Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Obchody narodowego święta odzyskania Niepodległości w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

W 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks.bp Jan Wątroba - ordynariusz rzeszowski.

Następnie uczestnicy przeszli na Plac Wolności. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, instytucji, związków i stowarzyszeń, kombatanci oraz mieszkańcy regionu.

Przy dźwiękach hymnu państwowego, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Swoje wystąpienia wygłosili Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. Po nich odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka. Wśród przedstawicieli służb mundurowych byli nadinsp. Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz insp. Bogusław Kania Komendant Miejski Policji w Rzeszowie.

Podczas uroczystości, po raz kolejny zabrzmiał Dzwon Niepodległości - dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, po czym poszczególni przedstawiciele dokonali wpisu się do księgi pamiątkowej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła defilada.

Po uroczystości, goście przenieśli się do siedziby Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie w sali kolumnowej noszącej imię Ojców Niepodległości, została odsłonięta pamiątkowa tablica, którą zdobią sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Nadanie sali kolumnowej nazwy jest odpowiedzią na kierowane do Wojewody Podkarpackiego postulaty obywatelskie dotyczące uhonorowania ważnych dla Niepodległej Polski postaci. Tablica ma natomiast na celu wyróżnienie narodowych bohaterów, którzy w równym stopniu przyczynili się do umocnienia tożsamości narodowej i budowy wolnej Polski.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej Dariusz Iwaneczko.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama