Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

W maju rusza wypłata świadczenia 500+ dla Ukraińców. Najwięcej wniosków w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Źródło: ZUS
W maju rusza wypłata świadczenia 500+ dla Ukraińców. Najwięcej wniosków w Rzeszowie

Autor: terazkrosno

ZUS w całym kraju przyjął już 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy, na Podkarpaciu - 9,5 tys. - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w woj. podkarpackim.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus oraz dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Podkarpaciu zarejestrowaliśmy 9,5 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące niespełna 15 tys. dzieci. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego - 2,5 tys., powiatu dębickiego - 776, miasta Przemyśl i powiatu przemyskiego - 712, miasta Krosno i powiatu krośnieńskiego - 627, powiatu sanockiego - 595, powiatu jarosławskiego - 564, miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego - 418 - mówi rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

- Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku - dodaje rzecznik.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama