Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek na cmentarzach w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Na rzeszowskich cmentarzach komunalnych trwają pace remontowe i inwestycyjne. Powstają nowe kwatery i alejki, a stare są remontowane. Miasto rezerwuje także grunty pod rozbudowę nekropolii.
  • Źródło: Informacja prasowa
Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek na cmentarzach w Rzeszowie

Autor: Grzegorz Bukała/urząd Miasta Rzeszowa

W Rzeszowie funkcjonuje 10 cmentarzy komunalnych. Poza największymi, Wilkowyja i Pobitno, mniejsze są ulokowane m.in. na osiedlach, Słocina, Staromieście, Staroniwa, Zalesie i Zwięczyca. W 2021 roku pochowano na nich 1831 osób. Do 26 października tego roku liczba pogrzebów wyniosła już 1265. Na nekropoliach miasto na bieżąco prowadzi prace remontowe, konserwacyjne, a także inwestuje w ich rozbudowę.

cmentarz w Rzeszowie


W tym roku sporo prac przeprowadzono m.in. na cmentarzu przy ulicy Świętokrzyskiej, gdzie m.in. odnowiono elewację kaplicy i wykonano nowe alejki. Duży był także zakres remontu alejek na cmentarzach Pobitno i Wilkowyja. Na tym ostatnim remontowano dach kaplicy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pochówki urnowe. W spopielarni działającej na cmentarzu Wilkowyja w 2021 roku wykonano 1141 kremacji a w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku było ich ponad 900. Urny z prochami zmarłych są grzebane przede wszystkim na polu urnowym oraz w kolumbarium, które stoi niedaleko kaplicy na Wilkowyi. Z 234 miejsc na urny zajętych jest już 99.

cmentarz w Rzeszowie


- W przyszłości kolejne pola i kolumbarium planujemy wybudować w nowej części cmentarza, która będzie powstawać od strony północno-wschodniej. W tym rejonie na rozbudowę nekropolii zarezerwowanych jest około 8 hektarów gruntu. Pole urnowe niebawem zostanie wykonane także na cmentarzu na osiedlu Zwięczyca - mówi Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które administruje cmentarzami komunalnymi na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na razie na Wilkowyi ZZM w Rzeszowie zagospodarowuje jednak teren, który został już przygotowany pod pochówki w obrębie cmentarza. W tym roku miasto przekazało już do użytku 10 kwater, z czego 6 jest już zagospodarowanych (jedna kwatera to około 50-60 grobów). Kolejne będą przygotowywane sukcesywnie, następne nowe alejki mają tu powstawać niebawem.

cmentarz w Rzeszowie


Wilkowyja to największy cmentarz w Rzeszowie. Od 1972 roku pochowano tu już ponad 30 tysięcy osób. Cmentarz zajmuje ponad 28 hektarów.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama