Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Ciekawe odkrycie w drewnianym kościele w Rogach

Podziel się
Oceń

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych przy polichromiach stropu starego kościoła drewnianego w Rogach konserwatorzy dokonali bardzo ciekawego odkrycia. Po odsunięciu i demontażu ołtarza wielkiego odsłoniły się na deskach zrębu starsze polichromie gotyckie.
  • Źródło: WUOZ Przemyśl
Ciekawe odkrycie w drewnianym kościele w Rogach

Autor: B. Kot PWKZ, T. Błoński WUOZ Przemyśl

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował, że na podstawie licznych innych śladów historii obiektu, takich jak forma i budowa mensy ołtarzowej, zachowane wyposażenie i wystrój, tajemnicze miejsca w obiekcie z zachowanymi detalami, można przypuszczać, że drewniany kościół w Rogach (gm. Miejsce Piastowe) jest bardzo stary.

- W karcie obiektu ze zbiorów delegatury krośnieńskiej czytamy, że stary drewniany kościółek został uposażony już w roku 1358. Po raz pierwszy wzmiankę o kościele odnotowano w roku 1462. Pod koniec wieku XVI kościół rozebrano i przygotowano miejsce pod lokalizację obecnego. Kolejny kościół wzniesiono około roku 1600, konsekrowano go w 1603 r. Kościół, jak wynika z opisu, ogólnie określając - na planie obecnego, przechodził liczne przeobrażenia w czasie swojej historii. Przypuszczamy, że bryła w zasadzie uległa od tego czasu zmianom w zakresie wielkości, a nie rozplanowania poszczególnych elementów - informuje WUOZ w Przemyślu.

kościół w Rogach

Na podstawie dokumentów wiadomo, że ok. roku 1756 kosztem proboszcza Walentego Żelezińskiego przeprowadzono kompleksowy remont świątyni. Polegał on na powiększeniu otworów okiennych, wymianie posadzek, pokrycia dachu i szalunków zewnętrznych, a także nowej dekoracji malarskiej wnętrza. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1886-1888. Zdemontowano wówczas dzwonnicę i przesunięto ją w kierunku zachodnim, powiększając tym samym wnętrze. Wydaje się pewne, że nową dzwonnicę z izbicą wzniesiono na wzór wcześniejszej, z wykorzystaniem wielu oryginalnych elementów. Ponownie wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, konstrukcję dachu i sygnaturki, szalunek kościoła, dobudowano od strony południowej niewielką kruchtę. Wiadomo też, że prace te prowadzono pod kierunkiem mistrza ciesielskiego z Wietrzna.

Kolejny większy remont miał miejsce już współcześnie, w latach 1966-69, który obejmował zarówno architekturę, jak i wyposażenie i wystrój malarski świątyni. W roku 1991 pomalowano dachy i szalunek zewnętrzny kościoła.

odkrycie w Rogach

- Odsłonięte polichromie i liczne detale świadczące o bogatej historii bardzo ciekawego pod względem artystycznym i konserwatorskim kościoła w Rogach oraz dane archiwalne, przez swoją zagadkowość sprawiają, że planujemy rozpoznać obiekt, wykonać szczegółowe badania architektoniczne i konserwatorskie, w tym badania dendrochronologiczne, aby w przyszłości prawidłowo ukierunkować kolejne działania i prace oraz odpowiedzieć sobie na te pytania, które obecnie uznajemy za nie wyjaśnialne w odniesieniu do datowania - czytamy w informacji WUOZ w Przemyślu.

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!Autor komentarza: XTreść komentarza: Mieć Honor, czy w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe?Data dodania komentarza: 12.04.2024, 18:28Źródło komentarza: Paweł Baj z Głogowa Młp. z większością w Radzie MiejskiejAutor komentarza: TomTreść komentarza: Konrad Fiołek szansę już miał. Przespał 3 lata.Data dodania komentarza: 12.04.2024, 16:29Źródło komentarza: Trzaskowski w Rzeszowie: dajcie szansę Konradowi Fijołkowi
Reklama
Reklama
Reklama