Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Betlejemskie Światełko Pokoju przekazane na Ukrainę

Podziel się
Oceń

W środę na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec na Podkarpaciu odbyło się symboliczne przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie.
  • Źródło: PAP Mediaroom
Betlejemskie Światełko Pokoju przekazane na Ukrainę
Szopka w Kielanówce

Autor: Łukasz Kotulak

Tradycja przekazywania światełka sięga już ponad 20 lat. Uroczystość organizują samorządowcy z dwóch przygranicznych powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż z racji toczącej się wojny w Ukrainie stała się dodatkowo symbolem wsparcia i otuchy dla naszych wschodnich sąsiadów.

To już drugie przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na Ukrainę w bieżącym okresie świątecznym. Pierwsze przekazanie obyło w grudniu 2022 roku, tuż przed katolickimi Świętami Bożego Narodzenia. Pisaliśmy o tym w tekście pt.: Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na przejściu granicznym w Medyce

Dzisiejsze światełko powędruje do kościołów z tradycji wschodniej, które Święta Bożego Narodzenia obchodzą 6 stycznia.

W uroczystości wzięli udział m.in. polscy harcerze i ukraińscy skauci oraz członek zarządu woj. podkarpackiego Anna Huk, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta lubaczowski Zenon Swatek. Stronę ukraińską reprezentowali m.in. deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakunets, przewodniczący jaworowskiej rady rejonowej Mykola Romaniuk, mer Jaworowa Ihor Hrabovskyi.

Jak podkreślił w czasie swojego wystąpienia starosta jarosławski Stanisław Kłopot, Betlejemskie Światełko jest przede wszystkim symbolem nadziei, pokoju, jedności i braterstwa. "W tym roku jest wyjątkowe - chcemy, aby przyniosło wam, nasi drodzy sąsiedzi, wsparcie i otuchę w trudnym czasie wojny" - dodał.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ akub/

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama