Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Ta odpowiedź na kilka pytań

Podziel się
Oceń

Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Ta odpowiedź na kilka pytań

Autor: Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Przeprowadzenie szczegółowej analizy przyrodniczych zasobów decyzją Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa zostało wpisane do tegorocznego budżetu miasta.

- Na podstawie zebranych podczas inwentaryzacji informacji powstanie elektroniczna baza danych. Będzie ona niezbędna m.in. do oceny stopnia zadrzewienia poszczególnych terenów miejskich, przygotowania kolejnych zielonych projektów, które w Rzeszowie będziemy realizować - mówi prezydent Fijołek.

Przetarg na wybór firmy, która zajmie się "Utworzeniem elektronicznej bazy danych terenów Gminy Miasto Rzeszów wraz z wykonaniem inwentaryzacji dendrologicznej" został już ogłoszony. Zwycięzca przetargu powinien być znany jeszcze tegorocznym latem. Inwentaryzacją zostaną objęte m.in. korony oraz pnie drzew, elementy pokrycia, użytkowania i ukształtowanie terenu.

Decyzje prezydenta Rzeszowa chwali Zbigniew Mieszkowicz, znany w Rzeszowie aktywista, Strażnik Drzew. - To punkt wyjścia do wykonania lokalnego planu zadrzewień i właściwego zarządzania drzewostanem, co w perspektywie powinno się przełożyć na bezpieczne i zdrowe drzewa.
Mieszkowicz ma nadzieję, że Rzeszów pójdzie śladem Krosna, które już posiada skany miasta, nie tylko dla zieleni. - Zrobiono tam kompleksowe skanowanie całej sieci i infrastruktury miejskiej. Mają wszystko w jednej bazie danych z informacji wynika, że jest to bardzo praktyczne narzędzie planistyczne przy inwestycjach i zarządzaniu - dodaje.

Inwentaryzacja zostanie zrealizowana z zastosowaniem technik teledetekcyjnych oraz prac terenowych. Wykonane zostaną czterokrotne naloty mające na celu zebranie danych do opracowań - trzykrotnie w tym roku, czwarty nalot odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2023 r., w czasie, gdy drzewa nie mają liści.

W ramach przetargu zostaną wykonane takie mapy jak: mapa koron drzew, mapa gatunków drzew, mapa kondycji drzew, ortofotomapy, model 3D mesch, modele pokrycia terenu czy mapy miejskich wysp ciepła. System prezentujący wyniki inwentaryzacji będzie gotowy w listopadzie 2023 r.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama