Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Przedstawiciele Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa spotkał się z przedstawicielami Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina (UNIC) oraz z członkami Prezydium Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Przedstawiciele Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina w Rzeszowie

Autor: Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Celem wizyty przedstawicieli Rady i Prezydium w Rzeszowie było poznanie tego, jak samorząd oraz mieszkańcy radzą sobie z napływem uchodźców, jak wygląda pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy opuścili swoją ojczyznę i zdecydowali się na przyjazd do Polski. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas środowego spotkania w ratuszu przedstawił sytuację miasta.

- Chciałbym podkreślić ogromną i ważną rolę jaką odegrali mieszkańcy naszego Rzeszowa, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zarówno tym, którzy zdecydowali się u nas pozostać na dłużej jak i tym, którzy byli u nas kilka dni i zdecydowali się na dalszą podróż w głąb kraju lub też za granicę. Za to gorąco dziękuję rzeszowianom. My jako urząd utworzyliśmy punkt pomocy i informacji na dworcu kolejowym, stworzyliśmy także, w hali na Podpromiu, centrum przyjmujące i dystrybuujące pomoc dla mieszkańców Ukrainy - mówił Konrad Fijołek.

konrad fijołek
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Radę i Prezydium w Rzeszowie reprezentowali Marcos Perestrello de Vascocelos (przewodniczący Podkomisji ds. Współpracy Partnerskiej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO), Joëlle Garriaud-Maylam, Spirydion Livanos (wiceprzewodniczący ZP NATO), Ruxandra Popa (Sekretarz Generalny ZP NATO), Michał Szczerba (Współprzewodniczący Międzyparlamentarnej Rady NATO-Ukraina). W skład delegacji, która spotkała się z prezydentem Rzeszowa weszli także przedstawiciele takich państw jak: Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Holandia, Włochy, Norwegia, Północna Macedonia.

Drugim tematem, który był poruszany podczas rozmów, była obecność w Rzeszowie i okolicach wojsk, przede wszystkim amerykańskich.

międzyparlamentaj Rada NATO-Ukraina
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

- Dzięki obecności tych żołnierzy nasi mieszkańcy czują się bezpieczniej. Rzeszowianie, gdy z nimi rozmawiam, często to podkreślają. Rzeszów w trakcie wojny w Ukrainie stał się miejscem szczególnym, rozpoznawalnym na mapie świata. O roli naszego miasta świadczą nie tylko wizyty najważniejszych polityków światowych ale także międzynarodowych organizacji zajmujących się także pomocą. Mam tu na myśli m.in. UNICEF, ONZ UNHCR - mówił prezydent Rzeszowa.

Joëlle Garriaud-Maylam w swoim wystąpieniu podkreślała ogromną pracę jaką wykonali mieszkańcy i samorząd Rzeszowa po wybuchu wojny w Ukrainie. Michał Szczerba zwracał uwagę na sprawne prace parlamentarne, dzięki którym szybko udało się przygotować i wprowadzić w życie regulacje prawne dotyczące pomocy uchodźcom.

Joëlle Garriaud-Maylam
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

- Należy pamiętać o tym, że obecnie wchodzimy w kolejny etap kryzysu uchodźczego. W nim będzie ważna nie tylko doraźna pomoc ale także rozwiązania długofalowe związane m.in. z edukacją, miejscami pracy - podkreślił Konrad Fijołek.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WujTreść komentarza: Co tu komentować.Facet nie żyje .Ciekawe że takie osoby pracują w policjiData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:40Źródło komentarza: Tragedia w Zagorzycach: Policjantka podejrzana o zabójstwo mężaAutor komentarza: mrówkaTreść komentarza: Lubię pana profesora, ale jego pomysł o tym, aby zdelegalizować kosiarki trochę mnie przeraża. Powinny być wyznaczone strefy wolne od kosiarek, np. tam gdzie widoczność podczas jazdy samochodem nie byłaby ograniczona, albo w parkach, placach zabaw, by można byłoby się móc położyć na kocu, ale nie wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:06Źródło komentarza: Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąćAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Nie wiem skąd wyborcy z Podkarpacia czerpią informacje o zabraniu 800+ , trzynastki , czternastki oraz innych świadczeń już nabytych gdy wygra Trzaskowski. Wiadomo co może prezydent Polski. Wiadomo ile szkody , nienawiści oraz jątrzenia doszło w trakcie rządów prezydenta Dudy. Nam nie trzeba polityka uzależnionego od partii lecz gospodarza który więcej słucha wyborców niż guru partyjnego. Wstydem jest to że wyborcy z Podkarpacia mienią się katolikami a sprzedają się za garść srebrników kandydatom poprzedniej partii oddając na nich głos. Wy dostaliście 800 zł - 1700 zł. a oni co miesiąc od 50 tys.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:47Źródło komentarza: "Nie ma dla Polski lepszego wyboru niż Trzaskowski": Akcja Obywatele Naprzód dotarła na PodkarpacieAutor komentarza: Polak PRL-uTreść komentarza: 1989 rok ! Koniec Państwa Polskiego !!! Bandytyzm, złodziejstwo, szabrownictwo majątku narodowego, kłamstwa, oszustwa, przekręty... i tak dzisiaj w 2025 roku nie ma już Polski !!! Kukiełki zwane popularnie "politykami" robią show i zdobywają poklask u "gawiedzi" która ma wyprane mózgi przez te wszystkie lata do zera! Idźcie głosować na swoje kukiełki i nadal wierzcie im kłamstwom!Data dodania komentarza: 13.05.2025, 12:26Źródło komentarza: Karol Nawrocki w Rzeszowie: Idziemy po zwycięstwo!Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: PO, z czym Wam się kojarzy?! Mi ze złodziejstwem, bandytyzmem, kłamstwami, obłuda i fałszem!!!Data dodania komentarza: 13.05.2025, 12:22Źródło komentarza: "Takie spotkania to dla polityka nie tylko obowiązek." Lider podkarpackiej PO rusza w trasęAutor komentarza: hjjhbTreść komentarza: Wstyd mi za Solidarność której jestem członkiem.Data dodania komentarza: 11.05.2025, 22:46Źródło komentarza: Karol Nawrocki w Rzeszowie: Idziemy po zwycięstwo!
Reklama
Reklama
Reklama