzeszów z lotu ptaka - ul. Dominikańska

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa

Przypomnijmy, w sobotę 16 października przy ulicy Dominikańskiej w Rzeszowie doszło do iście skandalicznej sytuacji. W godzinach przedpołudniowych na miejscu zjawiły machiny jednej z firm, aby wyciąć w pień rosnące wszystkie tam drzewa.

Na miejscu szybko zjawili się aktywiści oraz działacze partii politycznych, aby w miarę możliwości zablokować ten incydent. Chwilę później pojawiła się także policja, a za nią pracownicy Urząd Miasta Rzeszowa.

Po rozmowach z przedstawicielami firmy prezydentowi Konradowi Fijołkowi udało się zablokować tą wycinkę drzew, ale jak się za chwilę okazało, tylko na moment. Po tym jak służby odjechały, firma wznowiła swoje prace, mimo że dostała ostrzeżenie od Małgorzaty Wojnowskiej, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, o tym, że wycinka drzew została oficjalnie zaskarżona, a kontynuacja takich działań będzie miał swoje konsekwencje.

Niestety, nawet takie ostrzeżenia nie zrobiły na pracownikach firmy żadnego wrażenia. Skutek był taki, że pod topór poszło ponad 40 drzew, a widok ulicy Dominikańskiej znacznie ucierpiał.

Ratusz wydaje oświadczenie: takich działań jak te przy Dominikańskiej nie będzie tolerować

Niestety, w sieci szybko pojawiły się oskarżenia pod adresem obecnego prezydenta Konrada Fijołka, jakoby to on miał się przyczynić do wycinki tych drzew. Z kolei ratusz w poniedziałek 18 października uznał takie oskarżenia za bezpodstawne i wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Decyzja o wycince drzew, o którą wystąpił deweloper, została wydana 29 października 2020 roku, czyli osiem miesięcy przed objęciem urzędu przez prezydenta Konrada Fijołka. W związku z tym obarczanie odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację obecnego prezydenta jest niezgodne z prawdą - piszą władze miasta w swoim oświadczeniu.

Fundacja Będzie Dziko w 2020 roku wystąpiła z wnioskiem o uznanie jej za stronę postępowania. Ze względu na błędy formalne złożonego przez fundację wniosku, nie została ona uznana za stronę. Fundacja złożyła zażalenie do SKO, które w maju 2021r. nakazało uzupełnienie dokumentacji, wskazując bardzo dokładnie, co należy uzupełnić. W związku z tym, wystąpiono do Fundacji Będzie Dziko o uzupełnienie wniosku. Fundacja nadal nie uzupełniła wniosku prawidłowo i ponownie nie została uznana za stronę postępowania. 23 września 2021r. SKO ponownie nakazało uzupełnienie wniosku przez fundację.

W dniu 8 października 2021 r. Fundacja uzupełnia wniosek i 11 października 2021 r. Fundacja została uznana za stronę w postępowaniu. 13.10.2021 r. Fundacja wniosła odwołanie od decyzji o wycince, którą Urząd Miasta Rzeszowa przekazał deweloperowi za pośrednictwem gońca. Jest to procedura szybsza niż dostarczenie decyzji pocztą.

Niestety, odwołanie nie zostało odebrane przez dewelopera. Pracownicy tej firmy oświadczyli gońcowi, że mają zakaz odbierania korespondencji, natomiast właściciel był nieobecny.
W sobotę od godz. 7 rano wycinka została przeprowadzona przez dewelopera w asyście wynajętej ochrony, pomimo tego, że na miejscu pojawili się przedstawiciele Policji i Urzędu Miasta Rzeszowa, którzy poinformowali, że od decyzji na wycinkę drzew jest odwołanie i w związku z tym decyzja nie jest ostateczna.

- Przedstawiciele Urzędu Miasta zwrócili się do firmy prowadzącej wycinkę, o jej wstrzymanie. Pomimo obietnicy wstrzymania wycinki do poniedziałku 18.10.2021 r., firma nie dotrzymała ustaleń. Po opuszczeniu terenu przez pracowników Urzędu Miasta, drzewa zostały wycięte - dodają przedstawiciele ratusza.

Deweloperowi decyzją została naliczona zgodnie z przepisami prawa opłata za wycinkę w wysokości ponad 100 000 zł. Niestety od 16 grudnia 2016 roku (tzw. Lex Szyszko), opłaty za wycinkę drzew zostały drastycznie zmniejszone i nie powstrzymują działań deweloperów.

- Obecnie zmienia się polityka Urzędu Miasta Rzeszowa, względem wydawania pozwoleń na wycinkę drzew. Wprowadzamy większy rygor w tym zakresie. Wszystkie wnioski o wycince trafiają na biurko prezydenta, który wraz z pracownikami szczegółowo analizuje te wnioski. Decyzji wydanych wcześniej nie jesteśmy w stanie cofnąć. Prowadzimy dialog z deweloperami, jednak takich działań, jak przy ulicy Dominikańskiej nie będziemy tolerować i zastosujemy wszystkie możliwe prawnie sankcje - kończy rzeszowski magistrat w swoim oświadczeniu.

Napisz komentarz

Komentarze

Jan 20.10.2021 14:02
Drzew już nie ma a czy mieszkańcy Dominikańskiej, Chrobrego a przede wszystkim Piastów zadają sobie pytanie jak zakorkuje się ulica Dominikańska i gdzie zaparkują swoje auta gdy powstanie nowy blok. Już teraz jest walka o miejsce na parkingu a co dopiero będzie później. Mam wrażenie że mieszkańcy miasta stracili po prostu zdrowy rozsądek i rozum.

Mieszkaniec Rzesxowa 20.10.2021 13:54
Kara że po prostu można się śmiać do końca kadencji prezydenta FijołkaMam nadzieję że tą,, ciężką,, karą otworzył ludziom oczy i po zakończeniu kadencji mieszkańcy go już nie wybiorą!

Mieszkaniec 18.10.2021 11:52
No to się deweloper wystraszył :) aż mu się fundamenty zatrzęsły. Na każdym kroku widać rozpasanie deweloperów, którzy bez oglądania się na cokolwiek, po trupach dążą do celu. Zysk najważniejszy, a dobro mieszkańców ich warunki życia ekologia wcale się nie liczy. Może Panie Prezydencie pora wziąć się za tych żądnych mamony pazernych ludzi i oczywiście z poszanowaniem prawa własności i prawa wogóle położyć im trochę kłód pod nogi, żeby zeszli na ziemię.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama