Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce - wynika z raportu Unii Metropolii Polskich

Podziel się
Oceń

Z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich dotyczącego pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy wynika, że rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce – przekazał w czwartek rzeszowski magistrat.
  • Źródło: PAP
Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w Polsce - wynika z raportu Unii Metropolii Polskich

Autor: PAP Multimedia

- Okazuje się, że większość mieszkańców naszego miasta przynajmniej przekazała żywność czy ubrania, a są też osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach i nadal się nimi opiekują - dodał Marcin Piecyk z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Jak przypomniał Ratusz w komunikacie prawie pół roku minęło od wybuchu brutalnej wojny w Ukrainie, a przez miasta i regiony bliskie granicy, w tym Rzeszów, podróżowały miliony uchodźców, głównie kobiet z dziećmi.

- Jak wynika z kolejnych raportów Unii Metropolii Polskich, uciekający przed wojną Ukraińcy zostali przyjęci i zaopiekowani - czytamy w komunikacie.

Najnowszy z raportów pokazuje jakiej pomocy i na jaką skalę udzielili uchodźcom mieszkańcy miast, w tym Rzeszowa: zdecydowana większość mieszkańców pomogła dostarczając jedzenie, ubrania, a nawet przyjmując pod własny dach.

- Mieszkańcy Rzeszowa od lutego wykazali się niezwykłą wrażliwością na cierpienie drugiego człowieka. Widać to gołym okiem, a statystyki dotyczące pomocy Ukraińcom są tylko tego potwierdzeniem - zwrócono uwagę w komunikacie.

Jak czytamy, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przygotowała raport "Sąsiedzka pomoc", który uwzględnia działania na rzecz uchodźców ze strony samorządów i mieszkańców 12 miast członkowskich.

Zestawienie zostało przygotowanie na podstawie wywiadów przeprowadzonych z tysiącem mieszkańców z każdego miasta. Dane były pozyskiwane od 4 kwietnia do 2 maja i dotyczą form udzielania pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy.

- Wynika z nich jasno, że zdecydowana większość Polaków pomogła swoim sąsiadom. Okazuje się, że Rzeszów w niektórych aspektach +wyprzedza+ pozostałe miasta - podał magistrat.

Okazało się, że ponad połowa mieszkańców stolicy Podkarpacia zaangażowała się w przekazanie żywności na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców.

- Aż 45 proc. rzeszowian postanowiła pomóc oddając ubrania czy inne, potrzebne do funkcjonowania, przedmioty. 32 proc. pomogła finansowo, a blisko jedna trzecia mieszkańców zdecydowała się na pracę wolontariusza w punkcie pomocy. 15 proc. mieszkańców Rzeszowa podróżowała nawet na polsko-ukraińską granicę, aby zabrać stamtąd uchodźców - podano.

Okazuje się też, że przytłaczająca większość rzeszowian, bo aż 94 proc. była świadoma tego, jakie działania pomocowe dla uchodźców prowadzą władze miasta. Komunikaty docierały do nich bez większych trudności i pozwalały aktywnie brać udział w zbiórkach darów, zapewnianiu noclegów czy wolontariacie.

- Wsparcie, które nasi obywatele zaoferowali uchodźcom z Ukrainy, obejmuje wszystkie dziedziny życia. Polki i Polacy zostali mistrzami świata w sprincie w pomaganiu. W krótkim czasie przynieśli pomoc milionom Ukrainek i Ukraińców. Ale dość szybko okazało się, że wojna się przedłuża i czeka nas dłuższy +pomocowy+ bieg: maraton, w czasie którego trzeba równomiernie rozkładać siły - wskazali cytowani Marcin Wojdat z Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich i dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy trwa nadal. W szczytowym momencie w Rzeszowie przebywało ponad 100 tys. Ukraińców. 2 proc. mieszkańców miasta zdecydowało się na przyjęcie naszych sąsiadów pod własny dach.

- W tej kwestii rzeszowianie okazują się być najbardziej zaangażowani spośród UMP: dwóch na trzech uchodźców przebywających w Rzeszowie deklaruje, że chce tu zostać i pracować - podsumowano w komunikacie. (PAP)

api/ mark/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama