Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wieloletni Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie żyje

Podziel się
Oceń

Ta bardzo smutna informacja dotarła do nas dzisiejszego poranka. Prezydent zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Odszedł w otoczeniu Najbliższych. Żegnamy Go z głębokim żalem i smutkiem. - Informuje Urząd Miasta Rzeszowa.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Wieloletni Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie żyje

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów". Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972-1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora
przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów.

W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów.

W latach 1985-1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto".

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa.

W latach 2001-2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim.

Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku, gdy zrezygnował z urzędu z przyczyn zdrowotnych.

- Prezydent Tadeusz Ferenc nauczył mnie czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta, a wiedział to najlepiej bo poprowadził Rzeszów od małego prowincjonalnego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii. Cześć Jego pamięci! - Napisał Konrad Fijołek, urzędujący Prezydent Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in.:

  • Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce)

  • Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej)

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej)

  • Tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017 r. )


  • W związku ze śmiercią Prezydenta Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych, flagi miasta pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

    Na budynku Ratusza i biura Rady Miasta Rzeszowa kiry zostaną powieszone jeszcze dzisiaj, na pozostałych budynkach od poniedziałku.

    Od poniedziałku również, od godziny 14:00 w Ratuszu będzie wystawiona księga kondolencyjna.

    -"Uroczystości pożegnalne Pana Prezydenta, odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformujemy Państwa w stosownym czasie" - powiedział Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

    Rodzinie Zmarłego Prezydenta składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

    Cześć Jego Pamięci!

    Napisz komentarz

    Komentarze

    Ostatnie komentarze
    Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
    Reklama
    Reklama
    Reklama