Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Do Rzeszowa wraca Bal Kotylionowy. Połączy tradycję z nowoczesnością

Podziel się
Oceń

W sobotę 20 listopada w RDK filia Słocina tradycja ponownie spotka się z nowoczesnością. Stanie się to za sprawą kolejnej edycji Balu Kotylionowego, podczas którego powróci klimat słynnych w okresie międzywojennym przyjęć.
  • Źródło: informacje prasowe
Do Rzeszowa wraca Bal Kotylionowy. Połączy tradycję z nowoczesnością

Autor: Mateusz Sieńko RDK

Słynne w regionie Bale Kotylionowe dla mieszkańców Słociny, na które zapraszani byli również znani goście z Rzeszowa i okolic, organizowane były w okresie międzywojennym przez Helenę Szajerównę. Najważniejszą częścią każdego balu był tak zwany "taniec z kotylionem", któremu towarzyszył powszechny w tamtym czasie zwyczaj obdarowywania kawalerów przez panny kotylionami.

Pierwszy po długiej przerwie Bal Kotylionowy powrócił dopiero w roku 2019, dzięki realizowanemu wówczas na osiedlu Słocina projektowi "Dama z kotylionem". Bal spotkał się
z wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców i od tego czasu wpisał się na stałe w kalendarz lokalnych wydarzeń organizowanych przez Rzeszowski Dom Kultury.

Tegoroczny Bal Kotylionowy odbędzie się w sobotę 20 listopada w sali widowiskowej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154 i potrwa od godziny 18:00 do 22:00.

W jego programie znajdzie się pokaz i kurs nauki walca, zabawa taneczna, recital dawnych piosenek w wykonaniu Mobilnej Filharmonii, prezentacja i odtworzenie zwyczaju obdarowywania kawalerów przez panny kotylionami oraz wspólne odtańczenie walca na koniec balu.

Swój udział w Balu Kotylionowym zgłosić mogą wyłącznie pełnoletnie pary. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, a warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszego zapisu telefonicznego pod nr tel. 510 355 747. Regulamin oraz karta uczestnika dostępne są na stronie internetowej www.rdk.rzeszow.pl

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama