Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wolne Podkarpacie zabiera głos ws. upamiętnienia ofiar rzezi

Podziel się
Oceń

Na konferencji prasowej Polskiego Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie poruszono m.in. kwestie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej, rzeszowskiego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Rzeszowa oraz lekarzy zaangażowanych w "niezależne badania" w sprawie pandemii koronawirusa.
  • Źródło: Informacja własna
Wolne Podkarpacie zabiera głos ws. upamiętnienia ofiar rzezi

Autor: Łukasz Kotulak

Pomaszerują dla ofiar

Tematem przewodnim konferencji był zbliżający się Rzeszowski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej i Małopolski Wschodniej, który odbędzie się w dniu 10 lipca 2022 na godz. 20:00.

-Bardzo prosimy o zabranie flag oraz zniczy, abyśmy wspólnie mogli upamiętnić to niezwykle ważne i pomijane wydarzenie w historii naszego kraju. Pamiętajmy, że nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary! - tłumaczyła członkini Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie, Karolina Pikuła.

Wydarzenie rozpocznie się na rzeszowskim Rynku, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia świadków tych tragicznych wydarzeń. Następnie uczestnicy udadzą się w stronę kościoła Farnego, pod którym złożą oni znicze i kwiaty. Sam marsz zakończy się zaś pod Zamkiem Lubomirskich.

Jak podkreślali organizatorzy konferencji, wydarzenie to ma mieć charakter apolityczny i jednoczący. Z tego też względu na uroczystości zaproszono m.in. prezydenta Miasta Rzeszowa, Konrada Fijołka, a także posłów z Podkarpacia.
Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie

Jednocześnie, zapraszając na uroczystość wmurowanie aktu erekcyjnego przy pomniku w Domostawie, działacze Wolnego Podkarpacia zaapelowali do rzeszowskich władz o stworzenie odpowiedniego miejsca upamiętnienia ofiar wołyńskiej rzezi w Rzeszowie.

-Gdzie jako rzeszowianie możemy złożyć hołd ofiarom rzezi wołyńskiej? - pytała retorycznie Pikuła.

Interwencja u kuratora

Następnie głos zabrała Joanna Suchan-Konieczny ze stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności.

-W dniu 1 kwietnia zostało złożone pismo z prośbą o spotkanie z kurator Małgorzatą Rauch. Wykonywane były telefony w celu wyznaczenia terminu spotkania z panią kurator. Tego terminu jednak nie wyznaczono. Dlatego poprosiliśmy o pomoc posła Grzegorza Brauna - mówiła Suchan-Konieczny.

Grzegorz Braun skierował pismo w trybie interwencji poselskiej, które składało się z trzech pytań.

-Trzecie pytanie brzmiało: "Czy w ostatnim okresie doszło do spotkań Podkarpackiego Kuratora Oświaty z rodzicami uczniów, nauczycielami, stowarzyszeniami mieszkańców Podkarpacia?" Uzyskaliśmy od kuratorium odpowiedź: "Podkarpacki Kurator Oświaty spotyka się z rodzicami i nauczycielami zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba lub gdy zainteresowane osoby zwrócą się do Podkarpackiego Kuratora Oświaty z prośbą o spotkanie [...]"
Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie

Jak mówiono podczas konferencji, dotychczas udało się spotkać jedynie z wicekuratorem. Co więcej, działaczom stowarzyszenia wciąż nie udało się omówić z kuratorium kwestii m.in. skutków zdalnego nauczania.

Studium

Jacek Ćwięka, członek stowarzyszenia Wolne Podkarpacie, zabrał głos w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jak zaznaczył, członkowie stowarzyszenia aktywnie włączają się w akcję społecznego sprzeciwu wobec projektu.

Podkreślał on, że planowane działania są krzywdzące w stosunku do mieszkańców tych obszarów, które niedawno zostały przyłączone do Rzeszowa. Z tego też względu szykują oni petycję do prezydenta Fijołka o odrzucenie projektu w całości.

-Ten projekt nie może zaistnieć formalnie w takim formacie. Należy stworzyć nowy projekt, który będzie uwzględniał interesy mieszkańców i to, by tereny zielone znalazły się przede wszystkim w centrum miasta. Nie możemy kontynuować betonozy, która ma miejsce! - wyjaśniał Ćwięka.
Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie

Jak zaznaczył, cały czas udzielają oni jako działacze pomocy mieszkańcom wymienionych terenów.

Kwestia lekarzy

Na koniec działacze Wolnego Podkarpacia poruszyli też temat kontrowersyjnej sprawy dwójki lekarzy - Agaty Osiniak i Tomasza Wołoszyna, którzy mieli wypowiadać się krytycznie o pandemii koronawirusa, prezentując w tej sprawie "niezależne badania".

W ich sprawie działacze stowarzyszenia mieli "interweniować" pod Naczelną Izbą Lekarską w Rzeszowie.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama