Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Nie żyje mjr Aleksander Tarnawski - ostatni Cichociemny

Podziel się
Oceń

W wieku 101 lat odszedł od nas Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz - ostatni żyjący Cichociemny. Postać ta może być szczególnie bliska mieszkańcom Rzeszowa, albowiem urodził się on w Słocinie.
  • Źródło: Informacja własna
Nie żyje mjr Aleksander Tarnawski - ostatni Cichociemny
Aleksander Tarnawski, zdjęcie z 1942 r. - Aleksander Tarnawski, zdjęcie z 1942 r.

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przed II wojną światową kształcił się on na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Działania wojenne przerwały jednak jego edukację.

Po wybuchu wojny służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji. Później przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę początkowo w 16. Brygadzie Pancernej, a następnie w 1. Dywizji Pancernej.

Na miejscu przeszedł także szkolenie w zakresie dywersji. Cztery miesiące później został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. Skierowano go na staż w oddziałach brytyjskich. Następnie trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza.

Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 został zrzucony na teren pogrążonej w działaniach wojennych Polski w ramach operacji "Weller 12".

Działał m.in. w okręgu AK Nowogródek. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach, gdzie pracował jako pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.

7 września 2014, w wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

W 2016 r. opublikowano jego wywiad-rzekę pt. Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego ps. "Upłaz".

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama