Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Obchody narodowego święta odzyskania Niepodległości w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks.bp Jan Wątroba - ordynariusz rzeszowski.

Następnie uczestnicy przeszli na Plac Wolności. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, instytucji, związków i stowarzyszeń, kombatanci oraz mieszkańcy regionu.

Przy dźwiękach hymnu państwowego, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Swoje wystąpienia wygłosili Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Po nich odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka. Wśród przedstawicieli służb mundurowych byli nadinsp. Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz insp. Bogusław Kania Komendant Miejski Policji w Rzeszowie.

Podczas uroczystości, po raz kolejny zabrzmiał Dzwon Niepodległości - dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, po czym poszczególni przedstawiciele dokonali wpisu się do księgi pamiątkowej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła defilada.

Po uroczystości, goście przenieśli się do siedziby Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie w sali kolumnowej noszącej imię Ojców Niepodległości, została odsłonięta pamiątkowa tablica, którą zdobią sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Nadanie sali kolumnowej nazwy jest odpowiedzią na kierowane do Wojewody Podkarpackiego postulaty obywatelskie dotyczące uhonorowania ważnych dla Niepodległej Polski postaci. Tablica ma natomiast na celu wyróżnienie narodowych bohaterów, którzy w równym stopniu przyczynili się do umocnienia tożsamości narodowej i budowy wolnej Polski.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej Dariusz Iwaneczko.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama