Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Żołnierze pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie! Czy to terroryści?! [FOTO,WIDEO]

Podziel się
Oceń

Szok i niedowierzanie! Jacyś żołnierze atakują Urząd Marszałkowski przy ul. Lubelskiej! Zszokowani są zarówno przechodnie, mieszkańcy okolicznych bloków, jak i pracownicy Urzędu. "Przez chwile nikt nie wiedział co się dzieje! Wtajemniczeni byli jedynie oficjele" - mówi nam jeden z pracowników placówki.
  • Źródło: Internauci, materiały własne, Urząd Marszałkowski
Żołnierze pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie! Czy to terroryści?! [FOTO,WIDEO]

Autor: Łukasz Kotulak

 

Szok i niedowierzanie! Jacyś żołnierze atakują Urząd Marszałkowski przy ul. Lubelskiej! Zszokowani są zarówno przechodnie, mieszkańcy okolicznych bloków, jak i pracownicy Urzędu. "Przez chwile nikt nie wiedział co się dzieje! Wtajemniczeni byli jedynie oficjele" - mówi nam jeden z pracowników placówki.

Atakują nas?!


W poniedziałek, 5 września, sprzed siedziby Urzędu Marszałkowskiego dochodziły odgłosy wybuchów, strzały z broni maszynowej, widać było słupy dymu, a wokół budynku pełno było uzbrojonych żołnierzy.

Pod Urząd podjechał zdezelowany mikrobus, z którego nagle wybiegli żołnierze. Rozpoczął się ostrzał. Nie wiadomo było kto do kogo strzelał i o co chodziło. Wielu z nas wciąż ma przed oczami obrazy pierwszych dni wojny na Ukrainie. Czy to ten moment, kiedy działania wojenne przeniosły się do nas? A może terroryści? Lub zamach? 

Dopiero po chwili można się było zorientować, że to chyba ćwiczenia. Jak podaje Urząd, "w poniedziałek odbyły się ćwiczenia, które systematycznie odbywają się w Urzędzie Marszałkowskim."

 

To tylko ćwiczenia


Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy od przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, w ćwiczeniach o nazwie "WRZESIEŃ 2022" wzięli udział zarówno terytorialsi, jak i policjanci.

- "Urząd Marszałkowski w ramach samorządowego ćwiczenia pn. "WRZESIEŃ 2022" współdziałał z 3. PBOT oraz Komendą Miejską Policji w Rzeszowie. Tematem ćwiczenia była: Realizacja zadań obronnych w ramach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej państwa, w tym zadań operacyjnych. Zgrywanie elementów systemu obronnego Marszałka Województwa Podkarpackiego, sprawdzanie przyjętych rozwiązań w ramach przygotowań obronnych oraz doskonalenie procedur kierowania wybranymi obszarami działań obronnych. Urząd zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami prawnymi, o ćwiczeniu poinformował Wojewodę Podkarpackiego." - poinformował nas Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Ćwiczenia są cykliczne, jak podkreślają urzędnicy, 

"tym razem był to epizod ataku grupy GDR na budynek przy ul. Lubelskiej i jego skuteczne odparcie przez wojsko, który miał miejsce w trakcie wojewódzkiego samorządowego ćwiczenia pk. "WRZESIEŃ 2022". Ćwiczenia koordynowała komórka ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Marszałkowskim we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej w Rzeszowie oraz Komendą Miejską Policji w Rzeszowie." 

 

Dostępne nagrania


Przebieg ćwiczeń zarejestrowała kamera Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Zobaczcie, jak z perspektywy organizatorów, wyglądały ćwiczenia.

https://www.youtube.com/watch?v=iubo1iRlbDc

Sytuacja wyglądała bardzo realistycznie, obserwując to, co działo się pod urzędem można się było doznać szoku tym bardziej, że za granicą trwa regularna wojna. Urzędnikom marszałka i służbom gratulujemy sprawnych ćwiczeń, ale współczujemy wyczucia.

Aby uwrażliwić urzędników zamieszczamy też film otrzymany od internautów:

https://www.youtube.com/watch?v=HXdyCSE8TYI

 

Strach mieszkańców


Mieszkańcy bloku przy Lubelskiej, najpierw z zaciekawieniem, a później z trwogą obserwowali kłęby dymu i odgłosy wystrzałów. 

- Co to, co to się dzieje? - pytają wspólnie obserwujący zdarzenie kobieta i mężczyzna.
- Co tam się 'od...janiepawla'?! - pyta ponownie mężczyzna.
- Patrz, tam biegają, normalnie, goście z bronią!
- No to mówię Ci, tam w mundurze biegają, z jakimś, 'ku...rka wodna', karabinem - podkreśla kobieta.
- Ale mi serce zaczęło walić! Matko Boska - mówi przestraszona kobieta.
- Tam jakiś dziadek stoi przed wejściem - dodaje kobieta.

Na filmie widzimy kłęby dymu i słyszymy wystrzały z karabinów. Chwile po tym następuje chwila ciszy, następnie pod urząd podjeżdża zdezelowany biały bus. Wyskakują z niego kolejni żołnierze. Strzelanina rozpoczyna się na nowo. 

- Zajechali autem, zobacz, patrz, tamtym białym autem - mówi mężczyzna
- Ale co to jest?! Jacyś terroryści?! - pyta przerażona kobieta.
- Nie wiem, to stary jakiś bus - mówi zdenerwowany mężczyzna.
- Nagrywasz? - upewnia się kobieta.
- Tak nagrywam to - potwierdza przejęty mężczyzna.
- Oni wyszli z tego auta i stoją przy tym aucie - dodaje.
- Ja się cała trzęsę, co to jest?! - mówi kobieta.
- Patrz, jaka tam zadyma się zrobiła - mówi zmieszany mężczyzna. 
- Oni tam granatami czy czymś tam naparzają - mówi kobieta.
- Patrz gościu już bron przeładowuje - dodaje mężczyzna.
- Jezu! Ja 'sp...iesznie uciekam'! - krzyczy kobieta.

Na tym film się urywa. 

My dziś się z tego śmiejemy. Ale w tamtym momencie, w którym miała miejsce strzelanina i wybuchy granatów, biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie, można się było przestraszyć. Nie na żarty.


 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama