Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Mieszkańcy i MZBM wyłożyli środki na odnowienie zabytkowego fryzu w centrum Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Staraniem wspólnoty mieszkańców, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ulicy Sobieskiego 5 w Rzeszowie.
  • Źródło: Informacja prasowa
Mieszkańcy i MZBM wyłożyli środki na odnowienie zabytkowego fryzu w centrum Rzeszowa
Prace przy renowacji zabytku
127-letnia kamienica przy ul. Sobieskiego 5 to drugi już budynek w ścisłym centrum miasta, restaurowany przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie. W sierpniu br. konserwatorzy zabytków miejski i wojewódzki bez zastrzeżeń odebrali zrewitalizowaną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24. Tam spod warstw tynku podczas prac rewitalizacyjnych wydobyto XIX-wieczny wygląd budynku. Elewacja oraz dach kamienicy zostały wyremontowane zjednoczonymi siłami wspólnoty mieszkańców i MZBM, przy dużym wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

fryz,zabytkowy,renowacja,rzeszów
Prace przy renowacji zabytku


W przypadku kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 odrestaurowano zabytkowy fryz znajdujący się na elewacji pod okapem dachu.

Pieniądze na renowację fryzu kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 udało się zdobyć w 2022 roku. - Otrzymaliśmy od konserwatora zabytków 55 000 złotych dotacji. Niestety znacznie wzrosły ceny materiałów i prac konserwatorskich. Koszt renowacji wzrósł do 75057 złotych. Brakujące 20 000 złotych dopłaciła wspólnota mieszkaniowa i można było rozpocząć prace renowacyjne - opowiada Stanisław Selwa, z ROM nr 3 MZBM.

fryz,zabytkowy,renowacja,rzeszów
Prace przy renowacji zabytku


Dawną świetność fryzom przywrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka.

Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM, który posiada uprawnienia konserwatorskie.

Fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 składa się z 15 pól. Przedstawia m. in. herby rodowe. Ma powierzchnię 9,85 metra kwadratowego.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 w Rzeszowie została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków.

- Restauracja fryzu to jednak nie jedyne nasze działania w przypadku tej kamienicy. Planujemy tam także restaurację bramy wejściowej, która ma zabytkowy charakter - mówi kierownik ROM nr 3 Bogusław Siwiec. - W sprawie bramy składamy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o dotacje. Koszt tej pracy, która także ma być wykonana przez pracownię konserwacji zabytków to 36900 złotych - mówi Bogusław Siwiec, kierownik ROM nr 3 rzeszowskiego MZBM.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama