Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Znany rzeszowski fotografik Janusz Witowicz nie żyje

Podziel się
Oceń

O śmierci Janusza Witorowicza poinformowało dziś wieczorem Rzeszowskie Towarzystwo Fotograficzne. Miał 83 lata.
Znany rzeszowski fotografik Janusz Witowicz nie żyje

Autor: Jerzy Zygadło

Janusz Witowicz urodziny 16 grudnia 1937 w Tarnopolu (dziś Ukraina), zmarł 2 listopada 2021 r. w Rzeszowie, polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek rzeczywisty Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek honorowy Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Były fotoreporter rzeszowskich Nowin.

Janusz Witowicz w 1960 został absolwentem Wydziału Lotniczego Politechniki Warszawskiej. Związany z małopolskim oraz podkarpackim środowiskiem fotograficznym - mieszkał, fotografował, tworzył w Rzeszowie.

Artystyczny debiut Janusza Witowicza miał miejsce w 1966 roku - wówczas został laureatem I nagrody w II wystawie Fotografii Artystycznej Studentów Warszawy. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmowała fotografia kreacyjna (efekty graficzne: ziarnistości, zamglenia, zawirowania, inscenizacje zdjęć, kolaże, solaryzacje), fotografia reportażowa, fotografia przyrodnicza.



Janusz Witowicz był autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; ogólnopolskich i międzynarodowych; indywidualnych, zbiorowych oraz pokonkursowych - w Polsce i za granicą. Jego fotografie wielokrotnie prezentowane na wystawach pokonkursowych, otrzymywały wiele akceptacji, medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych.

W 1984 roku został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zaprezentowany w Antologii fotografii polskiej 1839-1989, Jerzego Lewczyńskiego. Od 2016 należał do Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Jest członkiem honorowym RSF.

Fotografie Janusza Witowicza znajdują się w zbiorach Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Witowicz miał 83 lata.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały przyszłości w Europie [REPORTAŻ]Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama