Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Ruszyła Solidarna Paczka - specjalna edycja Szlachetnej Paczki w woj. podkarpackim

Podziel się
Oceń

W sobotę 4 czerwca o godzinie 8.00 nastąpiło Otwarcie Bazy Rodzin Solidarnej Paczki - specjalnej edycji Szlachetnej Paczki zorganizowanej dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. W woj. podkarpackim na pomoc czekają rodziny z rejonów: Kolbuszowa, Krosno, Mielec, Rzeszów oraz Tarnobrzeg.
  • Źródło: Szlachetna Paczka
Ruszyła Solidarna Paczka - specjalna edycja Szlachetnej Paczki w woj. podkarpackim

Autor: materiały prasowe Szlachetnej Paczki

- 4 czerwca nastąpiło Otwarcie Bazy Rodzin Solidarnej Paczki - skierowanej do uchodźców wojennych z Ukrainy. Ich świat skurczył się do rozmiaru jednej walizki. Dlatego potrzebują pomocy, solidarności, naszej obecności i poczucia, że są u nas mile widzianymi gośćmi - mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki.

Wojna redukuje


Redukuje to, co mamy do jednego przedmiotu lub zawartości reklamówki czy walizki. Gdy uciekasz przed wojną, często spośród wszystkich posiadanych przez siebie rzeczy musisz wybrać jedną, którą ze sobą zabierzesz. Ten przymus odbiera Ci to co kochasz i to kim się czujesz.

Pokażmy naszym Gościom z Ukrainy, że po tym jak życie tak wiele im odebrało, chcemy by mieli więcej, nie tylko przedmiotów, ale też godności, spokoju, nadziei.

Ludzie, którzy uciekli z Ukrainy wiedli życie podobne do naszego - mieli bliskich, domy, ulubione kawiarnie, przyjaciół, ich dzieci miały znajomych z podwórka, ulubione ciastka i zabawki. Teraz mają tak niewiele. Patrząc na nich widzimy siebie, bo to przecież mogliśmy być my.

Pani Olena i jej dwoje dzieci w Ukrainie mieli... dom, a w nim szafę pełną ubrań - dziś proszą o letnie ubrania i buty; mieli szuflady kuchenne z jedzeniem i łakociami - dziś mają nadzieję, że dostaną w paczce trwałą żywność.

Kogo można wesprzeć w ramach Solidarnej Paczki?


Miała swój pokój, ma misia. Miała mieszkanie, ma zawartość walizki. Była nauczycielką, jest uchodźczynią. Miała bezpieczeństwo, ma niepewność. Od lutego obserwujemy i słuchamy historii ludzi, takich jak my, którym wojna w Ukrainie zabrała niemal wszystko.

Pani Tetiana miała swojego lekarza i szpital, w którym leczyła stwardnienie rozsiane. Nagle - po bombardowaniu - szpital przestał istnieć, choroba pozostała. W Polsce dostała pomoc medyczną. Kobieta prosi o płatki śniadaniowe i mleko dla córki, a także materiały szkolne i pościel.

78-letna pani Olga w Ukrainie miała sporą biblioteczkę - teraz chciałaby dostać choć słownik ukraińsko-angielski. Miała też swój kącik, w którym lubiła czytać wieczorami - dziś prosi o lampkę nocną, która stworzy iluzję prywatnego miejsca.
Roman miał wielu przyjaciół i dużą rodzinę, a 18. urodziny musiał obchodzić w Polsce sam.

Miał też plany zawodowe, chciał dostać się na staż jako student informatyki. Dziś ma nadzieję, że otrzyma laptopa, bez którego trudno będzie mu się uczyć.

Osoby, którym wojna zredukowała życie do jednej walizki nadal nas potrzebują. Nie tylko w zapewnieniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, dach nad głową czy pomoc medyczna. Również w stworzeniu warunków umożliwiających samodzielne życie i poradzenie sobie w nowym miejscu.

Potrzeby rodzin


Obecnie ponad 460 wolontariuszy Solidarnej Paczki odwiedza potrzebujące rodziny uchodźcze w całej Polsce i pyta, jaka pomoc jest im najbardziej potrzebna. Wolontariusze dotarli już do ponad 1150 historii rodzin uchodźczych i odwiedzili do tej pory ponad 700 rodzin.

Potrzeby rodzin w Solidarnej Paczce mogą być nieco inne niż w Szlachetnej Paczce, bo Paczka to pomoc zawsze dostosowana do potrzeb potrzebującego. Rodziny proszą np. o ubrania, buty na lato - uciekali przecież z domu w zimie, a mamy już czerwiec.

To może być doposażenie wynajmowanego mieszkania w garnki czy inny sprzęt. Kurs językowy, żeby zacząć rozmawiać po polsku i zacząć szukać tu pracy. Laptop czy telefon, który pomoże dzieciom w nauce, a rodzinie w kontakcie z bliskimi. Bon na okulary, bo stare zgubiły się podczas ucieczki. Rodziny proszą też często o bony do sklepu z żywnością, żeby odciążyć domowy budżet.

Jak zaangażować się w Solidarną Paczkę?


W Solidarną Paczkę możesz zaangażować się na kilka sposobów. Masz grupę bliskich osób, znajomych z pracy, sąsiadów czy przyjaciół, którym bliska jest idea mądrej pomocy? Wspólnie wybierzcie rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl i przygotujcie potrzebującym pomoc. Wcześniej upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby. Zapoznajcie się z dokładną listą zakupów, którą otrzymacie mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru.

Macie pytania? Chcecie poznać bliżej wybraną rodzinę? Na każdym etapie przygotowywania paczki możecie skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Skompletowane paczki, zapakowane jak prezent, zawozicie do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów (25-26.06). Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki umówcie z wolontariuszem. W ten sam weekend przygotowana paczka, za pośrednictwem wolontariuszy, trafi do wybranej przez Ciebie potrzebującej rodziny.

Solidarna Paczka
Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!Autor komentarza: XTreść komentarza: Mieć Honor, czy w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe?Data dodania komentarza: 12.04.2024, 18:28Źródło komentarza: Paweł Baj z Głogowa Młp. z większością w Radzie MiejskiejAutor komentarza: TomTreść komentarza: Konrad Fiołek szansę już miał. Przespał 3 lata.Data dodania komentarza: 12.04.2024, 16:29Źródło komentarza: Trzaskowski w Rzeszowie: dajcie szansę Konradowi Fijołkowi
Reklama
Reklama
Reklama