Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Miasto kupi nowe autobusy elektryczne i ładowarki do nich

Podziel się
Oceń

W drugiej połowie listopada poznamy wyniki ogłoszonego przez miasto przetargu na zakup nowych autobusów elektrycznych. Rzeszowski tabor autobusowy to obecnie 223 pojazdy. Średnia wieku miejskiego autobusu to ok. 8 lat.
  • Źródło: Informacja prasowa
Miasto kupi nowe autobusy elektryczne i ładowarki do nich

Autor: ZTM Rzeszów

- Chcę, aby rzeszowski tabor był jeszcze bardziej ekologiczny. Dlatego też zdecydowałem o tym, by kolejnymi nowymi pojazdami, z których będą korzystać mieszkańcy, były autobusy elektryczne - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Zakup sześciu kolejnych autobusów dla Rzeszowa jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

- Pierwsze plany zakładały, że kupimy autobusy napędzane gazem CNG. Jednak w związku z wysokimi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zdecydowaliśmy się na zmianę. Kupujemy autobusy elektryczne, których eksploatacja jest obecnie tańsza od "gazowców" - tłumaczy prezydent Rzeszowa.

Przetarg został już ogłoszony. Zakupione mają być autobusy niskopodłogowe o długości od 8 do 9,5 metra. Każdy autobus ma pomieścić min. 50 osób, z czego min. 20 na miejscach siedzących. 

Pojazdy mają być wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów, biletomaty. Zakupionych ma zostać także sześć ładowarek stacjonarnych. 

Otwarcie przetargowych ofert zaplanowano na 18 listopada. Firma, która zostanie wybrana będzie miała 26 tygodni (od daty podpisania umowy) na dostarczenie do Rzeszowa sześciu elektrycznych autobusów. 

To nie jedyna inwestycja w tabor miejski w ostatnim czasie. W lipcu tego roku prezydent Konrad Fijołek podpisał umowę z firmami Autosan i Solaris, dotyczącą zakupu nowoczesnych pojazdów. Dzięki niej rzeszowska komunikacja miejska wzbogaci się o 14 ekologicznych autobusów. 

Ten przetarg był podzielony na trzy części. 

Pierwsza z nich dotyczyła zakupu 10 pojazdów 12-metrowych zasilanych gazem ziemnym. Najkorzystniejszą, wartą 18,01 mln zł ofertę złożyła firma Autosan. 

Dwie pozostałe części przetargu dotyczyły czterech autobusów przegubowych, o długości 18 metrów. Dwa z nich będą zasilane prądem, dwa gazem. Dostarczy je firma Solaris. "Gazowce" będą kosztowały prawie 5,2 mln zł. autobusy elektryczne nieco ponad 8 mln zł. 

Zakup tych 14 autobusów, które do Rzeszowa będą docierać w przyszłym roku, także został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. 


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Jurek Treść komentarza: Odlot. Bardzo ważny artykuł, zwłaszcza dla katolików czytających ze zrozumieniem. Dla katolikow inaczej, może normalniej czytających, kompletna bzdura. A dla całej reszty, w tym mnie, kliknięcie po to, aby przekonać się co znowu obca służba odjaniepawliła. Data dodania komentarza: 3.06.2026, 23:32 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: Daniel W. Treść komentarza: Chłop w sukience ma mi mówić, kiedy mogę zjeść kawałek kiełbasy? :) Ludzie! Gdzie my żyjemy? A jak jestem zameldowany w Warszawie, a mieszkam w Rzeszowie to mogę skubnąć? :) Cyrk objazdowy... Data dodania komentarza: 3.06.2026, 22:08 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: CHWDP Treść komentarza: A może nie warto i czas zakończyć wspieranie Banderowskiej Upadliny?! Data dodania komentarza: 3.06.2026, 18:05 Źródło komentarza: Uderzmy w Rzeszów i zobaczmy, co się stanie”. Szokujące słowa rosyjskiego propagandysty wywołały burzę
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama