Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Odmulanie zalewu idzie jak po grudzie

Podziel się
Oceń

- Odmulanie zalewu idzie jak po grudzie. A mogłoby iść jak z płatka - przekonywał na dzisiejszej konferencji prasowej przy rzeszowskim zalewie, radny Sławomir Gołąb.
  • Źródło: materiały własne
We wtorek nad rzeszowskim zalewem odbyła się konferencja prasowa, dotycząca postępów w odmulaniu zalewu rzeszowskiego. Wzięli w niej udział zainteresowani mieszkańcy miasta, przedstawiciele klubów sportowych - wędkarze i żeglarze. Konferencję zorganizował Sławomir Gołąb - radny Miasta Rzeszowa.

Zdaniem zebranych głównym problemem jest ciągłe odkładanie prac, związanych z odsączeniem mułu. - Chcieliśmy wyrazić zaniepokojenie stanem odmulenia i tym, co się tutaj dzieje. Te worki z mułem leżą od zimy i porastają na nich krzaki. Zalew dalej zarasta. Zamiast powiększać się i odmulać, to on wciąż się zmniejsza. Chcemy prosić Wody Polskie, aby coś na zalewie zaczęło się wreszcie dziać - wyjaśniał radny S. Gołąb.

- Z przykrością obserwujemy, że prace praktycznie stanęły w martwym punkcie – dodaje Elżbieta Sękowska, członkini Rzeszowskiego Klubu Morsów „Sopelek”.
Niezadowolenie zebranych, budzi fakt wydobytych z zalewu osadów, które od dłuższego czasu, zalegają nad brzegiem zbiornika. - Wykonawca miał usunąć osady, ale tego nie zrobił. Nie wiemy dlaczego. Nasi prawnicy pracują już nad tą sprawą. Przypominam, że umowa z wykonawcą zawarta jest do końca 2022 roku - mówi Krzysztof Gwizdak, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Jak twierdzi Maciej Nabożny, przedstawiciel uczniowskiego klubu sportowego, organizacja zajęć kajakowych dla uczniów, staje się coraz bardziej niebezpieczna. Zarastający i zamulony zbiornik ogranicza możliwość odbywania zajęć. Obywatele miasta, posiadający łódki, dostali odmowę w sprawie budowy splitu dla zagłówek, czego przyczyną jest możliwość wystąpienia powodzi. - mówi Bogdan Sobota, przedstawiciel Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jednak jego brak, bardzo utrudnia wodowanie łódek. Jak mówi Bogdan Sobota, wodowanie łódek, wymaga wjazdu przyczepą do wody, czemu w na innych zalewach są takie splity, a w Rzeszowie nie mamy pozwolenia zastanawia się Sobota.

- Tyle, ile zostało wybrane mułu w pierwszym roku, a ma to trwać pięć lat, to nie jest nawet jedna setna. Mamy tutaj tablice, na której jest napisane, że ma być przywrócenie głębokości do stanu pierwotnego. Pierwotnie zalew miał od 6 do 8 metrów głębokości, a tu mamy informację, że dwa metry mają pogłębić. Do pierwotnego stanu to na pewno nie dąży. Zalew jest coraz bardziej zawężony. Żeglujemy tu już 16 lat. Z roku na rok jest coraz gorzej. Po odmulaniu w tym roku nic się nie poprawiło, niewiele tego mułu zostało wydobyte - mówił Oskar Przyszlak, właściciel Ośrodka Sportów Wodnych „Marina”.

Rzecznik Wód Polskich podkreśla, że prace przy odmulaniu zalewu mogą być prowadzone jedynie w od połowy października, do końca lutego. Wstrzymanie prac od marca spowodowane jest tzw. okresem przyrodniczym, czyli okresem lęgowym ptaków i wegetacji roślin. Problemem jest też kotewka orzech wodny, której stanowisko w rzeszowskim zalewie jest pod ochroną. - Trwa właśnie zbiór kotewki, który poprzedza usunięcie trzcinowisk. Zasadnicze roboty odmuleniowe będą mogły się zacząć dopiero od 15 października - wyjasnia Krzysztof Gwizdak.

Zobacz relacje z konferencji:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama