Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

MPWiK Rzeszów wymienił rury kanalizacyjne nie paraliżując ruchu drogowego

Podziel się
Oceń

Chodzi o ulice Hetmańską i Lenartowicza, gdzie rzeszowski MPWiK modernizował kanalizację sanitarną. Dzięki zastosowanym technologiom nie trzeba było rozkopywać jezdni ulicy Hetmańskiej, co spowodowałoby paraliż jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych Rzeszowa.
  • Źródło: informacje prasowe
MPWiK Rzeszów wymienił rury kanalizacyjne nie paraliżując ruchu drogowego

Autor: Archiwum MPWiK

Inwestycja polegając na położeniu blisko 500 metrów rur trwała około cztery miesiące. - To stosunkowo niedługo. Dzięki zastosowanym technologiom udało nam się także zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców okolicznych bloków, ale przede wszystkim udało się uniknąć rozkopywania większości dróg, pod którymi instalowaliśmy nowe rury. Rozkopywanie jezdni spowodowałoby ogromne utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy Hetmańskiej. Konieczna byłaby zmiana organizacji ruchu drogowego w centrum Rzeszowa - mówi Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Pracownicy działu inwestycji MPWiK szacują, że gdyby inwestycja była prowadzona w całości tradycyjną technologią, czyli z rozkopywaniem jezdni, to trwałaby około roku i oznaczałoby to konieczność np. rozkopania nawierzchni na całej ulicy Lenartowicza i przekopu w poprzek ulicy Hetmańskiej.

Przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej była konieczna. Sieć jest coraz bardziej obciążona, a instalacja była stara. Chodziło także o to by odciążyć i usprawnić działanie przepompowni
zlokalizowanej przy ulicy Hetmańskiej. Jej wydolność osiągała już maksymalne poziomy i było zagrożenie przeciążeniem i awarią.

Rzeszowski MPWiK zastosował cztery technologie umieszczania rur w podłożu

Pod ulicą Hetmańską zastosowano metodę przeciskania przez podłoże nowej rury o średnicy 400 mm. Polega ona na wywierceniu odpowiedniego otworu i przeciśnięciu rury kanalizacyjnej.

M. in. pod częścią ulicy Lenartowicza zastosowano kolejną metodę. To tzw. cracking. Nowa rura o średnicy 315 mm była umieszczana w miejscu starej o średnicy 300 mm. Wciągana nowa rura rozbija i kruszy starą.

Metoda przewiertu sterowanego była zastosowana na odcinku 110 metrów od strony budynku prokuratury w kierunku Zespołu Szkół Mechanicznych.

Nie wszędzie jednak możliwe było zastosowanie nowoczesnych metod i trzeba było zastosować tradycyjną technologię - rozkopanie jezdni. Tak było na części ulicy Lenartowicza, na długości około 80 metrów. Tam umieszczono rury o dużej średnicy – 500 i 700 mm.

Podczas prac w rejonie Hetmańskiej i Lenartowicza pod powierzchnią umieszczono prawie 500 metrów bieżących nowych rur kanalizacyjnych. Inwestycja kosztowała około 1,2 miliona złotych.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama