Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

EKOzwroty - rozwiązanie zero waste dla mieszkańców Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Stare buty, nieużywana marynarka, wcześniejszy model telefonu, książka, która już tylko zbiera kurz lub zapomniane zabawki, którymi nikt nie bawił się od lat zaburzają Twoją przestrzeń a szkoda je wyrzucić? Z nami możesz zrobić porządek i zadbać o środowisko - a to wszystko dzięki współpracy InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przynieś niepotrzebne rzeczy do Paczkomatu i zupełnie bezpłatnie nadaj im nową historię.
  • Źródło: materiały prasowe
EKOzwroty - rozwiązanie zero waste dla mieszkańców Rzeszowa
Zdjęcie podglądowe

Autor: pixabay

Fundacja Odzyskaj Środowisko podchodzi do edukacji prośrodowiskowej w sposób praktyczny zarówno w obszarze segregacji odpadów, ale także współpracując z ogólnopolskim projektem Elektryczne Śmieci, który umożliwia pozbycie się starego zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego blisko domu wprost do czerwonych pojemników.

- Pojawiało się jednak sporo pytań od uczestników naszych warsztatów i eventów dotyczących sprzętu, który nadal działa, co z nim należy zrobić. Faktycznie, jest to wyzwanie, ponieważ z jednej strony edukujemy o idei zero waste, gospodarce obiegu zamkniętego, z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania. W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia idealne rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy do ponownego użycia - - mówi prezes Fundacji Krzysztof Kieszkowski.

Działania ruszyły jesienią 2021 roku, a dziś, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, projekt rozszerzamy o zbiórkę m.in. butów, ubrań, zabawek czy książek. Dzięki temu, oddziaływanie naszej akcji będzie dużo szersze, a my wychodzimy naprzeciw wszystkim coraz bardziej świadomym troski o środowisko i konieczności wydłużenia życia produktów.

Odpowiedzialne Smart City


Rozwój usługi, która jest zupełnie bezpłatna dla mieszkańców, o możliwość przekazania w Paczkomacie poza elektroniką również obuwia i tekstyliów jest możliwy dzięki przystąpieniu do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję "Daj swoim butom drugie życie". Dzięki tej inicjatywie klienci mają możliwość zwrotu obuwia, którego już nie potrzebują.

- Z wykorzystaniem synergii działań InPost i Fundacji dajemy naszym klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do oddania obuwia, które z różnych względów nie jest przez nich używane. Zależy nam, aby klienci dbali o dobro naszej planety, dlatego za oddanie obuwia za pośrednictwem EKOzwrotów otrzymają od nas specjalny 10% rabat na nowe obuwie - mówi Agnieszka Kępińska - Sadowska - dyrektor zarządzająca pionu komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju w Grupie CCC.

Dlaczego rozwiązanie jest smart? Ponieważ dzięki wspólnej akcji InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko możemy nadać sprzęt, obuwie czy zabawki z myślą o ich ponownym użyciu blisko domu.

Jak pokazują badania, Paczkomaty to najbardziej ekologiczne
i efektywne urządzenia służące do nadawania przesyłek - zwłaszcza jeżeli myślimy o ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które na co dzień nie są przez nas używane.

Dzięki EKOzwrotom mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o przyszłość ich miasta i planety oszczędzając energię potrzebną na pozyskanie nowych surowców i produkcję przedmiotów.

Nowa historia


Strategia ESG InPost i spójna z nią wizja marki CCC pozwoliły na podjęcie współpracy, umożliwiającej rozwiązanie problemu, co zrobić z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy.

- Nadanie nowej historii starym przedmiotom brzmi inspirująco. Dlatego obserwując początek projektu i zapotrzebowanie na jego rozszerzenie o nowe kategorie poza elektroniką dajemy mieszkańcom narzędzie, które znają, zachęcając do wykorzystania w trosce o porządek w ich domu, ale przede wszystkim o środowisko - mówi Anna Heimberger Head of Marketing Communication z InPost.

Rzeczy nadane przez Paczkomaty będą podlegały weryfikacji i selekcji, następnie część z nich trafi ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część produktów zostanie przekazanych na cele społeczne, o co zadba Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.





Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama