Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Urodziny Pub Spółdzielczy
Reklama Powiat Rzeszowski

Premier: ośrodek turystyczny PKL w Solinie to ważna inwestycja, dodatkowe setki miejsc pracy

Podziel się
Oceń

Nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych (PKL) w Solinie to ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy w przemyśle turystycznym - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia ośrodka.
  • Źródło: PAP

- Ta inwestycja (nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych w Solinie w Bieszczadach - PAP) zwiększa możliwości turystyczne dla mieszkańców Polski dla wszystkich turystów zagranicznych, ale to jednocześnie ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy (...) w całym przemyśle turystycznym - stwierdził premier.

Szef rządu podkreślił, że inwestycja ta nie powstałaby, gdyby nie znakomita współpraca między rządem a samorządem. - Pokazaliśmy tutaj ogromną skuteczność, sprawczość. Ta inwestycja powstała w półtora roku - dodał.

W ocenie premiera nie byłoby takich inwestycji, gdyby nie naprawa finansów publicznych, "gdyby nie brak konieczności wyprzedania majątku".

- Dokonaliśmy repolonizacji w wielu miejscach - stwierdził szef rządu. Dodał, że jednym z przykładów jest repolonizacja Polskich Kolei Linowych. - To dzięki temu nowy inwestor Polski Fundusz Rozwoju mógł zainwestować dodatkowe 200 mln zł w ostatnich paru latach, tylko w ostatnich trzech latach - wskazał.

Morawiecki zapowiedział, że na kolejne kilka lat planowane są "jeszcze większe inwestycje turystyczne, krajobrazowe". - Takie, żeby można było z jednej strony zarabiać, a z drugiej strony - zwiększać atrakcyjność turystyczną i przez to możliwości podziwiania polskich krajobrazów przez Polaków i turystów z zagranicy - mówił.

Premier przypomniał, że "w czasach rządów PO wyprzedano (...) majątek narodowy naszych firm, różnych, właśnie takich jak Polskie Koleje Linowe". - Ośrodek Polskich Kolei Linowych w Solinie, którego elementem jest kolej gondolowa, to kolejna odsłona repolonizacji. Inwestycja nie powstałaby, gdyby nie Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - stwierdził.

Podkreślił, że do powstania nowego ośrodka przyczyniła się strategia, która prowadzi do odkupowania aktywów z rąk zagranicznych inwestorów, którzy nie wkładali dodatkowych środków w inwestycje w takim wymiarze, jakim należałoby to robić.

Obecny na konferencji prezes PKL Daniel Pitrus podkreślił, że "PKL działa od 85 lat i nie mogło nas zabraknąć w tak unikatowym miejscu".

Wójt gminy Solina Adam Piątkowski, który był też obecny na konferencji prasowej powiedział, że "nie było tego ośrodka gdybyśmy wspólnie nie inwestowali w turystykę". Dodał, że turystyka przynosi ponad 6 proc. PKB. Jak mówił, ma nadzieję, że dzięki inwestycjom w Bieszczady turystyka, zwiększy ten udział.

Jednym z elementów ośrodka PKL jest kolej gondolowa nad solińską zaporą licząca ponad 1,5 km długości. Koszt budowy ośrodka to ok. 110 mln zł. (PAP)

huk/ pif/ maja/ amac/


Napisz komentarz
Komentarze
Sammy 01.07.2022 13:02
Ten sam typo mówi o sprzedaży majątku gdy był doradcą Tuska? Śmiech na sali. Tego kłamcy nie da się słuchać

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama