Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

W najbliższy czwartek, 27 stycznia, przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji, zarówno w Rzeszowie, jak i na Podkarpaciu, odbędą się obchody upamiętniające ofiary Zagłady.
  • Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie
XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu - XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Autor: Materiały organizatorów

Jest to już 14. edycja obchodów, które dotychczas zorganizowano w kilkudziesięciu podkarpackich miejscowościach. Wydarzeniu towarzyszą zawsze wykłady, prelekcje, pokazy filmowe, a także modlitwy w intencji pomordowanych Żydów. Istotną ich częścią są również spotkania i rozmowy z ocalałymi świadkami wydarzeń oraz ich potomkami.

Obchody nieustannie cieszą się zainteresowaniem w kraju, ale też i na świecie, o czym świadczy fakt, iż uczestniczyli w nich już goście m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Niemiec czy Francji.

W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbędą się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Organizatorzy zwracają się do uczestników z prośbą o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach, związanych z Holokaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a także Zakład Historii i Kultury Żydów, funkcjonujący w ramach Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Plakat wydarzenia


Szczegółowy program obchodów w Rzeszowie prezentuje się następująco:

RZESZÓW



24 - 27 stycznia 2022 r. (poniedziałek - czwartek)

24.01.2022


10:00-12:00

• Wykład dr Aleksandry Namysło (IPN Katowice), Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej dla uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Czudcu (platforma ZOOM)

• Sesja naukowa i dyskusja panelowa Jak uczyć o Holokauście. Znaczenie miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży (platforma ZOOM)

• dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN Oddział w Rzeszowie) Rola Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży

• dr Ewa Koper (Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu) Rola Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu w nauczaniu oraz wychowaniu młodzieży

• dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec (UR) Rola miejsc upamiętnień Ofiar Holokaustu w nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Na przykładzie Rzeszowa, Głogowa Małopolskiego i Jarosławia

• dr Piotr Szopa (IPN Oddział w Rzeszowie) Upamiętnianie Ofiar Holokaustu na terenie województwa podkarpackiego

W jakim zakresie i w jakiej formie miejsca pamięci Ofiar Holokaustu w poszczególnych miejscowościach mogą służyć celom dydaktycznym oraz wychowawczym - dyskusja
panelowa

26.01.2022 r.

11.00

• Otwarcie wystawy Życie Społeczności Żydowskiej w Rzeszowie przez pryzmat dokumentów źródłowych. "A na niebie pojawiła się kometa…." Pamiętnik Salomona Goldreicha. Otwarcie i promocja Archiwum Państwowe w Rzeszowie, ul. Władysława Warneńczyka 57. Wystawa dostępna na stronach APRz.

27.01.2022 r.

8.00-10.30
• Prelekcja Zagłada Żydów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie Filia Nr 7
ul. Osmeckiego 51

9.00-9.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy, cmentarz żydowski w Rzeszowie,
ul. Rejtana

10.00-10.30
• Oddanie hołdu pomordowanym w czasie Holokaustu zapalenie zniczy Cmentarz żydowski w Rzeszowie, Plac Ofiar Getta

24-27.01.2022 r.
• Lekcje dla młodzieży Szkół Podstawowych poświęcone Zagładzie Żydów

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Rzeszow112.pl.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama