Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Prezydent zaprasza mieszkańców do udziału

Podziel się
Oceń

Prezydent Konrad Fijołek zainaugurował dzisiaj tegoroczne obchody Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji na placu Farnym powstała strefa piesza, a część ul. Jagiellońskiej na stałe zamknięto dla ruchu samochodów.
Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Prezydent zaprasza mieszkańców do udziału

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa tydzień mobilności rozpoczął od przyjazdu do pracy autobusem komunikacji miejskiej. Po drodze miał okazję by porozmawiać z mieszkańcami, a od jednego z nich otrzymał ekologicznego pomidora. Następnie pomógł dostarczyć z samochodu dostawczego do kawiarni przy ul. 3 Maja ciastka.

- Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze - przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

- W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni - mówi prezydent Rzeszowa.

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

- Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W nadchodzącym tygodniu wydarzeń związanych z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie sporo. To m.in. niedzielny spacer prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami po osiedlu Nowe Miasto.

W wydarzeniu wezmą udział m.in. pracownicy ZZM.

- Przejdziemy od SP 23 aż po most im. Narutowicza. Po drodze będziemy informować o naszych propozycjach na zagospodarowanie terenów zielonych. Oczywiście wysłuchamy także oczekiwań i pomysłów mieszkańców. Z kolei w czwartek otworzymy kolejny nowy park kieszonkowy, tym razem przy ul. Kurpiowskiej - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.


Prezydent Fijołek zapowiada także spacer z osobami z niepełnosprawnościami, którego motywem przewodnim będzie likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie infrastruktury miejskiej do ich potrzeb.

- Spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania, które ułatwią życie tym osobom oraz sprawią, że wspólna przestrzeń będzie dla nich także w pełni dostępna. Przygotowaliśmy także rowerowy dzień, dzień bez samochodu, zaprosimy także na konferencję o mobilności oraz podpiszemy z Politechniką Rzeszowską umowę na opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta na najbliższe lata. Będzie to prawdziwe święto zrównoważonej mobilności - zapowiada prezydent Rzeszowa.

Rozpoczęty dzisiaj Tydzień Mobilności w Rzeszowie to:

16 września
-Otwarcie miejskich stref relaksu przy Placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej
-Dzień Otwarty Zarządu Transportu Miejskiego ( możliwość zwiedzania Centrum Zarządzania Transportem Publicznym) godz.9:00-14:00

17 września w sobotę
-Nocny przejazd na rolkach. Wyruszamy z parkingu Politechniki Rzeszowskiej. Temat przejazdu związany z rokiem Ignacego Łukasiewicza "Od nafty do leda".

18 września w niedzielę
-PARK(ing) DAY przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury
W programie:Punkt Adopcji Roślin, Próbki kosmetyków naturalnych od Sylveco, malowanie toreb ekologicznych, seans filmowy i dobra muzyka.
- spacer #SadzimyRzeszów

W ramach obchodzonego Europejskiego Tygodnia Mobilności zapraszamy wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek do wspólnego spaceru po osiedlu Nowe Miasto. Podczas spaceru zostaną wyznaczone miejsca pod nasadzenia drzew.
Trasa spaceru
1. Ul. Bp. Józefa Pelczara- pas zieleni przy SP nr 23
2. Ul. ks. Jerzego Popiełuszki- Park aktywności seniorów
3. Ul. Rejtana- nasadzenia dużych drzew z ubiegłego roku
4. Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki- pas zieleni przy policji
5. Teren rekreacyjny w rejonie SP nr 30 i przedszkola nr 38- realizacja projektu ogrodu edukacyjnego
6. Teren zielony przy Millenium Hall (za ekranami)- planowana inwestycja
7. Al. Kopisto
8. Ul. Podwisłocze (łącznik Wierzbowa- Kopisto)

19 września
-spacer #DostępnyRzeszów
Zapraszam mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie.
Podczas spaceru będziemy wyznaczać na terenie Rzeszowa bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami.
Sprawdzimy również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się - wózków, balkoników.
Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz. Planowana trasa:
ul. Rynek - ul. Mickiewicza - ul. Targowa - ul. Sobieskiego - ul. Grunwaldzka - Rynek

20 września
- konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. "Mix&Move Przesiadaj się i jedź", we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. - liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
-do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.
Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama