Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzecznik ZUS radzi: zadbaj o kapitał początkowy

Podziel się
Oceń

Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim radzi jak zadbać o przeliczenie kapitału początkowego.
Jeżeli pracowałeś przed 1999 rokiem, złóż wniosek o naliczenie kapitału początkowego do ZUS. Jak to zrobić?

Jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zrób to jak najszybciej. Kapitał początkowy jest wyliczany po to, by powiększyć przyszłą emeryturę o składki opłacone przed 1999 rokiem.

- Jeżeli osoba pracowała przed 1998 rokiem, to niezależnie od tego czy decyduje się przejść na emeryturę za miesiąc czy za pięć lat, już teraz warto dopełnić formalności związane z obliczeniem kapitału początkowego. - mówi Wojciech Dyląg rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Zlikwidowany zakład pracy


Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały do końca 1998 r., może już nie istnieć i mogą wstępować trudności ze znalezieniem dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego, szczególnie potwierdzających zarobki.
- Jeżeli dokumenty, które udało się zgromadzić nie wystarczą, ZUS radzi wtedy, by sprawdzić, czy istnieje następca prawny danego podmiotu. W razie jego braku należy zwrócić się do organu założycielskiego albo nadrzędnego swojego byłego pracodawcy, którym najczęściej był wojewoda lub właściwy minister. - dodaje rzecznik.

W znalezieniu miejsca przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników dane zakładu pomocna może być także strona www.zus.pl. Można tam skorzystać z "Bazy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy". Jeśli nie znajdziesz w niej potrzebnych informacji, to należy skontaktować się z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą.

Co dalej?


Złóż lub wyślij wypełnione formularze wraz z przygotowanymi dokumentami do najbliższej jednostki ZUS. Rozpatrzy go ta jednostka, która jest właściwa ze względu na Twoje stałe miejsce zameldowania. Kapitał początkowy można przeliczać. Dzieje się tak, gdy zmienią się przepisy o sposobie jego obliczania lub gdy do wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego zostaną dołączone dokumenty, które wcześniej nie były składane.

Samo wyliczenie kapitału początkowego w żaden sposób nie obliguje jednak do przejścia na emeryturę. Jeżeli złożyłeś wniosek o emeryturę, nie musisz dodatkowo składać wniosku w sprawie kapitału początkowego. Kapitał zostanie obliczony z urzędu.
Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku, można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama