Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek na cmentarzach w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Na rzeszowskich cmentarzach komunalnych trwają pace remontowe i inwestycyjne. Powstają nowe kwatery i alejki, a stare są remontowane. Miasto rezerwuje także grunty pod rozbudowę nekropolii.
  • Źródło: Informacja prasowa
Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek na cmentarzach w Rzeszowie

Autor: Grzegorz Bukała/urząd Miasta Rzeszowa

W Rzeszowie funkcjonuje 10 cmentarzy komunalnych. Poza największymi, Wilkowyja i Pobitno, mniejsze są ulokowane m.in. na osiedlach, Słocina, Staromieście, Staroniwa, Zalesie i Zwięczyca. W 2021 roku pochowano na nich 1831 osób. Do 26 października tego roku liczba pogrzebów wyniosła już 1265. Na nekropoliach miasto na bieżąco prowadzi prace remontowe, konserwacyjne, a także inwestuje w ich rozbudowę.

cmentarz w Rzeszowie


W tym roku sporo prac przeprowadzono m.in. na cmentarzu przy ulicy Świętokrzyskiej, gdzie m.in. odnowiono elewację kaplicy i wykonano nowe alejki. Duży był także zakres remontu alejek na cmentarzach Pobitno i Wilkowyja. Na tym ostatnim remontowano dach kaplicy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pochówki urnowe. W spopielarni działającej na cmentarzu Wilkowyja w 2021 roku wykonano 1141 kremacji a w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku było ich ponad 900. Urny z prochami zmarłych są grzebane przede wszystkim na polu urnowym oraz w kolumbarium, które stoi niedaleko kaplicy na Wilkowyi. Z 234 miejsc na urny zajętych jest już 99.

cmentarz w Rzeszowie


- W przyszłości kolejne pola i kolumbarium planujemy wybudować w nowej części cmentarza, która będzie powstawać od strony północno-wschodniej. W tym rejonie na rozbudowę nekropolii zarezerwowanych jest około 8 hektarów gruntu. Pole urnowe niebawem zostanie wykonane także na cmentarzu na osiedlu Zwięczyca - mówi Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które administruje cmentarzami komunalnymi na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na razie na Wilkowyi ZZM w Rzeszowie zagospodarowuje jednak teren, który został już przygotowany pod pochówki w obrębie cmentarza. W tym roku miasto przekazało już do użytku 10 kwater, z czego 6 jest już zagospodarowanych (jedna kwatera to około 50-60 grobów). Kolejne będą przygotowywane sukcesywnie, następne nowe alejki mają tu powstawać niebawem.

cmentarz w Rzeszowie


Wilkowyja to największy cmentarz w Rzeszowie. Od 1972 roku pochowano tu już ponad 30 tysięcy osób. Cmentarz zajmuje ponad 28 hektarów.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama