Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Gminne obchody Święta Niepodległości w Świlczy

Podziel się
Oceń

Świętowanie Niepodległości ma w naszej Ojczyźnie radosny, ale jednocześnie poważny, melancholijny, przepełniony zadumą koloryt. Jak co roku, 11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczność gminy Świlcza godnie uczciła to wielkie święto. W tym roku uroczystości zorganizowane w Świlczy miały status obchodów gminnych, stąd ich szczególnie podniosły charakter.
  • Źródło: Gmina Świlcza
Gminne obchody Święta Niepodległości w Świlczy

Autor: Zbigniew Lis

Ich oficjalna część, zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie oraz Towarzystwo Przyjaciół Świlczy i kierowana przez Prezesa Towarzystwa, Komendanta Związku Strzeleckiego "Strzelec" mł. insp. Artura Szarego, rozpoczęła się na placu przed Urzędem Gminy Świlcza, gdzie po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, przy dźwiękach werbla złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą postać płk. Leopolda Lisa-Kuli wywodzącego swoje korzenie z naszej miejscowości.

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie miała miejsce ceremonia poświęcenia odremontowanego staraniem TPŚ, przy wsparciu samorządu gminy Świlcza, Grobu Nieznanego Żołnierza. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii, ks. kanonik Antoni Czerak.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Władz Gminy, na czele z Wójtem Adamem Dziedzicem, sołtys Świlczy Pan Adam Mazur, Dyrektor GCKSiR Adam Majka, członkowie Kapituły Wielkiego Godła Świleckiego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Dyrekcja, Zuchy i Harcerze Szkoły Podstawowej w Świlczy, Dyrektorzy wszystkich szkół działających na terenie gminy wraz z pocztami sztandarowymi, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Świlczy, a także zgromadzeni mieszkańcy naszej miejscowości.

Uroczystość na cmentarzu poprowadziła instruktorka Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Karolina Salach. Oprawę wojskową zapewniła młodzież strzelecka z III Kompanii Świlcza, Bratkowice i Trzciana Związku Strzeleckiego Strzelec im. J. Piłsudskiego pod dowództwem mł. insp. Artura Szarego. Warto zauważyć i docenić fakt, że część strzelców prezentowała mundury historyczne, co miało ogromny walor widowiskowy, ale także edukacyjny.

Uczestnicy wysłuchali odczytany przez Artura Szarego apel poległych. Przywołano w nim nazwiska świlczańskich Bohaterów, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o niepodległość Ojczyzny, nierzadko składając na jej ołtarzu ofiarę życia.

Następnie przedstawiciele władz gminy, Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Świlczy, a także sołectwa i TPŚ złożyli wieńce i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, na symbolicznej mogile por. Wiktora Błażewskiego "Orlika", na grobie płk. Józefa Kokoszki, przed kaplicą Rodzin Krupnickich i Kirchnerów upamiętniającą postać kpt. Tadeusza Kirchnera, a także przed wmurowaną w ścianę kościoła tablicą poświęconą kpt. Franciszkowi Wątrobie.

Po zakończeniu patriotycznej części obchodów uczestnicy udali się na uroczystą mszę świętą odprawioną w kościele parafialnym w Świlczy. Podniosły charakter mszy, jak i całej uroczystości, szczególnie podkreślała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego.

Następnie uczestnicy wydarzenia przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali do Szkoły Podstawowej w Świlczy, gdzie, po odśpiewaniu hymnu, powitaniu przez Dyrektora szkoły, dra Grzegorza Patrusia i wystąpieniu Wójta Gminy, Adama Dziedzica, odbyła się przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły uroczysta akademia.


Nie pragnę wcale, byś była wielka
Zbrojna po zęby od morza do morza
I nie chcę także, by Cię uważano
Za perłę świata i wybrankę Boga
Chcę tylko domu w Twoich granicach
Bez lokatorów stukających w ściany
Gdy ktoś chce trochę głośniej zaśpiewać
O sprawach, które wszyscy znamy.
Leszek Wójtowicz


Był to niezwykle przejmujący montaż słowno-muzyczny, pozwalający na przypomnienie sobie najbardziej znanych utworów patriotycznej polskiej poezji, a także przepięknych pieśni w wykonaniu szkolnego chóru.

Niepodległość Polski zawsze była okupiona wielką pracą, staraniem i poświęceniem wielu pokoleń. To historia klęsk i zwycięstw, to rzesze patriotów walczących o utrzymanie świadomości narodowej, a także niezliczone ofiary z życia. Ta praca i te ofiary nie mogą być zapomniane, dlatego w naszej miejscowości, jak i w całej Polsce, staramy się celebrować Święto Niepodległości, nadając mu należytą oprawę.




Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama