Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

12. Piknik Nauki Eksploracje - zapowiedź

Podziel się
Oceń

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Piknik Nauki EKSPLORACIE. Już za kilka tygodni, jak zawsze w sobotę, tym razem 21 maja w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku rozgości się miasteczko namiotowe tego wyjątkowego wydarzenia. To już po raz dwunasty, piknik naukowy organizowany od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia ExploRes zagości w centrum miasta, by pokazać wszystkim odwiedzającym jak intrygująca może być nauka.
Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie różnorodnie i wszystko wskazuje na to, że będzie to największy z dotychczasowych rzeszowskich pikników naukowych. Zaplanowanych jest ponad sześćdziesiąt stoisk, a swój udział zgłosiło prawie siedemdziesiąt ekip - popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy. Wśród nich zespół z warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też stoiska Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska z Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie także weteranów jak choćby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji. Piknik naukowy, będący pomysłem i inicjatywą Stowarzyszenia ExploRes z przełomu 2008 i 2009 roku, organizowany był w latach 2010-2017 pod nazwą "Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy", a od 2018 roku jako "Piknik Nauki EKSPLORACJE".

"Sobota pełna wrażeń" główna część wydarzenia, rozpocznie się 21 maja tradycyjnie o godz. 11:00. Na wszystkich stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy naukowe, mikro-prelekcje, intrygujące warsztaty poznawcze oraz udostępniane będą interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy naukowe służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa także ze względu na obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. W specjalnej "Strefie: Łukasiewicz" znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz", Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.

Jak każe tradycja, Piknik Nauki EKSPLORACJE to nie tylko sobotnie miasteczko naukowe w plenerze, ale także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zorganizuje tematyczny "Lotniczy Piątek". Ta cześć pikniku odbędzie się 20 maja w godz. 16:00-19:00 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Odwiedzający dowiedzą się m.in. jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, czy jak działa tunel aerodynamiczny. Uczestnicy Pikniku zwiedzą laboratoria, gdzie z bliska będą mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt badawczy, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska oraz poznać tajniki szkolenia na symulatorach lotu.

12. Piknik Nauki Eksploracje
Plakat 12. Pikniku Nauki Eksploracje


Uniwersytet Rzeszowski zaprosi nas do swojego Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na "Medyczną Niedzielę", która odbędzie się 22 maja w godz. 11:00-15:00. Odwiedzający tę część pikniku będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro poprzez uczestnictwo w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych uniwersytetu.

Nowością tegorocznej edycji Pikniku Nauki EKSPLORACJE będzie uroczyste otwarcie w postaci specjalnego wydarzenia pod symboliczną nazwą "Preludium", zaplanowane we wtorek 17 maja o godz. 10:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas wydarzenia nastąpi uroczysta inauguracja tegorocznego pikniku z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości. Po uroczystym otwarciu w programie zaplanowane jest spotkanie w formie debaty z panem Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu.

Debata, która jest elementem projektu "Oko na Klimat" realizowanego przez Stowarzyszenie EKOSKOP we współpracy z gminą Miasto Rzeszów transmitowana będzie w Internecie.

Bogaty program tegorocznego Pikniku Nauki EKSPLORACJE to efekt współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i pełniącego rolę lidera projektu Stowarzyszenia ExploRes oraz partnerów organizacyjnych, którymi są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia "Społeczeństwo i Nauka SPiN".

Partnerami wydarzenia są "Rzeszów - Stolica Innowacji" oraz "Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta"




Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiterTreść komentarza: "...Prezydenta Rafała Trzaskowskiego..." - chciałby nim być zapewne, ale jest tylko prezydentem miasta, a piastuje urząd "Prezydenta miasta stołecznego Warszawa", więc wypadałoby wiedzieć jak i jakich kolokwializmów można używać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 06:48Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama